Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Hikmet Gül

Hikmet Gül

Doğum Yeri : Nevşehir

Doğum Tarihi : 1 Mart 1926

Ölüm : 1991-03-30

Hakkında : Türk sinemasında yeri doldurulamayan karakter oyuncularından. kısa uzun farketmez oynadığı her filme belirgin bir katkı yapan, adını hep unuttuğum, pörtlek gözleri, çıkık elmacık kemikleriyle, çok doğal oyunculuğu ile yüzü en iyi hatırlanan oyunculardan..Mezarı "Kulaksız Mezarlığı"ndadır.Kendisine 2017 yılında Emre Gönüllü Ve Teoman Keser tarafından vefa klibi çekilmiştir ve daha çok tanınmıştır.

İlgili FilmlerAlınYazısı

19 Ocak 2016 19:54

Meraklı, Eli Maşalı , Genelev Patroniçesi rolleri bir insana anca bu kadar yakışır. Severek ve takdir ederek izlerdik. Yakın zamanda Vefat Etmesi. ve bir kaydının olmaması iç acıtıcı bir durum. Neler gördü şu yeşilçam ne değerleri yitirdi.

Cevap Yaz

sinemaadamı

17 Ocak 2016 16:07

kemal sunal filmlerinde oynardı çok komik bir kadın :))

Cevap Yaz

agayabeleş

6 Mart 2014 20:04

keşke bir röportajı olsaydı elimizde.

Cevap Yaz

FOSTERKANE

2 Haziran 2011 05:15

yillarca türk sinemasinda calisip emek vermis bir insan 2008 vefat etmis, be ey magazin dünyasi böyle bir insan yasarken gidipte bir reportaj yapmazmi insan, tek anilarni anlatsa bile ne büyük bir arsiv olurdu elinizde, ille bize soytarilari mi anlatmaya mecbursunuz.

bu yazdiklarim hem rahmetli hikmet gül icin gecerli , hemde onca türk sinemasina emek veren kisiler icin ve 90 li yillarda hayata olan icin gecerli, cünkü o zamandan belli özel kanalarda magazin haberleri var ve insan soruyor kendi kendine, illede bir sanatci ac olunca mi yanina gidiyor bu medyacilar veya parasizlik yüzünden gidecek yer bulunmayincami degerleniyor bizim sanatcilarimiz.

 

Cevap Yaz

Loverman

12 Mayıs 2011 03:44

her karakterden yıldız oluşturmak arzu filmin işiydi. hikmet gül bu aileye katılınca başarılı bir sanatçı olduğunu açıkca göstermiştir. önceki birçok filmde figürandan öteyi geçemiyordu maalesef. yaşı etken olabilir ama sinemayı zamanında bırakmıştır. 2008 de vefat ettiğini şu anda sayfasına girince öğrendim. Allah rahmet eylesin. 

Cevap Yaz

MGUNAY

5 Ocak 2011 10:22

harika bir oyuncuydu cadaloz kadın rollerinin en iyi isimlerinden biriydi malesef bu oyuncumuzun yerini alacak yeni nesil bir sanatcı geleceğini zannetmiyorum Allah Rahmet eylesin.

Cevap Yaz

simpsi

25 Kasım 2010 22:41

hikmet gülün filmlerini çocukluğumdan bu yana hep severek ve gülerek izledim.Her nedense tuhaf bir etkiydi bıraktığı üstümde. rollerindeki o içine sinmişlikmiydi o doğallıkmıyıdı beni böylesine derinden etkileyen hala çözemedim. o şuh bakışlarında o derin göz süzmelerinde hep farklı şeyler görürdüm. bazen de hınç dolu bakıverirdi öyle bakmaması gereken rollerde bile. yeşilçamın kendisine sonuna kadar hakettiğini düşündüğüm değeri vermeyişimiydi acaba onu böyle hırçın ve içten içe gizil öfke yumağı kılan kimbilir. ölümünü yeni öğrendim ve çok üzüldüm umarım bir yerlerde mutlusundur hikmetciğim seni seviyoruz

Cevap Yaz

worldshaking

6 Ekim 2009 23:53

hikmet gül ü her zaman severek izlemişimdir.aklımda kalan en iyi rolü çalsın sazlar adlı filmdeki kadın tellaktır.karısından kaçan müjdat gezen kılık değiştirerek kadınlar hamamına saklanır,orada nereye saklanacağını düşünürken hikmet gül ile karşılaşır:

hg:ne bakıyon öyle birini mi aradın?

mg:hiç,kese yaptıracaktım da...

hg.geç şöyle yat göbek taşına,bana fitil fitil kir çıkaran koca götlü zehra derler...

daha sonra keseye başlanır,alt kısımlara gelinince olanlar olur:))))

Cevap Yaz

Kaya Erdaş

25 Mart 2009 23:15

YEŞİLÇAM EMEKÇİLERİNDEN.YAŞIYOSA ALLAH UZUN ÖMÜR VERSİN

Cevap Yaz

fdts

26 Şubat 2009 17:13

genellikle mahalli filmlerde oynamış birsiydi

Cevap Yaz
Yandex.Metrica