İstemi Betil

Namı Laz Ziya
Doğum Tarihi 21 Aralık 1943
Ölüm Tarihi 11 Kasım 2011
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri Yalova

Biyografisi

Ermeni asıllı türk sinema, tiyatro, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısıdır.

Kurtlar Vadisi adlı TV dizisinde "Laz Ziya" karakteriyle geniş kitlelerce tanınmıştır. Pek çok projede seslendirme sanat çısı olarak görev yapan sanatçının ses verdiği karakterler arasında Yüzüklerin Efendisi serisinde Gandalf gibi önemli karakterler vardır ve Kirk Douglas, Anthony Quinn gibi sanatçıları seslendirmiştir.

Tiyatro sanatçısı İstemi Betil 68 yaşında kalp krizinden vefat etmiştir. İstanbul Devlet Tiyatrosu Üsküdar Tekel Sahnesi'nde sanatçı için düzenlenen tören ardından uçakla Ankara'ya götürülen cenazesi Karşıyaka mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.

Oyuncu (55)

Son Yorumlar (31)

Kpax08 avatar Kpax08 10 Ocak 2018 11:05:20

Yıllarca önemli filmlerdeki seslendirmesini hayranlıkla dinlediğim, fakat Kurtlar Vadisi dizisinde oyunculuğu da seslendirmesinden aşağı kalmayacak kadar yetenekli bir sanatçı. Kırklı yaşlarını Tanrının silahı (God's Gun) filmindeki Jack Palance'e b enzetirim. Nitekim o filmde Jack Palance'i seslendirmişti. Role ve tiplemeye bu kadar uygun bir seslendirme az bulunur. Allah rahmet eylesin...

aslı82 15 Şubat 2014 04:48:58

Muhteşem bir aktördü Allah rahmet eylesin yeri dolduramaz ama bugun cok mutlu oldum magazinde gordum kendi gibi oyuncu olan kizi Senem Betil tv geri donuyor babasinin yolunda ilerliyor kesin babasi gururla izliyorsur kizini. Huzur icinde uyusun usta

zoran 01 Şubat 2012 03:23:02

10

kendi jenerasyonunun en iyi oyuncusuydu allah rahmet eylesin..tiyatro sahnesinde devleşen bir isimdi,bir daha böyle bir ses gelmeyecek .

Yandex.Metrica