Yücel Uçanoğlu

Doğum Tarihi 11 Eylül 1934
Doğum Yeri Eskişehir

Yönetmen (179)

Senaryo (133)

Yapımcı (4)

Oyuncu (4)

Son Yorumlar (9)

mansurx avatar mansurx 06 Aralık 2016 05:51:46

6

Yücel uçanoğlu her döneme ayak uydurmuş bir yönetmen aslında kötü bir yönetmen değil sadece filmleri özensiz ve hızlı çektiğinden filmlerinin çoğu malesef vasat filmlerdir aralarında bir kaç tane idare eder filmi vardır keşke 70 ler furyasında yer al masaymış türk sinemasının en çok film çeken 2.yönetmeni olarak biliniyor oğuz gözen,yavuz figenli ve savaş eşici den daha iyi bir yönetmen olmasından başka olumlu bir özelliği yok yinede senaryoda yazması ve yeşilçama emeklerinden dolayı bir kalemde silinmemesi gerek bir yönetmen 1960 da sinemaya başlayıp günümüze kadar yönetmenliğe devam etmesi de takdir edilecek bir şey.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 21 Ocak 2016 15:04:16

10

her tarz film çekmiş bir yönetmen. esen püsküllüyle bir dönem evli olduğunu duymuştum.tarihi filmlerde çok başarılı bir yönetmen. erotik tarzı filmlerde yönetmiş. filmlerinde genellikle serdar gökhan , tamer yiğit , fatma belgen, seyyal taner, kazım kartal, atıf kaptan , yılmaz güney yer alır. en sevdiğim filmi serdar gökhanla çevirdiği kara orkun filmidir.bana göre her sahnesiyle tam bir başyapıttır. bazen aynı filmleri 3 kez hem yönetmiş, hem senaryosunu tekrar tekrar farklılaştırarak ve değişik oyuncularla gene çekmiş böylede ilginç bir yönü var.mesela yılmaz güneyin azrail benim filmini 1969 da çekmiş sonra 73 de kara osman olarak irfan atasoyla bir daha çekmiş birde 86 da bulut arasla kabadayı adıyla tekrar çekmiş.tamer yiğitle yabancı adlı filmi çekmiş 73 de. 78 de ünsal emreyle sonsuz geceler yada diğer ismiyle denizden gelen kadın adıyla çekmiş 88 de ahu tuğbayla yenide yağmur altındaki kedi adıyla çekmiş.hemen hemen her oyuncuyla film çekmiş. arabesk furyasında bile gene yönetmenlik yapmış.sevgiler saygılar kendisine.

MGUNAY avatar MGUNAY 01 Temmuz 2010 16:55:07

4

her dönem ayak uydurmuş bir yönetmen biraz seçici olsaydı tabi daha iyi olabilirdi kendisne uzun sağlıklı ömür diliyorum.

Yandex.Metrica