Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Çetin İnanç

Çetin İnanç

Doğum Yeri : Ankara

Doğum Tarihi : 12 Eylül 1941

Hakkında : Ankara'da doğdu.Bir süre Hukuk Fakültesi'nde okudu. Sinemaya 1961 yılında Atıf Yılmaz'ın yönettiği Allah Cezanı Versin Osman Bey filminde  asistanlık yaparak başladı. 1968'de Kral Kim ? filmiyle yönetmenliğe başladı.

İlgili Filmlermurat1984

22 Ağustos 2018 11:17

Sinemamızın en çok film çeken yönetmenlerindendir.Sanılanın aksine vasat bir yönetmen değildir.Genelde macera avantür filmleri çekmiştir.En çok erotik film çeken 2-3 yönetmenden biridir.80'li yıllardaki filmlerinde daha çok Cüneyt Arkın ile çalışmıştır.

Cevap Yaz

Mranonim

24 Mayıs 2017 19:14

Bana göre kötü bir yönetmen değil. Kendine has bir stili var. Onun şu ana kadar izlediğim en iyi filmi 1981 yapımı olan Su filmidir.

Cevap Yaz

Göztepe

30 Ağustos 2016 18:21

Genelde düşük bütçeli filmler çeken çektiği filmler B film kategorisinde yer alan bir yönetmen.En fazla film çeken yönetmen lerden biri olsada iyi filmleri yok denecek kadar çok azdır sinemaya verdiği emeği takdir etsemde pek yetenekli bir yönetmen değildi keşke yapımcı olarak devam etseydi en azından bu kadar çok kötü filmi olmazdı filmlerini sadece katkı amacıyla seyreder yorumlarım yinede verdiği emeğe saygı duyarım.

Cevap Yaz

sinemaadamı

21 Ekim 2015 12:46

saçma sapan filmleri olsa da yeri dolmayacak büyük bir yönetmen bence. ayhan ışık ve yılmaz köksalla olan filmleri en güzel filmleridir.

Cevap Yaz

MGUNAY

30 Nisan 2015 11:07

Rıza_Nur kardeşimin yorumuna ek bir yorum da ben yapayım. Evet Yılmaz Köksal'la yaptığı filmler Ayhan Işık'la çektiği film Kara Haydar filmi fena değildir. Şehitler ve Reşo/Vatan filmleri sinemamız için önemli sayılabilir. Ama o filmlere de neden mü stehcen sahneler koyulduğunu merak etmişimdir. Bu aynen tarihi bir film yaptığını iddia Mustafa Altınoklar'ın (İstanbul Kanatlarımın Altında) filmi gibi tarihimizle dalga geçildiğinin bir göstergesi değil midir? Ayrıca Bilal Habeşi filmi de fena sayılmasa da tarihsel çok yanlışı olduğu açık. Çetin İnanç hemşerimdir. ama şu da bir geçek ki erotik film yönetmede bir ustadır. hakkını yemeyelim. Ülkü Erakalın yönetdiği erotik filmlerin konuları da bayağı iken Çetin İnanç o filmlere bile bir macera sokmayı başarmıştır. neyse kendine uzun ömür dilerim gene de yeşilçama yaptığı hizmetler teşekkürü hak etdiriyor.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

29 Nisan 2015 19:28

Pek çok kötü filmi olan ama bunları kabul eden ve özeleştiri yapan bir adamdır.Bu açıdan takdir edilesi biridir.Her döneme göre film çektiğini açıkça söylemiştir. Yönettiği filmler arasında Bilal-i Habeşi,Şehitler,Reşo/Vatan İçin,Kara Haydar,Su,Bin Defa Ölürüm,Dev Kanı,Çeko,Kader Çıkmazı,Dağ Kurdu,Altın Tabancalı Ajan,Kral Kim filmleri güzeldir.

Cevap Yaz

mansuryildirim

30 Temmuz 2014 05:22

türk sinemasında her türde film çeken namı diğer jet rejisör

Cevap Yaz

ilhan-59

4 Mart 2011 16:49

Çetin inanç usta italyan spagetti kovboy filmlerindeki rastladığımız , çok hareketli  ve değişik kamera açılarıyla film çeken her filmini defalarca izlesem doyamayacağım bir yönetmen mesela Tophaneli Murat filmi tam bir kara film kadir inanır'ı böyle yöneten başka bir yönetmen yok. yılmaz köksal'lı bütün filmleri süper " Bombala Oski" filmini iki günde çektiği söyleniyor. bence sinemamızın yüzakı bir rejisör. Erotik olarak çekilen filmlerinde bile Western filmi sahnelere rastlamak mümkün kendisini saygıyla anıyorum.

Cevap Yaz

eylül fırtınası

20 Ekim 2010 12:55

Çetin İnanç ve benzeri recisörlere (Oksal Pekmezoğlu,Ülkü Erakalın,Yücel Uçanoğlu,Yavuz Figenli gibi) sinema literatüründe ''tekniker'' yönetmen denir.Bu tarz yönetmenler sinemanın sadece tekniği ile ilgilidirler,özgün,kaliteli ve farklı olmak gibi kaygıları yoktur.Yapımcının istekleri doğrultusunda en bayağısından cinsel ve duygusal sömürü nasıl yapılır,çok iyi bilirler.Gayeleri iyi sinema yapmak,seviyeli film çekmek değildir.Zaten bunu yapacak yetenek ve ruhtan da yoksundurlar.

Bu tarz yönetmenler ki Çetin İnanç bu anlayışın piridir;sinemamıza yüzlerce kötünün kötüsü filmler armağan etmişlerdir. Çetin İnanç her zaman 1980'li yıllarda Cüneyt Arkın ile çektiği ve dünya çapında nam salmış fantastik filmleriyle anılacaktır.

 

Cevap Yaz

Alın yazısı

30 Temmuz 2010 23:40

Özellikle Seksenli yıllarda , başrol oyuncusu Cüneyt Arkın'ı kullanarak birşeyler yapmaya çalışan ve sanki elimden bu kadarı geliyor dedirten bir yönetmen...yabancı filmlerden alınan montajlar ile Cüneyt Arkın gibi dev bir aktörün filmlerine eklenen negatifler..onun ilerde ,filmlerine karşı gelecek bir kitle oluşacağından habersiz olsa gerek bir dönem adından söz ettiren bir kişi,Dünyayı Kurtaran Adam başta olmak Üzere daha bir kaç yapım..Cüneyt Arkın'ın Filmografi sinde yer almış ancak kimi sinemaseverler tarafından şiddetle eleştirilmiş filmlerdir...bol aksiyon ,kavga ,arabayla uçurumdan uçma ,bomba patlaması....ve daha birçok imkansızlıklarla yapılan sözde efektler..cüneyt arkın filmlerine montaj edildi...sevildimi , sevilmedimi bilinmez ama Çetin İnanç İsmi duyulunca..durup düşünmekte fayda var diye düşünürüm...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica