Polis Dosyası

7,90

( 10 kişi yorum yaptı )

Polis Dosyası

Sinema Filmi

1989

Cemil (Cüneyt Arkın) bir kanun adamıdır. Mutlu bir evliliğe ve çok sevdiği çocuklara sahiptir. Cemil’in kızı Songül (Binnaz Avcı) ile yardımcısı Faruk (Salih Kırmızı) arasında duygusal bir ilişki gelişir. Uyuşturucu tacirlerinin tuzağına düşmüş olan Tahir (Efgan Efekan), eroini üreten ama bu işten ayrılmak isteyen bir kimyagerdir. Fakat bu batağın içine saplanmış olan kızı Leyla’ya (Gülten Ceylan) yönelik şantajlar sonucu Tahir işine devam etmektedir. Leyla, Nazan (Nazan Ayas) adındaki bar arkadaşıyla yaşamaktadır. Gangsterler, Tahir’e gözdağı vermek için kızını öldürürler. Bu cinayetin soruşturması, Komiser Cemil ve yardımcısı Faruk’a verilir. Tahir ve Cemil eski arkadaştır. Cemil öldürülen genç kızın Tahir’in kızı olduğunu öğrenince çok şaşırır. Soruşturmaya Leyla’nın birlikte kaldığı bar arkadaşı Nazan’ı aramakla başlarlar. Faruk barda müşteri gibi arkadaşlık kurduğu Nazan’ın ağzından Leyla’yı babasına baskı ve şantaj yapmak amacıyla öldürdükleri bilgisini alır. Cemil, hem başsağlığı dilemek, hem de cinayeti aydınlatması için tanıklık etmeye ikna amacıyla Tahir’le görüşmeye gider. Ama hiçbir şey öğrenemez. Bu arada çete polisle konuştuğunu duydukları Nazan’ı kendilerini ele vermesin diye öldürür. Bunun üzerine Tahir suskunluğunu bozar ve Cemil’e tüm bildiklerini anlatır. Uyuşturucu örgütü, Songül’ü kaçırır. Genç kızı yem olarak kullanıp Cemil’i yalnız görüşmeye çağırırlar. Faruk gizlice Cemil’in arabasının bagajına saklanır. Haydutlar Cemil’e işkence yaparlar. Bagajdan çıkan Faruk Cemil’i kurtarır. Uyuşturucu teslimatının yapılacağı yere Cemil ve adamları pusu kurarlar. Operasyon başarı ile sonuçlanır, suçlular yakalanır, Cemil’in kızı Songül de kurtarılır. Faruk, Cemil’in de iznini alarak Songül’e evlenme teklif eder. Mutlu günler başlamıştır…

Ekip

Yapımcı Adnan İrkut (Yapım Koordinatörü)
Necati Şimşek (Yapım Koordinatörü)
Sanat Yönetmeni Sohban Koloğlu (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Mehmet Bozkuş (Teknik Yönetmen)
Nezih Tunar (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Mehmet Ali Gündoğdu (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ömer Aksu (Negatif Kurgu)
Armağan Köksal (Laboratuar)
Şems Tokgöz (Laboratuar)
Işık Ekibi İbrahim İmik (Işık Şefi)
Hikmet Aydın (Işık Asistanı)
Mehmet Ali Gündoğdu (Işık Asistanı)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Sineray (Film Hazırlık Stüdyosu)

Son Yorumlar (10)

MGUNAY avatar MGUNAY 22 Aralık 2016 14:58:22

10

Vazife Uğruna filmini andırıyor. Cüneyt'in kızı Şehnaz Dilan olsaydı ve Nuri Alço hapisten çıkmasıyla Cüneyt'den intikam almaya kalksaydı hem önceki film Vazife Uğruna filminin devamı olur hem seri filmi olurdu. Ama bu da güzel tabi ki. Bu yorumu yaz mamın nedeni Şehnaz'dan başka Vazife Uğruna filmini kadrosu bu filmde de var.

AlınYazısı avatar AlınYazısı 22 Aralık 2016 11:40:24

5

Bu filme azda olsa biraz masraf yapılmış bir helikopter, birkaç hususi araba gibi.
Mesleğine yıllarını veren kurt polis olan cemil ailesiyle mutlu biridir. Emekliliğine gün sayan Cemil
İle uyuşturucu çetesinin yolları bir gün karşılacaktır. Cemil’ in kızını kaçıran çete Cemilden herşeyi görmemezlikten gelmesini istemektedir. Ancak Şerefli bir polis olan cemil bu çeteyi çökertip kızını kurtaracaktır.
Film orta halli. Ne çok iyi ne çok kötü ama çok daha iyi olabilirdi. Cemil serilerine benzemiyor bu yapım.

Kleberson avatar Kleberson 15 Mayıs 2015 15:14:11

5

diger polis filmleri gibi degil bu biraz kötü

delikadir39 avatar delikadir39 24 Nisan 2010 21:48:04

10

Cüneyt Arkının Cemil serilerine benzeyen çok güzel bir film.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 13 Kasım 2009 14:48:11

10

Çok güzel bir film özelliklle filmde coşkunlu nuri alçolu sahneler süper

fdts avatar fdts 10 Eylül 2009 21:40:09

8

güzel bir film olmuş izlenilebilecek bir film.

Yandex.Metrica