Paydos

8,69

( 16 kişi yorum yaptı )

Paydos

Sinema Filmi

1968

“16 senedir bu okuldayım. Bütün semtin hocası oldum çıktım. Koca koca yıllar geçti aradan. Nesiller bir ırmağın suları gibi akıp geçti önümden. Bense bu suyun kenarındaki ihtiyar ağaç gibi sessiz ve hareketsiz kendi hayatımı yaşadım. Gıdamı akan bu sudan aldım. Hayatımdan memnunum. Elde avuçta bir şey yok ama (göğsünü göstererek) burası dolu. Hem de öyle dolu ki.”
Aynı adlı 3 perdelik piyesin (Paydos-Cevat Fehmi Başkut-1948) ikinci çevrimi (ilki 1954).
Önce Muallim Murtaza ve çevresini tanıyoruz. 20 küsur yıllık öğretmen. Sigarası ‘Birinci’. Rahmetli annesinden kalan bir evde yaşıyorlar. Yakınmacı karısı Hatice’nın tek amacı fakülte mezunu oğulları Rıdvan’ı Hacı Hüsamettin Tüccaroğlu ailesine iç güveysi vermek.
Hacı Hüsam ‘harbin zengin ettiği bir mahalle bakkalı’ (sf. 68). Karısı Safin az, ‘evde kalmaya yüz tutmuş kızları Nazan’ı bir an evvel muallimin oğluyla baş göz etmek istiyor.
Bakkal da çok istekli fakat nedeni başka. Murtaza’nın arsası, imar planı değiştiği için şimdi milyon ediyormuş! Kızla oğlan evlenince arada ayrı gayrı kalmayacak. Sıkı bir planı var. Boztepe Köyü (piyeste Sivriköy) muhtarını İstanbul’a çağırır.
Hasan da, ‘kızı’ Ayşe, Ömer ve köyde Donjuan olarak bilinen İbrahim’le Murtaza’nın evine gelir.
Sonrasında olaylar çok hızlı; Köşkün bahçesinde Hacı Hüsam’ın daha önce yerleştirdiği defineyi bulmaları; Kahramanımızın, bakkal dükkânı açmaya zorlanması; ‘Çocuk dövdü’ diye istifa ettirilmesi; Rıdvan’ın Nazan yerine Ayşe’yi sevmesi; Bu güzel köylü kızının, aslında, Hasan’ın değil komşuları Salih Reis’in yıllar önce kaybettiği kızı çıkması.
Hüsam, diplomayı küçümsüyordu. Neyse ki hiç olmazsa filmde haksız çıkıyor.
Murtaza, romanda değil ama filmde mesleğine geri dönecektir.
“Bugünkü dersimiz, okul! Okulu sevin yavrularım, okumayı sevin. Hayatta en temiz yer burası, en güzel şey de okumak. Yarın okuldan çıkınca bu hayatı da çok pek çok arayacaksınız. Okul, dünyanın en temiz, en mübarek yeridir. Okul bir cennettir. Oraya alışan insan, onun dışında yaşayamaz. Dışarının havası boğar O’nu. Ahmet, senin burnun akıyor gene. Hadi sil yavrum. Muzaffer yok mu? Annesi mi hasta? Akşam yoklayıp eve bir haber getirin bana… Zil çaldı, hadi yavrularım, paydos!”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Oynayanlar

Sadri Alışık Sadri Alışık Öğretmen Murtaza
Gülistan Güzey Gülistan Güzey Hatice
Erden Güvenç Erden Güvenç Rıdvan
Serpil Gül Serpil Gül Ayşe
Vahi Öz Vahi Öz Hacı Bey
Hayati Hamzaoğlu Hayati Hamzaoğlu İbrahim
Suzan Avcı Suzan Avcı Kâmile
Ali Şen Ali Şen Muhtar Hasan
Nubar Terziyan Nubar Terziyan Salih
Şakir Arseven Şakir Arseven Okul Müdürü
Faik Coşkun Faik Coşkun Kasap Faik
Necdet Yakın Necdet Yakın Ömer
Meral Sayın Meral Sayın Muhittin / Konuk Oyuncu
Mustafa Dağhan Mustafa Dağhan Komiser
Hüseyin Zan Hüseyin Zan Şoför
Bora Üstüntaş Bora Üstüntaş Çetin
Fuat İşhan Fuat İşhan Erden Güvenç Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Ali Şen Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Suzan Avcı Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Nubar Terziyan Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Hakkı Haktan Seslendirmesi
Birsen Kaplangı Birsen Kaplangı Bora Üstüntaş Seslendirmesi
Hakkı Haktan Hakkı Haktan Ahmet
Saltuk Kaplangı Saltuk Kaplangı Seslendirme
Sacide Keskin Sacide Keskin Mualla Sürer Seslendirmesi
Doğan Bavli Doğan Bavli Meral Sayın Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Şakir Arseven Seslendirmesi
Osman Han Osman Han
Handan Kadıoğlu Handan Kadıoğlu Gülistan Güzey Seslendirmesi

Ekip

Yapım Ekibi Arif Eriş (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Zuhal Üstüntaş (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Muzaffer Turan (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Korhan Yurtsever (Negatif Kurgu)
Semih Peköz (Laboratuar)
İbrahim Güzel (Laboratuar)
Ses Ekibi Lami Kamil (Ses Mühendisi)
Adrine Muradyan (Senkron)
Müzik ekibi Ülkü Erakalın (Müzik Yönetmeni)

Firmalar

Hisar Film (Yapım)
Ses Film (HAZIRLIK)
Ses Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (16)

Leonardo 02 Eylül 2018 15:36:11

9

Film senaryosu, küçük ayrıntılar dışında Cevat Fehmi Başkut'un aynı adlı oyunuyla aynı. Yalnız, filmin sonu ile oyunun sonu bayağı farklı. Oyunu okumayanlar için daha fazla ayrıntı vermeyeceğim. Eserin asıl metnini okuduktan sonra filmi izlemenizi ta vsiye ederim.
Ayrıca bu filmde tiz sesli, ilginç saç stilli milli eğitim müfettişini oynayan kişinin Ertuğrul Bilda olduğu yazılmış. Ancak filmdeki kişi Ertuğrul Bilda'ya pek benzemiyor.

tomanbay_23 avatar tomanbay_23 21 Ağustos 2018 05:12:00

Sadri babanın oyunculuğunu konuşturduğu filmlerden biri.

MGUNAY avatar MGUNAY 03 Kasım 2016 15:22:20

10

Yeşilçam filminde bir öğretmenin yaşamı anlatılırken belli propagandaları baş vurulmamış olması çok güzel. İşte gerçek öğretmen filmi buna denir.

benimsinema avatar benimsinema 16 Haziran 2013 14:50:18

8

ögretmenligin ne kadar kutsal bir meslek oldugunu anlatan güzel bir film... oyuncu kadrasu genis olan filmde keske bazi görüntü sahneleri daha net olsaymis....onun disinda söylenecek hisbisey yok sadece izlenir...sanirim filmin en sonunda ülkü erakal in kendisi sesiyle ögretmenligi anlatiyor bize

Göztepe avatar Göztepe 26 Şubat 2013 19:53:22

10

Sadi Alışık'tan yine olağanüstü film öğretmenlik mesleğini kutsaytını bu kadar ustalıkla anlatan film çok azdır herhalde sinemamızda. Çevresini saran çıkarcılar ordusu bir iftira sonucu mesleğinden istifa eden daha sonra suçsuz olduğu anlaşılınca tek rar mesleğine dönen Sadri Alışık. Zenginler zengini Vahi Öz hacı rolünde onu ticarete zorluyor başarıyor ama en sonunda kazdığı kuyuya kendisi düşüyor. Filmde rol alan tüm oyuncular tüm ustalığını konuşturmuş Ülkü Erakalın'ın belkide yönettiği en iyi film diyebiliriz.!

aliyayla57 24 Kasım 2012 21:50:51

Sadri ALIŞIK, öğretmenlik mesleğinde mükemmelliğin zirvesine çıkmış Murtaza Hoca'yı oynuyor.Murtaza Hoca, öğretmenlik mesleği ile o derece bütünleşmiş ki, onu kendisi için ailesinin geçimini sağladığı bir iş olmaktan çok öte, öğretmenliği kendi manevi dünyası için bir ihtiyaç olarak görme mertebesine ulaşmış. Kendisine emanet edilen yavrularla beraber olmanın, onları topluma faydalı kişiler olarak şekillendirebilme uğraşının yaşattığı hazzı(Yaşadığı maddi imkânsızlıklara rağmen) hiç bir maddi değere değişmeyen, öğrencilerinden uzak kalmayı göze alamayan, varlığını artık tamamen onlara bağlı görmüş bir öğretmen.Kötülüklerin, imkânsızlıkların, vefasızlıkların, dürüst ve namuslu insanların üzerine kurgulanan entrikaların , onların üzerinde oluşturduğu infiallerin dillendirildiği duygusallık dolu konuşmaları Sadri ALIŞIK'tan daha iyi yapabilen birisi de olmadığından, bu rol tam işin ustasıyla örtüşmüş. Bir komedi filmi olarak izlenen ama içinde, mesleği öğretmenlik olanlara dersler veren "Hababam Sınıfı" nın "Mahmut Hoca" sı gibi "Paydos" un "Murtaza Hoca" sı da öğretmenler için "düstur" olarak mutlaka izlenmesi gerekli bir film. Hem televizyonda, hem de youtube de izledim.

Yandex.Metrica