Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ahmet Sert (Ahmet Sahatlar)

Ahmet Sert

Doğum Yeri : Bursa

Doğum Tarihi : 4 Şubat 1926

Ölüm : 1991-10-02

Hakkında : Pirinçli Köyünde ilk kovboy kasabası kuran kişi olarak tanınır. Kurduğu kasabada “Belalılar Şehri” ve “İntikam Hırsı” adlı iki film yapmıştır. Bütün arzusu Amerikan kovboy filmlerini Türkiye’ ye getirmekti fakat büyük zorluklarla kurduğu kovboy kasabasının kısa bir süre sonra etrafındaki kişilerin kırıp, yıkması sonucu bu arzusunu gerçekleştirmemiştir. Aksesuar işinde de çok başarılı olup hamam böceğine kostüm giydirip akrep yapan ilk kişi olarak anıldı. Cüneyt Arkın ve Kartal Tibet’ in oynadığı Karaoğlan, Kara Murat ve birçok filmde kullanılan aksesuarları yapıp çok başarılı olmuştur.

İlgili Filmlersami

17 Şubat 2021 07:34

kovboy ahmet 55 yaşına kadar parasızken ayakkabısını tamir ettiği japon turist kadın sayesinde son 10 yılını 65 yaşına kadar rahat geçirmiştir.1991 de kalp krizinden ölmüştür.

Cevap Yaz

sinemaadamı

22 Aralık 2015 00:46

cengizhanın fedaisi ve fedai filmlerinde çok başarılıydı.

Cevap Yaz

muratguler73

1 Mayıs 2010 22:46

namı diyer kovboy ahmet abiyle tanışma şerefine nail olduğum için mutluyum baba  mın (tokmak mehmet ) çok iyi arkadaşı ve benim saygı değer abimdi.Nur içinde yat

Cevap Yaz

Alın yazısı

18 Nisan 2010 22:03

Kovboy ahmet adıyla tanıdığımız ahmet sert1926 yılında bursa'da dünyaya gelmiş.Babası arabacıymış...6 yaşındayken aile bursa'dan istanbul'a göç etmiş.Ahmet sert günlerden bir gün Şehzadebaşı'nda Ali Cemali beyinmeşhur 'Milli' sinemasında ''Maskeli Süvari'' adlı filmi seyretmiş. ve işte o zaman olmuş olanlar...iflah etmez kovboysever olmuş.Gündüz hayalinde,gece rüyasında hep kovboyolur,hayali haydutları altedermiş.Eski direklerarası ueni Şehzadebaşı kaldırımlarını dolaşırken oraları hep bir kovboy kasabası olarak düşünür,o hayalin içinde mutlu olurmuş.Bunlar çocukluk hayalleri tabii...Ahmet Sert büyüyünce kunduracı olmuş,bir tamirci tezgahı edinip Yeşilçam'a gelmiş. orada bir yandan kundura tamir eder,bir yandan da Nasıl etsem de bir kovboy filmi çevirsem diye düşünürmüş.Hikaye zaten yıllardır kafasında hazır...Sonra güç günler başlamış Ahmet Sert için...Bir ayakkabı dikmiş,kazandığı parayı elinde tutmuş,iki çivi çakmış,kazandığı parayla topu topu 50 liralık sermayesiyle türkiyede çevrilen ilk kovboy filmine başlamış.Önceleri bütün herkes onunla alay edermiş.Ama sonraları duruma bakınca anlaşılmışki  Ahmet Sert bu konuda bir dahidir.

Cevap Yaz

performer

1 Mayıs 2009 23:18

kundura tamirciliği yaparken sinemaya girmiş. meksikalıya benzer bir tipi vardı. ilk kovboy filmi çeken yönetmendir. lakabı kovboy ahmet---miş.

Cevap Yaz

performer

1 Mayıs 2009 21:45

"rejisörün yatak odası" filmindede oynamıştı.

Cevap Yaz

segal844

28 Kasım 2008 15:42

Türk sinemasında yardımcı rollerde oynamış değerli bir karakter oyuncusuydu.Görünen resmine bakıp tanıyamayan izleyiciler olabilir.resimlerini başka kaynaklardan araştırıp bulabilirler.Yan rollerde daha çok kötü ve kurnaz adam karakterlerini oynamıştır.Fiziki görünümü de figüranlığa yada kötüyü oynamaya müsaitti.Yönetmenlikten dekor ve idari işlere kadar geniş bir perspektifte emek vermiş ve icraatları olmuştur.Öyle ki el sanatlarına yada diğer tabirle zanata yakın olması onu çok daha faklı bir şekilde bilinmeyen yönleriyle tanımamıza yardımcı oldu.Karakter oyunculuğunu iyi bulduğum bir sinema sanatçısıydı.saygıyla anıyorum...

Cevap Yaz

tayfunpekcan

18 Mayıs 2008 19:16

canım dedecım.su dunyada tek ornek aldıgım... canım,parcam dedıgım. senı cok ama cok ozleyen 3 numaralı torunun tayfun PEKCAN olarak yazıorum.keske su an var olsaydın sana o kadar ıhtıyacım varkı bılemezsın.ama bılıyorum kı ordan benı ızlıyosundur.nur ıcınde yat.senı canından cok seven 3 numaralı torunun tayfun PEKCAN.                                                                                     

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

27 Nisan 2008 06:05

Allah Rahmet Eylesin.Kızı ile de sete gelir,dekorları tek tek kendi yapar giderdi,Erler Film adına 76-77 yılında da..

Bende kendisini seyrederdim..

Cevap Yaz

aykuttanis

20 Nisan 2007 06:02

Daha yapmak isteği birçok şey varken erken yaşta vefat etti. Günün şartları Amerikan kovboy filmlerini Türkiye' ye getirmesine izin vermedi. Dedem gezmeyi çok seven, işinde oldukça başarılıydı.Asya ve avrupada birçok yere gitti. Bir hayali kalmıştı Amerika' ya gitmek ama gerçekleştiremedi. Seni çok seviyorum... Allah Rahmet Eylesin Mekanın Cennet Olsun

Cevap Yaz
Yandex.Metrica