Suat Sayın

Doğum Tarihi 1 Ocak 1932
Ölüm Tarihi 1 Ocak 2006
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Müziğe 12 yaşında ud çalarak başlamış. Vefa Lisesi mezunu. 1952 yılında Ankara Radyosu'nda udi olarak görev yapmış. Daha sonra stajer sanatçılara Nota, usül ve makam dersleri vermiş (öğrencilerinden b azıları Ziya Taşkent, İsmet Nedim, Kutlu Payaslı, Yıldırım Gürses, Mustafa Seyran).  1958-59 yıllarında beste çalışmalarına başladı . 1960 yılında radyodan ayrılarak ilk plağı POSTACI'yı seslendirmiş, 1967 yılında ilk kez sahneye Ankara Lunapark'ta çıkmış.

Son Yorumlar (7)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 20 Haziran 2017 21:51:54

Yeşilçam'ın unutulmaz melodram müzikal nostalji de filmleri kadife sesi beste ve şarkıları ile zenginlik katan ölümsüz bir bestekar Mekanı cennet olsun.

selimcelal 04 Aralık 2011 21:39:12

Süper bi sanatçı Türk Sanat Müziğinde Zeki Mürenle beraber en iyi erkek  sanatçıdır.Ama büyük ustat Suat Sayının Zeki Mürenden önemli özelliği şarkıları kendi yazmasıydı.Başlıca eserleri Sevemez Kimse Seni Zalimin Zuulmü Varsa Sevenin Allahı Var  Bu Sana Son Mektubum Yalan Gözlerin büyük sanatçının ölümsüz eserleridir.Tekrardan mekanı cennet olsun büyük sanatçının 

FOSTERKANE avatar FOSTERKANE 29 Eylül 2011 05:47:09

benim cok gec fark ettigim bir yorumcu, bestekar olarak evvelden ismini bilmekteydim ama yorumcu olarak tanimiyordum, bunun nedenide sayin in o yillarda albümlerini bulmak zor olmasiydi, bugün internet de cogu yorumladigi sarkilari bulmak mümkün. zalim zülmü varsa, intizar,sokakigin ardindayim,aksam olur gizli gizli aglarim,askin kanunu,artik sevmecegim,parayla saadet olmaz gibi ünlü olan sarkilari bilinmektedir fakat birde bunun yaninda cogunluk tarafindan az bilenen veya hic bilinmeyen bircok güzel besteleri vardir. ayrilik yildönüm :   gözüm acik gitmeden/ yalvaririm geri ver/ seninle yasadigim bir günümü sevgilim/ ne olur iki elin kanda olsa geli ver/ bugün ayrilmamisin yildönümü sevgilim/ gel sevgilim seninle bir daha ayrilalim/ bir daha yasayalim/ ayrilik günümüzü/ bas basa askimizin ardindan aglayalim/ bugün ayrilmamizin yildönümü sevgilim   ask yarasi :  gülmedi talihim dogdum dogali/ derbeder oldum ben sensiz kalali/ anladim care yok ask yarasina/ merhametin yokmus sevgilim bana/ bekleme yolumu dönmem nafile/ yillardir halimi sormadin bile/ anladim care yok ask yarasina/ merhametin yokmu sevgilim bana   bu sonu sen istedin :  bu sonu sen istedin/ hadi git güle güle/ muhtac degilim artik sevmeyen sevgiliye/ muhtac degilim senin gibi zalime/ az mi agladin beni/ az mi yalvardim sana/ az mi kapini caldim/ az mi düstüm yollara/ ugrasma hic bosuna/ gidenler geri gelmez/ aldatilan bir gönül kolay kolay affetmez ....  ve bunlar gibi nice güzel kendi yorumladigi besteleri vardir. bülent ersoy un sayin icin öyle büyük bir besteci degildi  demesi yanlis anlasilmazsin, sayin son reportajinda genelde bestelerinde cok sözler icermedigini kendisi söylemistir, mesela orhan gencebayin ben topraktan bir canim bestesindeki gibi cok cümleler iceren bestesi yoktur.bu sayin in kendi istegiydir yoksa bunu basaramaz anlamina gelmez mesela bestelerine baska söz yazarlari söz yazdigindada bu böyle olmustur. intizar sarkisi : faruk nafiz camliel bu siiri daha önceden (galiba) SÜKRU TUNAR tarafindan bestelenmis, daha sonrada suat sayin bu siiri yeniden bestelemis ve  intizar ismiyle bu beste muzik piyasinda patlamis (sarkinin icinde intizar kelimesi gecmiyor, tunar in bu siiri besteldigi sarkinin ismide herhalde baskadir).

Yandex.Metrica