Yücel Çakmaklı

Gerçek Adı Yücel Çakmaklı
Doğum Tarihi 1 Ocak 1937
Ölüm Tarihi 23 Ağustos 2009
Doğum Yeri Bolvadin/AFYON
Eğitim Durumu İ. Ü. Gazetecilik Enstitüsü

Biyografisi

1963 yılında, askerden döndükten sonra Yeni İstanbul Gazetesi'nde Tarık Buğra'nın yönettiği sayfada sinema yazıları yazmaya başladı. Bir yandan da Erman Film Stüdyoları'nda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 1968'e dek 50 kadar filmde Dr. Arşevir Alınak, Osman Seden, Orhan Aksoy gibi yönetmenlere yardımcılık yaptı. İlk filmi Kâbe Yolları'nı (belgesel) yönetti. 1969'da Elif Film şirketini kurdu. Milli sinema olarak adlandırılan akıma dayalı filmler çekti. 1975-1990 arası TRT bünyesinde çalışmalarına devam etti. Kısa hikayelerden 30-70 dakika arası kısa TV filmleri yaptı. 1978'de Prag'da televizyon filmleri arasında ödül alan ilk yapım olan "Çok Sesli Bir Ölüm" ve "Çözülme" bu tarz çalışmalardır (Rasim Özdenören'in Hikayeleri). Tarık Dursun K.'dan Denizin Kanı, Tarık Buğra'dan Küçük Ağa ve Kuruluş gibi, roman uyarlamalarından TV dizileri gerçekleştirdi. Necip Fazıl Kısakürek'in Bir Adam Yaratmak ve Turan Oflazoğlu'nun 4. Murad'ı gibi tiyatro eserlerinden TV oyunları yaptı. Müzik odaklı drama olarak Hacı Arif Bey'in hayat hikâyesi ve bir Rumeli türküsünden yola çıkarak çektiği Aliş'le Zeynep sayılabilir. Çocukluğu ve ilk gençliğinde aldığı altın tecrübelerle Türk Sinemasının en otantik yönetmenlerinden biri olmaya hak kazanan Yücel Çakmaklı, pek çok ilke imza atan ve çok değişik konuları filmleştiren çalışkan bir yönetmendir. 10 Temmuz 2008'de Devlet Üstün Hizmet Madalyasına layık görülmüştür.

Yönetmen (31)

Yapımcı (8)

Son Yorumlar (14)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 21 Ocak 2016 15:18:25

10

tasavvuf sinemasının kralı bu adam.filmleri gerçekten çok güzel. kızım ayşe, garip kuş, ben doğarken ölmüşüm,birleşen yollar, memleketim,zehra en önemli filmleridir. necla nazırın ilk dönemleri hep bu adamın filmleriyle geçiyor herhalde neclayı çok t utuyordu. en güzel filmi ediz hun necla nazır ve kuzey vargınla çektiği 1974 yapımı garip kuş ve tekrar necla ile orhan babayla çektiği ben doğarken ölmüşüm filmleridir bana göre.

lokamalajuk avatar lokamalajuk 08 Ağustos 2011 20:38:08

10

Yücel Çakmaklı  gerçektende muhafazakar,başarılı bir yönetmendi kendisi Allah rahmet eylesin mekanını cennet eylesin İnşallah  

ozkaracam avatar ozkaracam 17 Aralık 2010 09:31:12

Yücel Çakmaklı, 1970'li yılların başlarından itibaren bir tür "tezli sinema"nın öncüsü olmuştur. Filmlerinde vurguladığı temel sorun, Batılılaşma süreciyle birlikte milli ve manevi değerlere yabancılaşma sorunudur. O tarihten kısa bir süre önce de, Halit Refiğ'in başını çektiği bir Ulusal Sinema akımı vardı. Metin Erksan ve Atıf Yılmaz gibi yönetmenler de bu akımın yanında yer almışlar, Sinematek çevresinde toplanan ve özellikle Avrupa sinemasını kendilerine dayanak alan bir grup sinema tarihçisi ve eleştirmeniyle sıkı bir polemiğe girmişlerdi. Fakat akımın başlıca ideoloğu Halit Refiğ idi. Yücel Çakmaklı bir İslamcı-muhafazakar, Halit Refiğ ise (kendisi Marksizm'e angaje olmamakla beraber) Asya Tipi Üretim Tarzı tezini savunan Marksist yazar Kemal Tahir'in bir takipçisi idi. İlginçtir ki, Refiğ ile Çakmaklı'nın filmlerinde işledikleri bazı temalar ve savundukları tezler, önemli ölçüde paralellik göstermiştir. 

Yandex.Metrica