Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ahmet Açan

Ahmet Açan

Doğum Yeri : Balıkesir

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1923

Ölüm : 1995-01-01

Hakkında : Ahmet Açan, tiyatro ve sinema sanatçısıdır.28 Aralık 1924'te Balıkesir’de doğdu. Susurluk İlkokulu, Balıkesir Ortaokulu ve Balıkesir Lisesi’nde okudu. Ahmet Açan sanat hayatına, Salih Tozan’la birlikte Balıkesir Halkevi’nde amatör olarak sahneye çıkarak başladı (1940). Sonra Kemal Sahir, Sadi Tek tiyatroları ile Anadolu’yu dolaşmıştı. İstanbul’da Azak, Küçük Opera, Nejat Uygur, Tevhid Bilge, Vahi Öz topluluklarında çalıştı. Kenan Büke Tiyatrosu kadrosunda yer aldı. Çok sayıda sinema ve reklam fiminde oynadı. Yeşilçamda genelde esnaf, mahalle sakini, patron gibi rollerde gördüğümüz emektar oyuncudur. Kemal Sunal ile tanıdığımız Ahmet, genelde masum rolündedir. Çünkü yüz ifadesi kötü karakterini ona yakıştırmamıştır. Ağırlıklı olarak 80'li y1llarda Kemal Sunal filmlerinde oynadı.Yaklaşık 130 filmde oynamıştır.

İlgili FilmlerKübraaa

16 Ekim 2020 19:37

Kendisi aynı zamanda Grup Hepsi üyesi Yasemin'in dedesi olur. Yani Yasemin'in annesinin babası

Cevap Yaz

vatansever10

30 Mart 2017 00:44

Yeşilçam' da filmlerimizi güzelleştiren insanlardan birisidir.Karakter oyunculuktan öteye gidemese de gözlerimizin aşina olduğu bir oyuncumuzdur.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaadamı

23 Aralık 2016 20:11

karakter oyuncusu olarak çok başarılı bulduğum bir abimizdir. kemal sunal filmlerine renk kattığı gibi serdar gökhanın bazı filmlerine de renk olurdu. değişik rollerde oynardı. bazen babacan, bazen üçkağıtçı, bazen tefeci ,bazen iş adamı, bazen yoksul bir işçi. doktor civanım ve davaro daki rolleri çok iyiydi. karanlık yıllar filmindede gayet iyi bir iş çıkarmıştı.allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

silvester

16 Eylül 2011 17:05

Ahmet Açan ı çok severdim.Tam bir Türk insanını tasvir ediyordu filmlerinde.Özellikle, fedakar mahalleliyi çokiyi oynuyordu.En şaşalı yıllardaki filmlerde oynadı ve o da,unutulmazlar listesine girdi.Mekanı cennet olsun.......Silvester.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

29 Temmuz 2010 19:33

Ahmet Açan birçok filmde yan rollerde rol aldı iyi bir oyuncu genel olarak kemal sunal filmlerinden hatırlanır cüneyt arkın ve Türkan Şorayın ve diğer starların filmlerinde oynadığı görülmüştür genel olarak geri planda kaldı ve popülaritesi düşük oyuncularımızdan biriydi Allah rahmet eylesin...

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

12 Ekim 2009 18:00

kemal Sunal'ın da pek çok filminde oynamış yüzü size yabancı olmayan herkesin tanıdığı bir oyuncu idi..Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Gülsevil Demir

22 Ağustos 2009 02:36

1970'li yılların ikinci yarısında TRT'de yayınlanan eğitici küçük filmler vardı. Yanlış anımsamıyorsam, o filmlerde de rol alıyordu. Kendisini bu sayede daha çok sevmiştim.

Cevap Yaz

Rufik

23 Mayıs 2009 00:58

yardımcı rollerin 1 numarası

Cevap Yaz

segal844

14 Aralık 2008 15:58

Yeşilçam'ın yardımcı oyuncu rollerinde başarılı, kıdemli ve usta oyuncu bazında iyi filmlerde oynamıştır.Fotoğrafının sonradan eklenilmesi nedeniyle bu oyuncumuz hakkında ancak şimdi yorum yapabiliyorum.Genelde biz onu daha çok Kemal Sunal lı filmlerden tanırdık.Canlandırdığı roller içerisinde kasap, bakkal ve manav gibi esnaf mesleklerini yan rollerde iyi bir şekilde canlandırmıştır.Kimi filmlerinin bazı karelerinden gördüğüm kadarıyla  Meksikalı turistleri andıran bir fiziki görüntüsü vardı.Oynadığı filmlerde rollerini başarıyla canlandırmıştır.  Dış görünümü bakımından özellikle memur tipine çok yatkındı.   saygıyla anıyorum..

Cevap Yaz

performer

2 Ekim 2008 16:17

bence iyi bir oyuncuydu. özellikle "şaban askerde" adlı dizide

şaban'ın sevgilisi'nin babası rolünde çok güzel oynamıştı. şaban ile olan karşılıklı rolleri çok başarılıydı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica