Belkıs Dilligil

Gerçek Adı Belkıs Bergüzar Fırat
Doğum Tarihi 19 Şubat 1929
Ölüm Tarihi 14 Mayıs 1995
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Fatih Lisesi

Biyografisi

Fatih Lisesinden mezun oldu. Sanat hayatına amatör olarak Fatih Halkevinde başlayan Fırat İzmir Şehir Tiyatrolarında sahnelenen Elektra adlı oyunla profesyonel oyuncu olarak devam etti. 1956 yılında T ürk Tiyatrosu'nun önde gelen isimlerinden Avni Dilligil ile evlenen sanatçının bu evliliğinden rahmi ve çiçek adında iki çocuğu oldu. Eşi Avni Dilligil'in 1971 yılında vefatının ardından sinema oyuncusu olarak sanat yaşamına devam eden Bayan Dilligil, 10 Mayıs 1995 tarihinde bir trafik kazasında ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 4 gün boyunca yoğun bakımda tutulan sanatçı 14 Mayıs 1995 tarihinde 66 yaşında iken vefat etti.

Oyuncu (54)

Son Yorumlar (8)

sharapnell avatar sharapnell 08 Mayıs 2012 12:07:05

10

genelde kemal sunal ile beraber oynadığı filmlerden hatırladığım, sinemamızın önemli karakter oyuncularından biri. daha da önemlisi, yıllarını tiyatroya adamış bir sanatçı.kızı çiçek dilligil'in anlattığına göre; avni dilligil ile beraber sahneledikl eri bir oyunda (macbeth) oyun gereği cadıların kazana atıldığı bir sahne varmış. belkıs dilligil kazanın içinde. tabi o zamanlar sis makinası olmadığı için hakikaten altını yakıp belkıs hanımı kazana bırakıyorlar. o şekilde sahnede oynamaya devam ederlerken, bir süre sonra durumunun kötüleştiğini anlayıp apar topar sahne arkasına alıyorlar kadıncağızı. o hastaneye götürülürken, avni dilligil "daha perde kapanmadı." diyerek oynamaya devam ediyor.çiçek dilligil, babasının annesine evlenmeden önce yazdığı mektupları bulup okumuş. avni dilligil, mektuplarda yazana göre, belkıs hanıma şöyle der; "bu yazdıklarımın sadece 1-2 harfi benim diyebilirim. geri kalanını yazdıran senin sevgindir."

delikadir39 avatar delikadir39 14 Ağustos 2011 18:02:08

10

Bence Korkusuz Korkak ve Yedi Bela Hüsnü filminde iyiydi.Allah rahmet eylesin.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 25 Eylül 2010 01:16:09

10

Türk Tiyatrosunun ve sinemanın önemli kadın oyuncularından biridir. Kendisini birkaç filmde izleme şansı buldum  bir aktristi oyunculuğu oldukça  güçlüydü aklıma gelen 2 Kemal Sunal filmi Korkusuz Korkak taki Makbule karakteri ve Çarıklı Milyonerdeki Kemal Sunalın kadın akarabalarından biri rolüydü. Daha birçok yapımda ve tiyatro oyununda yer almış ayrıca rahmetli duayen tiyatro ve sinema emektarlarından Avni Dilligilin eşi ve günümüz aktrislerinden Çiçek Dilligil,in annesidir ve bildiğim kadarıyla bir tarfik kazasında kaybettik Allah rahmet eylesin...

Yandex.Metrica