Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yücel Çakmaklı (Yücel Çakmaklı)

Yücel Çakmaklı

Doğum Yeri : Bolvadin/AFYON

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1937

Ölüm : 2009-08-23

Eğitim : İ. Ü. Gazetecilik Enstitüsü

Hakkında : 1963 yılında, askerden döndükten sonra Yeni İstanbul Gazetesi'nde Tarık Buğra'nın yönettiği sayfada sinema yazıları yazmaya başladı. Bir yandan da Erman Film Stüdyoları'nda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 1968'e dek 50 kadar filmde Dr. Arşevir Alınak, Osman Seden, Orhan Aksoy gibi yönetmenlere yardımcılık yaptı. İlk filmi Kâbe Yolları'nı (belgesel) yönetti. 1969'da Elif Film şirketini kurdu. Milli sinema olarak adlandırılan akıma dayalı filmler çekti. 1975-1990 arası TRT bünyesinde çalışmalarına devam etti. Kısa hikayelerden 30-70 dakika arası kısa TV filmleri yaptı. 1978'de Prag'da televizyon filmleri arasında ödül alan ilk yapım olan "Çok Sesli Bir Ölüm" ve "Çözülme" bu tarz çalışmalardır (Rasim Özdenören'in Hikayeleri). Tarık Dursun K.'dan Denizin Kanı, Tarık Buğra'dan Küçük Ağa ve Kuruluş gibi, roman uyarlamalarından TV dizileri gerçekleştirdi. Necip Fazıl Kısakürek'in Bir Adam Yaratmak ve Turan Oflazoğlu'nun 4. Murad'ı gibi tiyatro eserlerinden TV oyunları yaptı. Müzik odaklı drama olarak Hacı Arif Bey'in hayat hikâyesi ve bir Rumeli türküsünden yola çıkarak çektiği Aliş'le Zeynep sayılabilir. Çocukluğu ve ilk gençliğinde aldığı altın tecrübelerle Türk Sinemasının en otantik yönetmenlerinden biri olmaya hak kazanan Yücel Çakmaklı, pek çok ilke imza atan ve çok değişik konuları filmleştiren çalışkan bir yönetmendir. 10 Temmuz 2008'de Devlet Üstün Hizmet Madalyasına layık görülmüştür.

İlgili FilmlerToqqLe

19 Mayıs 2020 10:24

Son işleri hariç başarılı bir yönetmendi ama bu sorun bütün yeşilçam yönetmenlerinde vardı hepsinin son işleri başarısız oldu bir erden kıral uyum sağladı günümüze allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaadamı

21 Ocak 2016 15:18

tasavvuf sinemasının kralı bu adam.filmleri gerçekten çok güzel. kızım ayşe, garip kuş, ben doğarken ölmüşüm,birleşen yollar, memleketim,zehra en önemli filmleridir. necla nazırın ilk dönemleri hep bu adamın filmleriyle geçiyor herhalde neclayı çok tutuyordu. en güzel filmi ediz hun necla nazır ve kuzey vargınla çektiği 1974 yapımı garip kuş ve tekrar necla ile orhan babayla çektiği ben doğarken ölmüşüm filmleridir bana göre.

Cevap Yaz

lokamalajuk

8 Ağustos 2011 20:38

Yücel Çakmaklı  gerçektende muhafazakar,başarılı bir yönetmendi kendisi Allah rahmet eylesin mekanını cennet eylesin İnşallah  

Cevap Yaz

ozkaracam

17 Aralık 2010 09:31

Yücel Çakmaklı, 1970'li yılların başlarından itibaren bir tür "tezli sinema"nın öncüsü olmuştur. Filmlerinde vurguladığı temel sorun, Batılılaşma süreciyle birlikte milli ve manevi değerlere yabancılaşma sorunudur. O tarihten kısa bir süre önce de, Halit Refiğ'in başını çektiği bir Ulusal Sinema akımı vardı. Metin Erksan ve Atıf Yılmaz gibi yönetmenler de bu akımın yanında yer almışlar, Sinematek çevresinde toplanan ve özellikle Avrupa sinemasını kendilerine dayanak alan bir grup sinema tarihçisi ve eleştirmeniyle sıkı bir polemiğe girmişlerdi. Fakat akımın başlıca ideoloğu Halit Refiğ idi. Yücel Çakmaklı bir İslamcı-muhafazakar, Halit Refiğ ise (kendisi Marksizm'e angaje olmamakla beraber) Asya Tipi Üretim Tarzı tezini savunan Marksist yazar Kemal Tahir'in bir takipçisi idi. İlginçtir ki, Refiğ ile Çakmaklı'nın filmlerinde işledikleri bazı temalar ve savundukları tezler, önemli ölçüde paralellik göstermiştir. 

Cevap Yaz

kariz_ma_35

28 Ağustos 2010 02:09

Değerli yönetmenlerimizden biriydi son yıllarında dizilerin yönetmenliğini yapmış ve yeşilçamda fazla  film çekmemiş filmografiye göre ve diğer  kamera arkası çalışmalarıyla yüz aklarımızdandı Allah rahmet eylesin......

Cevap Yaz

MGUNAY

26 Kasım 2009 12:43

milli sinemamızın öncüsü yaptığı sinemalar hiç unutulmayacak böyle bir yönetmene sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

stormkadir

25 Ağustos 2009 21:45

Allah rahmet eylesin. Çok değerli eserler kazandırdı sinemaya.

Cevap Yaz

zevkopat

24 Ağustos 2009 01:56

Allah rahmet eylesin (24.08.2009)

Cevap Yaz

Yuxel1907

24 Ağustos 2009 01:44

Vefat ettiğini duydum; ALLAH RAHMET EYLESiN..

Cevap Yaz

cdmesdut

23 Ağustos 2009 20:42

allah rahmet eylesin..güzel br yönetmendi

Cevap Yaz
Yandex.Metrica