Değirmen

8,74

( 25 kişi yorum yaptı )

Değirmen

Sinema Filmi

1986

Olaylar 1914 yıllarında küçük bir Anadolu kasabasında geçer. Bulgar kızı Nadya'nın oturak alemlerine katılması, o yörede bir sorun haline gelir. Bu nedenle de kaymakam Halil Hilmi, Nadya'yı kasabadan sürdürmek ister. Kaymakam ilk kez katıldığı bir bağevi eğlencesinde Nadya ile karşılaşır. Nadya oynamaya başlayınca eğlencenin düzenlendiği ev birden sarsılır. Davetliler zelzele paniğiyle kaçışırlar.Bu arbedede merdivenlerden yuvarlanan kaymakam gözünü hükümet konağının bahçesinde açar. Yüzü gözü sargılar içindedir. Deprem söylentisi Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırlarını aşıp hızla yayılınca kasaba elbirliği ile gerçekten yıkılır.

Film Manisa'ın Kula ilçesinde çekildi.

Ekip

Yapımcı Sadık Deveci (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Metin Deniz (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Ahmet Altunterim (Yapım Asistanı)
Enver Kündem (Set Ekibi)
İsmail Kündem (Set Ekibi)
Şevki Gezer (Set Ekibi)
Erdal Sümer (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Leyla Özalp (Yardımcı Yönetmen)
Sevgi Saygı (Yönetmen Yardımcısı)
Eray Özbal (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Necdet Kaygun (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Zeynep Tor (Negatif Kurgu)
Yahya Öztürk (Laboratuar)
Zekeriya Şahin (Kopya Baskı)
Utku Çelik (Dijital Restorasyon)
Adnan Şahin (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Enver Kürdem (Işık Ekibi)
Recep Biçer (Işık Ekibi)
Sanat Ekibi Niyazi Er (Kostüm Uygulama)
Mete Yılmaz (Sanat Asistanı)
Zepür Hanımyan (Sanat Asistanı)
Gökhan Yücesal (Sanat Asistanı)
Makyaj Ekibi Ehat Alinçe (Makyaj Ekibi)
Ses Ekibi Erkan Aktaş (Ses Kayıt & Final Miks)
Seslendirme Mustafa Alabora (Seslendirme Yönetmeni)
Ergün Işıldar (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)
Nevzat Çankara (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)

Firmalar

Odak Film (Yapım)
Fono Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (25)

performer avatar performer 20 Mayıs 2019 19:50:31

10

muhteşem bir film... osmanlı dönemi ile alakalı bir filmde diyaloglardaki gerçekçilik barış pirhasan'ın ne kadar iyi bir senarist olduğunu gösteriyor. şener şen dışındaki oyuncular hepsi birbirinden iyi vede başarılı isimler ama şener şen o muhteşem oyunculuğunun zirvesini yaşıyor. ayrıca böyle sarıpınar 1914 gibi eşsiz bir romanı ancak atıf yılmaz gibi bir yönetmen çekebilirdi. filmde olumsuz birşey göremedim o kadar güzel... tarihi filmleri genelde tekrar tekrar izlemek zordur ama değirmen'i defalarca izlemişimdir.

MGUNAY avatar MGUNAY 21 Mart 2019 09:14:30

10

Şener şen'in tvde en az çıkan filmi galiba. Ustanın bahçede kelebeği yakalamaya çalışma sahnesi efsanedir. Ne zaman o sahneye baksam kahkayayla gülerim. Demek bir insan büyüsede kaymakam gibi makam sahibide olsa içinde halen bir çocukluk var. İzlemey en halen varsa izlesin derim.

Leonardo 14 Şubat 2017 01:00:39

Bu filmde Kemal İnci seslendirmesi Kamuran Yüce'ye ait.

mansurx avatar mansurx 31 Aralık 2016 01:03:06

7

Filmi yıllar sonra yeniden izledim ilk izlediğimde tv de izlemiştim sansürsüz tam halini izleyince filmin değerini daha iyi anladım filmin ilk yarısı biraz durgun olsa da ikinci yarı düzeliyor şener şen in başarılı performansı filmi ayakta tutmuş atı f yılmaz ın yönetmenliği ile film keyifle izleniliyor filmin girişindeki macit koper li girişi ve fragmanındaki tanıtım oldukça ilginç olmuş filmin görüntü kalitesi kötü umarım restore edilir 1914 yılını yaşatması filmin artı yönlerinden biri filmin göndermeleri de güzeldi ünlü yazar reşat nuri güntekin in aynı adlı romanından başarılı bir edebiyat uyarlaması olmuş kısaca her zaman izlenebilecek iyi bir film.

tckutsal avatar tckutsal 02 Eylül 2016 00:09:48

15 temmuz 2016 Darbe Girişimi(!) senaryosu sanki bu filmden esinlenerek yazılmış. AB/D yetkililerine her gün TBMM binası içeriden ve dışarıdan gösterilerek onları Türkiye'de bir darbe girişiminde bulunulduğuna inandırılmak istenmektedir.

balabangür avatar balabangür 05 Nisan 2014 14:00:51

10

Bu filmi 50 yıl sonra izlense bile güncelliğini koruyacaktır. Filmdeki karakterlerin günümüzde çevremizde ki insanlardan hic bir farkı yok..

Yandex.Metrica