Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gölge Oyunu

Gölge Oyunu

8,73

(33 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 43 Dk Dram Dram

Yönetmen: Yavuz Turgul Yavuz Turgul

Ülke: türkiye

Oyuncular: Erten Üçgözen, Nedim Doğan, Cengiz Tünay, Nüvit Özdoğru, İhsan Bilsev, Nergis Çorakçı, Sermin Hürmeriç, Nazan Kesal, Meltem Savcı, Füreyya Koral Devamını Gör...

Ödüller: En İyi SenaryoEn İyi 2. Film

Konusu : Mahmut (Şevket Altuğ) ve Abidin (Şener Şen) bir pavyonda çalışmaktadırlar. Mahmut dürüst bir gençtir. Abidin ise tersine hırsız, yalancı ve çapkındır. Bu arada Sülo adlı bir komisyoncu pavyonda çalışması için patrona Kumru (Larissa Litichevskaya) isimli bir kız getirir. Gazinonun patronu, kızın sağır ve dilsiz olduğunu anlayınca onu kovar. Mahmut ona sahip çıkar ve Abidin’le birlikte yaşadıkları eve götürür. Patron Sülo’ya komisyon olarak verdiği parayı çıkartabilmek için Kumru’yu sigarayla çiçek sattırarak çalıştırmaya başlar. Mahmut, Kumru’nun yanında taşıdığı fotoğraftan Zeliha adındaki annesini aradığını anlar ve ona yardım eder. Sonunda Kumru’nun annesinin hapiste olduğunu öğrenirler. Abidin ile Mahmut, Kumru yüzünden kavga ederler ve arkadaşlıkları sona erer. Abidin yeni bir ortakla başka bir pavyonda çalışmaya başlar ama mutsuzdur ve içindeki bunalım onu intihara kadar sürükler. Mahmut, Abidin’in hayatını kurtarır. Ortaklığa yeniden başlarlar. Bu arada Kumru’nun annesini ziyaret ederler. Annesi de aynı kızı gibi sağır ve dilsizdir. Mahmut Kumru’yu sever ve ilk kez bir genç kızla birlikte olur. Ertesi gün uyandığında Kumru’yu bulamaz ve Abidin’le birlikte her yerde ararlar. Pavyona döndüklerinde hiç kimsenin Kumru’nun varlığından haberleri bile olmadığı yanıtını alırlar. Akıllarına birlikte çektirdikleri bir fotoğraf gelir. Fotoğrafa baktıklarında Abidin ve Mahmut dışında hiç kimsenin olmadığını görürler. Olanların ya da olmayanların bir düş mü yoksa gerçek mi olduğuna anlam veremezler. Ama dışarıda yaşam sürmektedir...mütelezziz

5 Aralık 2019 02:13

Filmin sonu acaip bir yere çıkıyor. Varlığımdan şüphe ettim.

Cevap Yaz

canilecanan

8 Ağustos 2019 18:43

Özel bir filmdir benim için ve çok severim. Bu filmi ve konusunu anlatmak kolay değil, soyut ve mistik yanları var. Ayrıca sansürden geçebilmek adına da bazı şeyler açıkça ortaya konmamış. Görülenden görülmeyeni görebilmek lazım. Antalya Festivali'nde ödül almış olmasına rağmen, sanki biraz bakir kalmış bir film gibidir. Türk Sineması'ndaki nadir iyi işlerden birisi. Piano Piano Bacaksız, Uçurtmayı vurmasınlar, Gölge Oyunu filan bunlar 90'ların nitelikli işleriydi. Ne kadar teşekkür etsek az.

Cevap Yaz

CerenSelim

5 Kasım 2018 17:52

Güzel bir film ancak Yavuz Turgul'a, Şener Şen'e ve Şevket Altuğ'a rağmen başyapıt sayılamayacak durağanlıkta. Kumru'yu baştan sona kimse görmese, kimse tanımasa çok daha etkili bir final olurmuş. Ama filmin başında herkesin gördüğü konuşmaya çalıştığı kızı filmin sonunda kimse tanımaz. Dip not: Çok değerli sanatçı Füreyya Koral'ı görmek ve Kayahan'ın uğruna onlarca şarkı bestelediği aşkı Larissa Litichevskaya'nın güzelliğini izlemek için tekrar tekrar izlenebilir.

Cevap Yaz

Sinecan06

8 Ocak 2018 17:12

İtiraf etmeliyim ki Gölge Oyunu'nu Erler Film restorasyonlu şekilde paylaşmasa izlemezdim. Malum kötü görüntüyü ve kesilmiş sahnelerin filmi paramparça ettiğini ben de biliyorum. İnsanın içinden izlemek gelmiyordu sözün özü. Vasatı aşamamış Gölge Oyunu. Mesajların altı yeterince doldurulamıyor. Bilhassa "ortalık" meselesine dokunuş beni tatmin etmedi. Fantastik öğelere de bir yere kadar tamam diyorum. Füreya Koral bence filmin en ilginç karakteriydi. Yavuz Turgul'un pek çok filminde gördüğümüz eski İstanbul suretinin en kanlı canlı haliydi. Orkestra'nın anlatıcı olması da müzisyenlerin Kamran Usluer ve Pekcan Koşar tarafından seslendirilmesiyle baltalanmış.

Cevap Yaz

Kpax08

15 Aralık 2017 17:19

Uzun mesafe koşuları gibi ilerleyen bir film. Gölge Oyunu sadece oyuncuları, görüntüsü, mekanları için bile izlenebilir. Aslında konu da fena değil, sıra dışı bir konu işlenmiş. Ama filmin sonuna bakınca bu filmin bir yanı hep eksik kalmış. Bekliyorsunuz ki bu uzun ve aynı tempoda ilerleyen koşunun sonunda bir aksiyon olacak ve müthiş bir son düzlük performansı ile yarış son bulacak. Ama maalesef öyle olmuyor.

Cevap Yaz

performer

17 Kasım 2017 23:54

film ilk yarısında ağır temposu nedeniyle kötüye giderken 2. yarıda hareketlenen temposu ve hikayenin gidişatıyla olumsuz bütün düşünceler çıktı aklımdan yani bir ara izlerken 6 puan vermeyi bile düşündüm ama sonra fikrim değişti... televizyonda yıllar içinde bu filmin hep kesilmiş halini izledik bu yüzden filme eksik bakmışız. film youtube'da 1 saat 40 dakika ve restoreli olarak izlenebilir. bu arada filmde dikkatimi çeken diğer birşey şener şen sanki muhsin bey filmindeki rolün etkisinde gibiydi... ama yinede belki konusunu beğenmeyenler olsa bile bu filmin herşeyi ile yani teknik ve oyunculuk anlamında çok kaliteli çekildiğini eminim herkes kabul edecektir.

Cevap Yaz

handsomeboyı

25 Şubat 2015 21:57

Şevket Altuğ'un en az ŞenEr Şen kadar iyi oynadığı farklı bir senaryoya sahip başarılı bir film,izlenmeye değer.

Cevap Yaz

bysiirtli56

13 Ocak 2014 12:51

Yavuz Turgul ve şener şenin yapımlarından en vasatı bu.hoş güzel vakit geçiren ama diğer eserlerini aratan bir film.iyinin kötüsü diyebilirim

Cevap Yaz

kariz_ma_35

25 Aralık 2011 23:53

Pavyonda komiklik yaparak geçimini sağlamaya çalışan güçlükle geçinen iki arkadaşın. Hayal dünyasında başına gelen kısmen komik kısmende hayat zorluğu ve güncel yaşamı şekillendirmiş güzel bir film. "Abidin" Şener Şen ile "Mahmut" Şevket Altuğ pavyonda çalışan iki kral arkadaştır. Her ikisi sahneye çıkar komiklik yaparlar. Günün birinde oraya dilsiz çok güzel  bir kız gelir. Fakat dilsizdir kızı getiren adam oranın sahibi "Ramazan" Metin Çekmez'i kazıklamış kaçmıştır. Daha sonrada hapçılar,esrarcılar tarafından öldürülmüştür. Abidin ile Mahmut kızı yanlarına alırlar "Kumru" Larissa Litichevskaya. Ev sahipleri "Büyük Hanım"  Füreyya Koral kiralarını ödememelerine rağmen onları evden atmaz. Oda zaten bir süre sonra vefat eder. Evden atılırlar kayıklı motorda yatarlar ve en sonunda kız yüzünden kavga eden iki arkadaş. Arkadaşlıkları bozulur mekanları değişir buna dayanamayan Abidin bileğini keserek intihar eder. Ve sonradan herşey yoluna girer. Çok güzel bir film filmde dikkat çeken önemli noktalar Larissa Litichevskaya'nın müthiş güzelliği. Şevket Altuğ'un uzun saçları iyi oyunculuklar güncel hayat ve zorluklar. Tamamiyle anlatımı bakımından çok iyi birde Abidin ile Mahmut'un her yaşadığı hayal olunca ve çektirdikleri fotoğraf bile o kızı görememesiyle oluşan sahne filmin sonunda mükemmeldi. Son olarakta bu hikayeyi anlatan saz ekibinin olayı yorumladığı sahneler görülmeye değer biçimde.

Cevap Yaz

jamiroguai

17 Mayıs 2011 00:33

kimbilir belkide yaşadığımız herşey sadece bi hayaldir..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica