Hakkari'de Bir Mevsim

8,33

( 9 kişi yorum yaptı )

Hakkari'de Bir Mevsim

(Hakkari'de Bir Mevsim)

Sinema Filmi

1982

Bir köyde bir mevsim boyu öğretmenlik yapan ve o yörenin insanlarıyla, sorunlarıyla özdeşleşen bir aydının öyküsü.

Ödüller

Jüri Özel Ödülü (33.Berlin Film Festivali-1983)

Uluslararası Sanat Ve Deneme Sinemaları Ödülü (33.Berlin Film Festivali-1983)

FIPRESCI Ödülü (33.Berlin Film Festivali-1983)

Altın Zeytin Büyük Ödülü (2. Akdeniz Ülkeleri Film Festivali (Cezayir)-1982)

Interfılm Ödülü (33.Berlin Film Festivali-1983)

Oynayanlar

Genco Erkal Genco Erkal Öğretmen
Şerif Sezer Şerif Sezer Zazi
Erkan Yücel Erkan Yücel Halit
Macit Koper Macit Koper Müfettiş
Berrin Koper Berrin Koper Zazi'nin Kızı Asya
Rana Cabbar Rana Cabbar Muhtar
Erol Demiröz Erol Demiröz Ramazan
Zeynep Irgat Zeynep Irgat Halit'in Eşi
Talat Bulut Talat Bulut Rana Cabbar Seslendirmesi
Selin Tekman Selin Tekman

Ekip

Yapımcı Çetin Öner (Yapım Koordinatörü)
Yapım Ekibi İsmail Kündem (Set Amiri)
Turhan Alak (Set Ekibi)
Şeref Yılmaz (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Leyla Özalp (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Süha Kapkı (Kamera Asistanı)
Mesut Günebakanlı (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Şefi)
Ali Koşum (Işık Şefi)
Ses Ekibi Mehmet Kılıçel (Ses Kayıt Asistanı)

Firmalar

Kentel (Yapım)

Son Yorumlar (9)

Göztepe avatar Göztepe 03 Mayıs 2014 23:06:17

10

Zor bir film tamamen izleyici açısından bakılacak olursa sabır isteyen bir yapıya sahip filmlerden. Genco Erkal başrolde harikalar yaratmış filmin lokomotifiydi. Hakkari'de bir öğretmen'in ne zorluklarda görev yaptığını görmekteyiz filmde. Tam bir be lgesel yapıya sahip genel kültür,gelenek,töre filmde yer alan önemli etkenler arasında.

Nümayiş avatar Nümayiş 03 Mart 2012 09:05:03

10

Erden Kıral Hakkari'de Bir Mevsim için diyor ki: "Bu film bugün benim en büyük düşmanım. Çünkü ondan sonra bütün dünya, eleştirmenler ve izleyiciler, benden hep onu aşan bir film yapmamı beklediler." Kıral Hakkari'de Bir Mevsim'den sonra Di lan, Av Zamanı, Mavi Sürgün gibi çok güzel filmler yaptı ama nedense Hakkari'de Bir Mevsim onun sırtında bir yük olarak kaldı, hep onu aşamadığı düşünüldü. Hakkari'de Bir Mevsim bambaşka bir büyü taşıyordu. Hala da öyledir.

pencere köprü ve öte avatar pencere köprü ve öte 09 Temmuz 2011 21:31:07

8

eser ferit edgü minimalizm ustası bir yazara, senaryo ishak gibi bir kitabın yazarı onat kutlara,yönetmen de erden kıral gibi usta bir yonetmen olursa ortaya çıkacak bir başyapıt.1979 yılında yapılan hakkari'de bir mevsim ancak 1982'de gösterime gire r dönemin sansürcü zihniyeti yüzünden.paris'den dönen ferit edgünün onda adeta şok etkisi yaratacak bir dünya ile tanışması,öğrenciler,iklimle mücadele,bürokratik engeller ve daha birçok şey bu eseri örer.

mawi yel avatar mawi yel 18 Mart 2011 23:48:03

10

mükemmel bir film favorilerimin en başında yer almalı kesinlikle. Genco Erkal tek başına bir mükemmeliyet zaten fakat ekip bir bütün olmuş. Karın sogugunu kuma getilimenin ezikligini, çoçuklugunda gömülmenin acısını, helede yazmanın önemini vura vura anlatıyor Şerif Sezerde mükemmel oynamış. kar ve kavaklar hepsinin bir sesi var bunları dinliyorum şimdi. Gelmek bilmeyen baharın erimek bilmeyen karın sesini dinler gibi....)

turgut1955 avatar turgut1955 09 Eylül 2008 08:42:09

7

Hakkaride Bir Mevsim 1982 yapımı çok güzel filmdir yapım kentel film yapımcı Leyla özalp kenan ormanlar ferit edgü müzik Timür selçuk yönetmen Erden kıral senaryo onat kutlar görüntü yönetmeni kenan ormanlar ışık yönetmeni turgut köse ya pım koordinatörü çetin öner oyuncular Genco Erkal şerif sezer Erkan Yücel Macit Koper Berin koper Rana Cabbar Zeynep İrgat Erol Demiröz zor şartlara göre çok güzel çalişmaydi Erden Kıral en güzel yapımlarini yeşilçamin sinemacilariyl çekmiştir böyle filmler bir daha çekilmez işini seven işini bilen sinemacilar kalmadi kalanlarda sinemaya küstü son zamanlarda yeşilçam emekçilerine sahip çıkılmadi yeşilçam sinema emekçisi çalişmadiği zaman yaşayamaz sudan çıkmiş balıklara benzer usta Erden kıral filmi Her zaman izleneçek yapım o eski çalişmalari özledim ışık yönetmeni turgut köse

yasa avatar yasa 18 Haziran 2008 19:56:06

9

"Hadi çocuklar,dersimiz oyun. dışarı çıkalım. Hep birlikte bir kardan adam yapalım. Burnuna koyacağımız havuç yok, ama bir tezek parçası koyarız. göz olarak koyacağımız kara zeytinlerimiz yok, ne yapalım biz de gözlerini oyariz. eline vereceğimiz süp ürge yok, ama bir çifte veririz. dergilerdeki kardan adamlara benzemeyecek ama aldırmayın, bizim kardan adamımız da böyle olur, deriz soranlara. soran olursa.''

Yandex.Metrica