Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!


turkcuadam

31 Temmuz 2019 00:03

Çok başarılı bir senaristtir kendisi filmlerinin hiç birinin kötü olduğunu görmedim özellikle Eskilerden Tosun Paşa Banker Bilo Çiçek Abbas Züğürt Ağa Muhsin Bey Sultan Şekerpare Eşkiya Yenilerden ise Av Mevsimi Kabadayı Gönül Yarası Çok iyi filmleri ndendir bu demek değil ki diğer filmleri kötü Asla hepsi güzel ama benim en sevdiklerim bunlar

Cevap Yaz

DownTown

28 Mart 2016 15:28

Türkan Şoray'ın sinema büyücüsü dediği büyük usta. Senaryo'da bana göre Türkiye'de ilk 3 tedir diyebilirim. Tosunpaşa, Şekerpare, Çiçek Abbas, Züğürt Ağa, Eşkıya.. Diyecek başka bir şey var mı? Bana göre yok. Nokta.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

16 Aralık 2014 01:23

Hem senarist hemde yönetmen olarak çok değerli bir sanatçı şener şen ile yeni bir filim hazırlığına başlamışlar merakla bekliyoruz.

Cevap Yaz

portiangel

12 Mart 2013 14:40

Sevgili Yavuz Turgul elinize su bile dökemeyecek kadar yetersiz ve yeteneksiz senarist :) arkadaşlarımızın 3 - 5 sezon yayınlanan dizileri doldurdu ekranlarımızı maalesef...Ama siz bu konuda kalitesi tartışılamayacak , ender bir değersiniz.sevgiler...

Cevap Yaz

kimsizkimsesiz

14 Mayıs 2011 00:54

Türkiye' nin yakın tarihini okumak ve anlamak için Yavuz Turgul filmleri eşsiz bir kaynaktır. Ağalık sistemi, fukaralık kadın erkek eşitsizliği,namus algısı, köyden kente göç ve bunun yaratmış olduğu travma, büyük şehrin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri (misal yabancılaşma), kolay para peşinde koşanların hali gibi bu topraklara has durumlar ustalıkla anlatılır eserlerinde. Ama tüm kötülüklere rağmen değişmeyen güzellikler vardır bu filmlerde. Saf ve duru bir gönüllü, sadakat duygusuyla dolu, doğru olduğuna inandığı yüce değerlerden asla taviz vermeyen onurlu gururlu insanlardır Turgul' un kahramanları. Daha doğrusu yiğitleri. Evet kahraman ithal yapay bize ait durmayan biridir. Ama yiğit bizdendir yener, yenilir,aldatılır,terk edilir, canı yanar ve belki de ölür ama herşeyiyle bizdendir o. Yavuz Turgul filmi izlerken aklıma kadim bir deyiş gelir:'' Aynayı tuttum yüzüme Ali göründü gözüme''. Evet Turgul hayal alemindeki bizlere aynayı tutandır vesselam. Koca bir yürek, engin bir vicdan, aydın namusu ve emek biraraya gelince sonucun bu olması mukadderdir. İyi ki varsın Yavuz Turgul...

Cevap Yaz

Enes Aktaş

27 Şubat 2011 17:19

Bir filmde Yavuz Turgul un parmağı varsa o film izlenmelidir... Hiç kötü bir yapımda bulunduğu görülmedi Ustaya saygılarımı sunuyorum.

Cevap Yaz

0k3v1n0

20 Ocak 2011 18:47

Adını altın harflerle yazdırmış dizi Süper Baba'nın yazarı, usta oyuncuların oynadığı filmlerden bildiklerim, Muhsin Bey,Eşkiya,Gönül Yarası,Kabadayı ve son olarak Cem Yılmaz'ın başrolünü usta oyuncu Şener Şen'le paylaştığı Av Mevsimi.

Filmlerinde karekterlerini bakıyorumda, sürekli Şener Şen canlandırıyor :) İyi bir ekip oldular aslında.

Kendisine saygılar dilerim. 

Cevap Yaz

eylül fırtınası

11 Ekim 2010 23:35

Arzu Film ekolünden gelme senarist ve yönetmenimizdir.Davaro,Çiçek Abbas,Sultan,Tosun Paşa,Züğürt Ağa gibi çok sevilmiş filmlerin senaryosu ona aittir.Çiçek Abbas filminin çekimlerinde Sinan Çetin'in senaryodan fazlalık gördüğü 20 sayfayı yırtıp atmak istemesiyle aralarında anlaşmazlık çıktığı anlatılagelir.Sinan Çetin'de bu olayı doğrulamış ve o zamanlar  bir Yavuz Turgul senaryosunu değiştirmeye kalkmanın hiç kimse tarafından cesaret bile edilemeyecek bir durum olduğunun altını çizmiştir.

Ahmet Muhip Dranas'ın meşhur şiiri Fahriye Abla'yı sinemalaştırarak düzgün bir çıkışla yönetmenliğe geçiş yapmış,ardından kendisinin ve sinemamızın başyapıtlarından eşsiz güzellikteki Muhsin Bey'i çekmiştir.Peşi sıra Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni ile ikinci başyapıtını imzalayarak yönetmenlik anlamında zirveyi yakalamıştır.

4.filmi Gölge Oyunu biraz duraksama ve ihtiyatla yaklaşılan ve düşüşünün başladığı filmi olmuştur.Eşkiya filmi her ne kadar büyük ticari başarı sağlamış ve büyük bir coşkuyla karşılanmış olsa da geçmişle kıyaslandığında Yavuz Turgul'un düşüşünün devamıdır.

Sürekli ayni temaları tekrarladığı ve bir tür Yavuz Turgul klişeler antolojisi sayılabilecek Gönül Yarası ile en sadık hayranlarını bile sıkmaya başlamıştır.

En nihayetinde senaryosunu yazdığı ve Ömer Vargı'nın çektiği Kabadayı ile bir kez daha geçmiş değerlere bağlı ve türünün son örneği bir modern zaman eşkiyasını ve eskide kalmış sevgilileri falan ısıtıp ısıtıp seyircinin önüne koyarak düşüşünü tamamlamıştır.

Bu yorumu yazdığım zaman itibarı ile Av Zamanı filmi henüz gösterime girmedi.Konusu devlet sırrı gibi saklandığı için film hakkında herhangi bir yorum yapmak için çok erken. Yavuz Turgul kendisini yenilemeli.Farklı konu ve oyuncularla yeni yeni başyapıtlar kazandırmalı sinemamıza.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

28 Eylül 2010 22:02

Yavuz Turgul Türk Sinemasında az ve öz çok iyi senaryolar yazmış genel olarak Şener Şenle özdeşleşmiş yapımlarıya ve diğer kamera arkası çalışmları bulunan çok değerli bir emektar.Yaşarken kıymetini bilmemiz gereken bir isim ayrıca ünlü aktris Itır Esen,in eski eşidir uzun ve mutlu bir hayat diliyorum..

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

18 Şubat 2010 13:11

"Yavuz TURGUL" O' sinema için elzem. Çok yönü olan, bir sinemacı. Başariları hep daim olsun.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica