Toprağın Kanı

8,07

( 4 kişi yorum yaptı )

Toprağın Kanı

Sinema Filmi

1966

nasıl izlenir film nerede


İlk Sinemaskop Film

Künye

Yönetmen Atıf Yılmaz
Senaryo ,
Yapımcı Atıf Yılmaz
Görüntü Yönetmeni Gani Turanlı
Tür Dram
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Batman, Petrol Daha Fazlası

Ödüller

En İyi 2. Film (3. Antalya Film Şenliği-1966)

Ekip

Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Mühendisi)

Firmalar

Güneş Film (Yapım)

Son Yorumlar (4)

ebuzehra 26 Aralık 2015 23:31:04

nasıl izleyebilirim

ebuzehra 26 Aralık 2015 23:26:36

hani nerede film

aspendiyo 08 Kasım 2015 18:47:48

çok değerli bir dostumun tez konusu için bu filmi izlemesi gerekiyor..Az bir zamanı kaldığı için acilen filmi nasıl temin edebileceği konusunda yardımlarınızı bekliyorum...saygılar....

mkurtsen avatar mkurtsen 16 Şubat 2013 15:14:39

9

Film fikir olarak merhum Gazeteci Recep Bilginer'in. Fikrini zamanın TPAO Genel Müdürü İhsan Topaloğlu'na açmış. Beraberce film yapmaya karar vermişler. Yönetmen Atıf Yılmaz ile anlaşıp Güneş Filmi kurmuşlar. Ekip Batman'a gitmiş. Senaryo ve dialog lar yazılırken 45 günde çekim tamamlanmış.
1966 da 3. Antalya film şenliğinde önce En İyi Film seçilmiş, sonradan ikinciliğe düşürülüp, Haldun Dormen'in Bozuk Düzen filmi Bozuk Düzen'i onaylarcasına birinci ilan edilmiş..
Hikayeyi RECEP BİLGİNER'den aktaralım.

Recep Bilginer, 1 Aralık 1973 tarihli İstanbul Gazetesi'nde Apaçık köşesindeki "Petrol, Amerika ve ötesi" başlıklı makalesinde şöyle anlatıyor:

"Orada en son elemeye kalan 10 film arasında en çok puanı Toprağın Kanı topladı. Gerek film hikayesini yazan ve gerekse filmin yapımcılarından biri olarak Antalya'da jüri üyeleri tarafından özel biçimde kutlandım. Toprağın Kanı birinci seçilmişti. Geç vakit öğrendiğimiz bu haber üzerine memnun uyudum. Sabah uyandığımda durum değişmişti. Festival jüri üyeleri arasında, Amerikan elçiliğinde, galiba kültür ofisinde görevli bir de Amerikalı vardı. Toprağın Kanı gibi bir petrol filminin festivalde birinci seçilmesinden, bu Amerikalı dostumuz hoşlanmamış, ?Bu filmi birinci ilan ederseniz, bu taa Türk-Amerikan ilişkilerinin bozulmasına kadar gider' demiş. Son seçiminde Belediye Başkanlığını kaybeden o zamanki başkan (Dr. Avni Tolunay) da gece saat 3'te jüriyi tekrar toplamış. O ana kadar hiçbir derece alamayan bir başka filmi (Haldun Dormen'in Bozuk Düzen'ini) birinci seçmişler. Bizim Toprağın Kanı filmimizi de ikinci yapmışlar."

Yandex.Metrica