Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Murat Erton

Murat Erton

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 8 Şubat 1968

Eğitim : İTU - Mimarlık Fakültesi Y.Lisans

Hakkında : Murat Erton 8 Şubat 1968'de Edirne'de doğdu. Annesinin ismi Rezzan, babasının ismi Bahaettin'dir. Ablası İklil kendisinden 9 yaş daha büyüktür. Sanatçı, babasının işi sebebiyle Edirne'de doğumundan sonra yeniden İstanbul'a taşınmıştır. Küçük Murat ablasının desteği ile 4 yaşında okumayı başarmıştır. Bundan sonra ise 5 yaşında Moda İlkokuluna yazılmıştır. Saklambaç gazetesinin açmış olduğu Türkiye'nin En Güzel Çocuğu yarışmasını 1973 tarihinde kazandıktan sonra sinemaya adımını atmıştır. Ülkü Erakalın, Behlül Dal, Ertem Göreç, Guido Zurli, Süreyya Duru gibi büyük yönetmenlerle çalışmış, 1974 te Güneşin Battığı Yer ile Paris'te özel ödül ve 1976 da Sahipsizler ile Altın Portakal kazanmıştır. Sanat yaşamı boyunca 13 sinema filmine imza atan Erton, bunun yanı sıra birçok reklam filminde rol almış, fotoroman çekmiş, ayrıca fotomodellik ve mankenlik yapmıştır. Profesyonel yaşamını Kadıköy Anadolu Lisesini kazanmasından sonra noktalayan Erton, daha sonra Mimar Sinan Üniversitesinde Şehir Plancılığı eğitimi almış ve şehirsel tasarım konusunda İngilizce yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamlamıştır. Eğitimi süresince Taçspor, Fenerbahçe, Tekel Spor klüplerinde basketbol oynayan Erton, üniversite takımının da sporcu koçluğunu yapmıştır. Mezuniyetinden sonra inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalarda profesyonel hayatına devam etmiş, 1995 yılında askerlik görevini Erzincan'da tamamlamıştır. Askerliğinden sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde pazarlama ve yöneticilik eğitimi alan Erton, şu anda sektöründe lider konumdaki bir Alman firması olan DORMA'nın Türkiye Müdürlüğünü devam ettirmektedir. Erton Fiat Firmasında Pazarlama Müdürlüğü yapan ve üniversitesinden sınıf arkadaşıyken tanıştığı Banu Erton ile evli ve Yiğit adında bir erkek çocuk babasıdır.

ResimlerSarpBayhan

20 Eylül 2017 14:06

Murat Erton sinemamızın başarılı çocuk oyunculardan biridir. Sezercik, Yumurcak, Kahraman Kıral gibi isimlerle birlikte 70'li yıllarda Türk sinemasına çocuk oyuncu olarak katkıda bulunmuştur. Ben özellikle Sevgili Dayım'daki oyunculuğunu çok beğendim Yine Cüneyt Arkın'ın oğlunu oynadığı Baba Kartal'da çocuk oyuncu olarak başarılı bir oyunculuk ortaya koymuştur. Sonraki yıllarda sinemaya devam etmemiş eğitimine devam etmiştir. Murat Erton İTÜ mezunu şuan kendi oğlu Yiğit Erton'da Acıbadem takımında Basketbol oynamaktadır.

Cevap Yaz

sinemaadamı

3 Aralık 2015 19:43

cemil dönüyor filminde yer almamıştır. iyi bir çoçuk oyuncuydu.

Cevap Yaz

silvester

1 Ocak 2014 21:23

Sevgili dayım ve Sahipsizler filmlerini çok beğenirim.Yaşar Yağmur un küçüklük durumuna tıpatıp uyan bir oyuncuydu.Daha fazla ilerlemeden ayrıldı sinemadan.Acaba diğer mesleği olan mimarlığımı tercih etti..Oysa çok veriliydi.Sinemayı bırakması güzel olmadı benim için......Silvester.

Cevap Yaz

worldshaking

12 Ocak 2013 10:21

tarık akan ile sevgili dayım filminde çok iyi bir ikili oluşturmuştu...

Cevap Yaz

Alın yazısı

24 Aralık 2010 22:16

70 li yılların çocuk oyuncular arasındaki gözde oyunculardandır...dram duygusal filmleri bir yana daha çok türk filmi komedi filmlerine yakışır bir karakteri vardır...başarılarının devamı dilerim.

 

Cevap Yaz

MGUNAY

6 Ekim 2010 10:20

sinemamızın Kahraman Kral'a beraber belkide en sevimli çocuklardan biriydi Sahipsizler, Talihsiz Yavrum, Sevgili Dayım ve Düşmanlarım Çatlasında harika oynadı bundan sonraki yaşamında başarılar dilerim. 

Cevap Yaz

Loverman

18 Kasım 2009 12:34

Çocuk oyuncular içinde başarılı olmasına rağmen çok fazla ünlü değil. sonradan kendiside devam etmedi. sinemaya güzel bir giriş yaptı belkide ailesi onun geleceğini sinema üzerinde düşünmemiş olabilir.

Cevap Yaz

yalnızlar_rıhtımı

7 Mart 2009 19:49

kendisi 1973 türkiye çocuk güzelidir.

Cevap Yaz

capone

13 Haziran 2008 19:34

küçücük yaşına rağmen her filminde candan oynamıştır.özellikle de sahipsizler filminde.sevgili dayım filmindede çok iyiydi.gelmiş geçmiş en iyi çocuk oyuncularımızdan

Cevap Yaz

emrahcakmak

2 Ekim 2007 05:23

doğum yeri istanbul değil edirnedir türkiyenin en güzel cocuğu ünvanını kazandıktan sonra sinemaya gecmiştir(1973)fenerbahce tekelspor gibi takımlarda basketbolda oynamıstır suanda DORMANIN türkiye genel müdürlüğünü yapmaktadır

Cevap Yaz
Yandex.Metrica