Gölge Oyunu

8,72

( 28 kişi yorum yaptı )

Gölge Oyunu

Sinema Filmi

1992

Mahmut (Şevket Altuğ) ve Abidin (Şener Şen) bir pavyonda çalışmaktadırlar. Mahmut dürüst bir gençtir. Abidin ise tersine hırsız, yalancı ve çapkındır. Bu arada Sülo adlı bir komisyoncu pavyonda çalışması için patrona Kumru (Larissa Litichevskaya) isimli bir kız getirir. Gazinonun patronu, kızın sağır ve dilsiz olduğunu anlayınca onu kovar. Mahmut ona sahip çıkar ve Abidin’le birlikte yaşadıkları eve götürür. Patron Sülo’ya komisyon olarak verdiği parayı çıkartabilmek için Kumru’yu sigarayla çiçek sattırarak çalıştırmaya başlar. Mahmut, Kumru’nun yanında taşıdığı fotoğraftan Zeliha adındaki annesini aradığını anlar ve ona yardım eder. Sonunda Kumru’nun annesinin hapiste olduğunu öğrenirler. Abidin ile Mahmut, Kumru yüzünden kavga ederler ve arkadaşlıkları sona erer. Abidin yeni bir ortakla başka bir pavyonda çalışmaya başlar ama mutsuzdur ve içindeki bunalım onu intihara kadar sürükler. Mahmut, Abidin’in hayatını kurtarır. Ortaklığa yeniden başlarlar. Bu arada Kumru’nun annesini ziyaret ederler. Annesi de aynı kızı gibi sağır ve dilsizdir. Mahmut Kumru’yu sever ve ilk kez bir genç kızla birlikte olur. Ertesi gün uyandığında Kumru’yu bulamaz ve Abidin’le birlikte her yerde ararlar. Pavyona döndüklerinde hiç kimsenin Kumru’nun varlığından haberleri bile olmadığı yanıtını alırlar. Akıllarına birlikte çektirdikleri bir fotoğraf gelir. Fotoğrafa baktıklarında Abidin ve Mahmut dışında hiç kimsenin olmadığını görürler. Olanların ya da olmayanların bir düş mü yoksa gerçek mi olduğuna anlam veremezler. Ama dışarıda yaşam sürmektedir...

Künye

Yönetmen Yavuz Turgul
Senaryo
Yapımcı Türker İnanoğlu
Müzik Attila Özdemiroğlu
Görüntü Yönetmeni Aytekin Kabadere , Çetin Tunca
Süre 103 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Arkadaşlık, Dilsizlik, Düş, Evden Atılma, Hapishane, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Senaryo (30. Antalya Film Şenliği-1993)

En İyi 2. Film (30. Antalya Film Şenliği-1993)

Ekip

Yapımcı Adnan İrkut (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Mehmet Bozkuş (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Selahattin Geçgel (Set Amiri)
Erkan Can (2) (Set Ekibi)
Mikail Yarar (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Tolgay Ziyal (Yönetmen Yardımcısı)
Gültekin Alihocagil (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Necdet Taşçıoğlu (Kamera Asistanı)
Ercan Dirikan (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Tamer Eşkazan (Negatif Kurgu)
Ekrem Şen (Laboratuar)
Uğur Orbay (Film Baskı)
Türker Vatan (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Zafer Kutlu (Işık Şefi)
Yaşar Ünlü (Işık Ekibi)
Ethem Kaygusuz (Işık Ekibi)
Sanat Ekibi İrfan Korkmazlar (Sanat Yönetmeni yrd.)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Kayıt)
Burhan Şahin (Ses Kayıt Asistanı)
Seslendirme Kahraman Acehan (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Şafak Film (Film Hazırlık Stüdyosu)

Son Yorumlar (28)

performer avatar performer 17 Kasım 2017 23:54:14

8

film ilk yarısında ağır temposu nedeniyle kötüye giderken 2. yarıda hareketlenen temposu ve hikayenin gidişatıyla olumsuz bütün düşünceler çıktı aklımdan yani bir ara izlerken 6 puan vermeyi bile düşündüm ama sonra fikrim değişti... televizyonda yıllar içinde bu filmin hep kesilmiş halini izledik bu yüzden filme eksik bakmışız. film youtube'da 1 saat 40 dakika ve restoreli olarak izlenebilir. bu arada filmde dikkatimi çeken diğer birşey şener şen sanki muhsin bey filmindeki rolün etkisinde gibiydi... ama yinede belki konusunu beğenmeyenler olsa bile bu filmin herşeyi ile yani teknik ve oyunculuk anlamında çok kaliteli çekildiğini eminim herkes kabul edecektir.

handsomeboyı 25 Şubat 2015 21:57:21

Şevket Altuğ'un en az ŞenEr Şen kadar iyi oynadığı farklı bir senaryoya sahip başarılı bir film,izlenmeye değer.

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 13 Ocak 2014 12:51:05

10

Yavuz Turgul ve şener şenin yapımlarından en vasatı bu.hoş güzel vakit geçiren ama diğer eserlerini aratan bir film.iyinin kötüsü diyebilirim

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 25 Aralık 2011 23:53:12

10

Pavyonda komiklik yaparak geçimini sağlamaya çalışan güçlükle geçinen iki arkadaşın. Hayal dünyasında başına gelen kısmen komik kısmende hayat zorluğu ve güncel yaşamı şekillendirmiş güzel bir film. "Abidin" Şener Şen ile "Mahmut" Şevket Altuğ pavyonda çalışan iki kral arkadaştır. Her ikisi sahneye çıkar komiklik yaparlar. Günün birinde oraya dilsiz çok güzel  bir kız gelir. Fakat dilsizdir kızı getiren adam oranın sahibi "Ramazan" Metin Çekmez'i kazıklamış kaçmıştır. Daha sonrada hapçılar,esrarcılar tarafından öldürülmüştür. Abidin ile Mahmut kızı yanlarına alırlar "Kumru" Larissa Litichevskaya. Ev sahipleri "Büyük Hanım"  Füreyya Koral kiralarını ödememelerine rağmen onları evden atmaz. Oda zaten bir süre sonra vefat eder. Evden atılırlar kayıklı motorda yatarlar ve en sonunda kız yüzünden kavga eden iki arkadaş. Arkadaşlıkları bozulur mekanları değişir buna dayanamayan Abidin bileğini keserek intihar eder. Ve sonradan herşey yoluna girer. Çok güzel bir film filmde dikkat çeken önemli noktalar Larissa Litichevskaya'nın müthiş güzelliği. Şevket Altuğ'un uzun saçları iyi oyunculuklar güncel hayat ve zorluklar. Tamamiyle anlatımı bakımından çok iyi birde Abidin ile Mahmut'un her yaşadığı hayal olunca ve çektirdikleri fotoğraf bile o kızı görememesiyle oluşan sahne filmin sonunda mükemmeldi. Son olarakta bu hikayeyi anlatan saz ekibinin olayı yorumladığı sahneler görülmeye değer biçimde.

jamiroguai 17 Mayıs 2011 00:33:05

kimbilir belkide yaşadığımız herşey sadece bi hayaldir..

afarikan avatar afarikan 01 Haziran 2010 16:54:06

9

Çok hoş bir film. Şimdi ne söylesek bir şeyler eksik kalacak. Şener Şenin ve Şevket Altuğ'un muhteşem uyumu, hoş replikler güzel görüntüler. Hakikaten 'gerçek nedir' sorusunu bir kere daha düşündük. Kim-ki duk'un boş ev filminin sonunda 'Yaşadığımız bu dünyanın hayal mi yoksa gerçek mi olduğu belli değildir.' diye bir ifade vardı aynı onu düşündürdü ve türk sinemasında bu tür mistik bir filme imza atılmış olması da beni ayrıca mutlu etti.

Yandex.Metrica