Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yıldırım Gencer (Gencer Yıldırımgeç)

Yıldırım Gencer

Doğum Yeri : Kuzuluk, Akyazı, Sakarya

Doğum Tarihi : 25 Kasım 1936

Ölüm : 2005-01-17

Hakkında : Ressam Sezgin-Ersin Burak kardeşlerin ve Faruk Geç'in(Geçoğlu),hala oğludur. Adapazarı'nda doğdu. Galatasaray Lisesi Orta okul kısmından mezun oldu. Sinemaya 1963'de "Elalem Ne Der" filmiyle başladı. İlk filminin afiş resmini, ressam akrabası Faruk Geç çizdi. Çok sayıda filmde baş rol ve ikinci derece roller oynadı. Canlandırdığı kötü adam rolleriyle Yeşilçam filmlerinde yer etti. Bazı televizyon dizilerinde  de rol aldı.

İlgili FilmlerMGUNAY

17 Ocak 2019 10:17

Yeşilçamın karizma kötü adamı Yıldırım Genceri ölüm yıl dönümünde rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz

Mranonim

18 Mayıs 2017 20:33

Bence ona iyi ve kötü adam rolleri çok yakışıyor. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaadamı

1 Ocak 2017 15:35

dev bir oyuncu. allah gani gani rahmet eylesin. hemen hemen herkesle oynamıştır. bazen iyi roldede olsa çoğu zaman kötü adamı oynamıştır. bence zaten onun branşı kötü adam. cüneyt arkının tarihi ve siyasi filmleri başta olmak üzere yılmaz güney, irfan atasoy,ayhan ışık,kadir inanır, tarık akan, yılmaz köksal , fikret hakan, fatma girik, türkan şoray, hülya koçyiğit ile çok güzel filmleri vardır. oynadığı her role yakışabilen oynayabilen ve canlandırabilen nadir oyuncularımızdandır. arabesk furyasındada sinemadan kopyadan çok başarılı rollerde oynadı. profilinde 223 film geçiyor ama kayıplarla birlikte bence rahat 350 filmde rol almıştır. ben en çok tatar ramazan, cemil, dayı,kin, kılıçaslan, biraya gelemeyiz,ana ocağı, tilki payı, canlı hedef, yankesici, büyük soygun filmlerindeki perfonmansını beğeniyorum. sadettin erbil sesinin en çok yakıştığı jönlerin başında gelir. sadettin erbil dışında ona doğan bavli, kamuran usluer, metin serezli, esen günay, toron karacaoğlu, zekai müftüoğlu sesleri çok yakışıyor diye düşünüyorum. sinemanın hiç eskimeyen yüzüydü yıldırım gencer. erol taş ,bilal inci, turgut özatay, kazım kartal ve hayati hamzaoğlundan sonra en beğendiğim kötü adamdır. allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun. yeşilçamın dev aktörlerindendi.

Cevap Yaz

kral_affetmez

20 Kasım 2013 09:01

canlı hedef ve cüneyt arkınla olan tarihi filmlerdeki performansı çok güzeldi.

Cevap Yaz

kral_affetmez

20 Kasım 2013 09:00

iyi bir aktördü.mekanı cennet olsun...

Cevap Yaz

rhegno

2 Ekim 2012 15:12

En emektar oyuncularımızdan...İyi rolleri de kötü rolleri de cok başarılı ifa etti

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

25 Eylül 2010 16:18

Dünya Sinemasından "Lee Van CLEEF" ile Türk Sinemasından "Yılmaz GÜNEY" karizmasının tek sahibi olan.. gerek iyi rolde gerekse Karakter rol ile Oyunculuğunu bütünleştiren, kudretli bir Aktör...

Cevap Yaz

çirkinkral30

6 Eylül 2010 11:12

ilk zamanlar jön olarak karşımıza çıkmıştır daha sonra kötü adam rollerinde gördük kendisini toprağı bol olsun ruhu şad olsun

Cevap Yaz

Loverman

3 Ağustos 2010 23:01

yeşilçamın 10 numara baba oyuncularındandır. bir çok filmde mafyanın en ağır toplarından olduğu için, iyi karakterin her zaman son hedefi olmuştur. bu rollerin hakkını tam vermiştir. Allah rahmet eylesin.  

Cevap Yaz

Alın yazısı

21 Temmuz 2010 14:51

1936 doğumlu oyuncu, ''Kızılmaske'', ''Maskeli Beşler'', ''Malkoçoğlu'', ''Karamurat'', ''Kilink'' gibi serilerin yanı sıra bir çok filmde mafya babası rolleriyle tanınmıştır. Genelde otoriter ve lider kötü karakterleri canlandıran oyuncu, sert görünüşünü iyi kullandığı mimikleri ve yeteneğiyle birleştirerek inandırıcı karakterler yaratmıştır. 200'e yakın filmde oynayan Yıldırım Gencer, 2005 yılında hayatını kaybetmiştir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica