"> Lale Belkıs ~ Sinematurk.com
Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Lale Belkıs (Belkıs Durmaz)

Lale Belkıs

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 28 Kasım 1938

Eğitim : Olgunlaşma Enstitüsü

Hakkında : Manken, oyuncu ve şarkıcıdır. Olgunlaşma Enstitüsü mezunudur. Sanat hayatına 1953 yılında manken olarak başladı. 1962'de oyuncu Pekcan Koşar ile evlendi. Koşar'la evlendikten sonra "Evlilik Dolabı", "Boeing Boeing", "Becerikli Kaynana" gibi tiyatro oyunlarında rol adı. Müziğe 1967'de başladı. İkinci evliliğini Ateş böceği Yalçın ile gerçekleştirdi. Pek çok yardım kuruluşunun gönüllü üyesi olan Lale Belkıs Yeşilçamın da sevilen yüzlerindendir. 7.Altın Portakal Film Festivalinde "Kalbimin Efendisi" filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. İlk Milli Manken ünvanına sahiptir.
ali2y

2 Mayıs 2019 17:01

Kötü kadın rollerinde oynasa da, başarı ile oynamış. Şarkıcılığı da başarılı ayrıca.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

27 Ağustos 2017 02:14

Gerek şarkıcılık olsun, gerekte oyunculuğu aynı başarı ile yapan iki sanatçıdan biri (diğeri Ayla ALGAN).

Cevap Yaz

renaultdacia

4 Mart 2016 00:35

lale belkız filimlerin;de çok güzel rol yapan hanımefendi bir insan ne kadar rol gereği kıskanç kötü gibi hissettirsede bazen onun gibi olmayı çoğu zaman aile ve arkadaş ortamında yapıyorum kısaca çok sevdiğim sanatçılardandır kendileri saygı duyuyorum .....

Cevap Yaz

mansur34

21 Şubat 2016 09:16

Lale belkıs gençliğinde kötü kadın rollerinde çok başarılıydı özellikle kıskanç kötü kadın rollerine çok yakışıyordu ayrıca iyi bir dublaj sanatçısıdır günümüze kadar oyunculuğa devam etmesi takdir edilecek bir şey 1962 de pekcan koşar la evlenmiş sonra boşanmıştır sonrada ateş böceği yalçın olarak tanınan yalçın otağ ile evlenmiş 15 ağustos 2014 eşini kaybetmiştir yalçın otağa allah rahmet eylesin lale belkısada uzun ömürler dilerim.

Cevap Yaz

lebkuchen

20 Şubat 2016 00:07

Türk sinemasi ve Tiyatrosunun,yetistirmis oldugu,en Degerli degerlerden,oldugu gibi,yeni sinema ve sinemacilarin vede bir cok Dizi Yapimcisinin,Yasarken kiymetini bilemedikleri,ve israrla bilmek istemediklericok cok önemli bir Akrtistir.,Egerki bir ünvan vermek gerekirse,Yesilcam,in yasayan,en Karizmatik,en Güzel kötünün,en Ünlü Divasi,dir..Kendisini,bazi Müzikallerde izleme sansina sahip olanlardanim..Müthis bir isigi ve durusu olan bir sanatci...Evet Gercek anlamda bir Sanatci....Sanatci kelimesini sonuna kadar hakeden,Aktrist,Ressam,Yorumcu,Kitap Yazari,sanatin her dali ile,kalitesini ve yetegini göstermis,Ustalarin ustasi,harika bir oyuncudur..Sanatcinin,Ipek Coraplar,adi altinda,Biyografik bir Ani kitabi vardir...

Cevap Yaz

sinemaadamı

17 Kasım 2015 13:10

kartal tibet filmlerinde oynardı. çok iyi bir oyuncudur. 1974 yılında çıkardığı çilli bom albümüyle sanatının zirvisine çıkmıştı. tarkan filmindeki rolüylede çok iyi bir iş yapmıştı. bir iki filmde anadan doğma soyunsada sanatının gereği olarak bunu görmüştür. gençliğinde önce pekcan koşarla sonra ateşböceği ercanla evlenmişti. paprika adlı filmde kadir inanır ilginç bir sahnesi vardı mutlaka izleyin derim. ayrıca benim onun en sevdiğim rolü bir demet menekşe filmindeki rolüdür. çilli bom şarkısını çok tutar çok severim. güzellik olarak değilde oyuncu ve sanatçı olarak çok beğenirim. boyunun 173 olduğunu duymuştum bir ara ki zaten nerdeyse kartal tibetle aynı boyda sayılır.

Cevap Yaz

beyzacetin

6 Ağustos 2013 16:28

Benim için en etkileyici dublajı "Menekse Gözler" de Pervin Par a yaptıgıdır. Öyle etkileyici bir ses ki.

Cevap Yaz

beyzacetin

22 Eylül 2012 16:55

sadece seslendirmedeki basarısı için bile 10 puanı hakederken on parmagında on marifet olan bir sanatcımız ve mankenimizdir Lale Belkıs.

Cevap Yaz

beyzacetin

22 Eylül 2012 16:54

Bir de unutmadan yazayım aklımda kalan cok komik bir sahneyi: Sezercik in babasıyla evli ve sezercik e diyor ki "bundan sonra sana ben annelik edeceğim" sezer de diyor ki "Annem var benim. Senin gibi kazık anneyi napıym!!!" :))))

Cevap Yaz

beyzacetin

22 Eylül 2012 16:51

Çok yönlü bir sanatçı. Kötü, fettan, sevenleri ayıran kadın rollerinde dev performanslarıyla göz doldurmuştur. Sarkı söylerken güzeldir ama bence konusurken cok sert, net, ürkütücü ve etkileyici bir ses tonu vardır. Sesiyle, bakıslarıyla, jest ve mimikleriyle karsısındakini öyle ezer ki. Bu cok büyük bir yetenektir. Yıllar sonra "Beyaz Melek" te gördüğüm an cok sevinmiştim.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica