Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nur Ay (Hikmet Nuray Özpınar)

Nur Ay

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 18 Eylül 1940

Ölüm : 2016-03-14

Hakkında : Nur - Ay (Nuray Özpınar)(1940) Sahneye dansla adım atan Nur Ay, yıllar öncesinde  gece kulüp­lerinin ve Pazar Dergisi'nin en gözde yıldızlarındandı. Birçok ülkede striptiz yapan, 1970'lerin ortalarından itibaren seks filmlerinde rol alan yıldız, 1999'a kadar sahneden inmedi.  Ünlü pehlivan Suyolcu Mehmet'in to­runu ve Devlet Demir Yolları memuru Mehmet Efendi'nin kızı Nuray, dans etmeyi çok küçük yaşta kafasına ko­yar. Ailesinin tepkisi, "eteğini savurmak pehlivan torununa yakışır mı" diyen çev­resi onu yıldırmaz ve "show girl" olmayı, dünyanın her yerinde dans etmeyi hayal eder hep: "Evde kardeşimle sürekli dans eder, mahallede küçük gösteriler yapar­dık. Caddebostan'daki, Bostancı'daki, Ankara'daki dans müsabakalarına katılır­dık. O zamanlar tango, mambo, rock'n roll, çaça, swing, bugi bugi çok modaydı. Bizden iyi yapan yoktu, görenler hayran kalırdı." Nuray uzun boyu, ince vücudu, Arnavut genlerinden gelen farklı fiziğiyle dikkat çekmektedir. Yıllar içinde striptiz denince akla gelen ilk isim olacağından habersiz sürekli dans eder, çünkü en çok dans etmeyi sever.  O yıllarda Beyoğlu'nda oturan Nur Ay, dans tutkusu yüzünden eğitimine ara verip Vahi Özlü, Mürüvvet Simli Ses Tiyatrosu'nda, Muammer Karaca Tiyatrosu'nda çalışmaya başlar. Fransız balerin­lerle modern bale gösterilerinde sahneye çıkar, dans eder.  İlginç dansları, Avrupai programlarıy­la dikkat çeker. Bir anlaşmazlık sonucu partneri Erdoğan Beyle yollarını ayırdık­tan sonra tek başına dans etmeyi sürdü­rür; Yunanistan'a, İspanya'ya ve Beyrut'a gider. Henüz 20 yaşındayken babasının ölümüyle ailenin sorumluğunu üstlen­mek zorunda kalır. Artık o çok sevdiği, kendini bildi bileli hayaller kurduğu dans onun mesleği, ekmek kapısı olacaktır. 196O'lı yılların ünlü striptizcisi Nur Ay, sadece striptizde değil oryantal dansta da bir numara olur zamanla. İsviçre'den Beyrut'a kadar en ünlü gece kulüplerinde striptiz yapar, yıllarca dans eder. Evlilik, hamilelik yüzünden verdiği kısa aralar dı­şında 1999 yılına kadar da sahnelerde kalır.  Türkiye'nin ilk transeksüellerinden, ünlü assolist Emel Aydan'ın babası, tiyatrocu ve yönetmen Hüseyin Kaşifle evlenir, bir de oğlu olur. Aydan ise üvey kızı olmuştur. Evlilik birkaç yıl sonra bitse de Aydan'ın üvey annesi olarak birlikte ver­dikleri cüretkâr pozlar, ilginç yorumlarla sık sık dergilerde yer alır.   Beyoğlu'nda yıllarca çalıştığı, her gün ilk defa yapıyormuş gibi heyecanlandığı striptiz günleri, ilginç de­meçler, rengarenk neonların tek tek sön­mesi gibi çok gerilerde kalmış Nur Ay için. Göztepe'de çocuğu gibi sahiplendiği yeğeni, manken Didem Ak­su'yla yaşıyor.  Melda Davran'ın bir söyleşisinden derlenmiştir. (Yalçın Özgül)  

İlgili Filmler

ResimlerRıza_Nur

8 Nisan 2017 23:41

Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

siyah kare

10 Ocak 2017 19:12

NUR AY( nuray özpınar) ilk filmi beş fındıkçı gelin dir yıl 1966.

Cevap Yaz

MGUNAY

10 Mart 2015 15:06

Ayla Algan'a benzerliğiyle dikkat çeken erotik film oyuncusu. bu bayanların ilk resimlerini hangi arkadaş eklemişse bu oyuncular o resimlerden hiç tanınmıyor. resim yükleyen arkadaşlardan ricam yüzü net olarak görünen resim yükleseler hem oyuncuyu site üyelerine tanıtmış hemde siteye daha faydalı oluruz diye düşünüyorum.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

18 Şubat 2015 09:36

Avantür erotik ve türkücü filimlerinde oynamış bu filimlerde sadece güzelliği ile bir yere gelmeye çalışmış gerçekte stripci olan nuray ay sıradan oyunculurımızdan biridir.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

29 Mart 2011 21:34

İlk önce malum furyanın bu oyuncusu için yorum yapmaya hiç düşünmemiştim.. gelgör ki, öylesine de yorumlara göz gezdirirken birden Halil GÜNEŞLİ adlı arkadaşın da yorumu dikkatimi çekti. O'nun olan, bu yorumuna iyi niyetle aynen aktarmayı isterim.:) "Gizli özne:) karanlık diye tabir edilen istenmeyen ama herkes tarafından ilgiyle ilgilenilen ama film bittikten sonra kötü küfürlerle tabir edilen gizli bir özne o :) anlayabilenlere" Burada bence arkadaş.. insanın iç dünyasına ait iç güdüsü diyerekte nitelenen seksülitenin olgusu sayılan hayatının da kamufle edildiği bir nevi bakış açısına dair gerçekliğimizi de dem vurmakta. Bence bunda haksız sayılmaz. Bu yoruma 'özne' olan oyuncuya gelirsek belki de günün koşulları gereği bu işin için de oldu, onuda bilemeyiz... orası zaten bir muamma?..

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

22 Haziran 2009 23:13

Gerek dansı ile gerekse rolü ile filmlerinde kendini seyrettiren iyi bir oyuncu idi o dönemde..Tabiki gün geliyor herkes gibi o da, o zamanda bu işi bırakıp kaybolmuştu.Yaşıyor ama görünmüyor ortalıkta genelde..

Cevap Yaz

enigmacuture

8 Mayıs 2009 18:19

HOROZ GİBİ MAŞALLAH DA İYİ BİR DANSÇI ROLÜNDE. BAŞARILI.

Cevap Yaz

Halil Güneşli

21 Ekim 2008 16:46

Gizli özne :) karanlık diye tabir edilen istenmeyen ama herkes tarafından ilgiyle ilgilenilen ama film bittikten sonra kötü küfürlerle tabir edilen gizli bir özne o :) anlayabilenlere

Cevap Yaz

asım mavzer

13 Mayıs 2008 14:57

Bir dönem fantastik filmlerin ve erotik filmlerin yıldızı oldu.sonra sinemadan uzaklaşıp kaybolanlar arasındaki yerini aldı...

Cevap Yaz

ergün

5 Ocak 2007 20:15

Belki star olamadı. Ama sex furyası dönemimde izleyenlerin kalbinde taht kurmasını başardı. Onunda son durumu hakkinda bilgiye sahip değiliz

Cevap Yaz
Yandex.Metrica