Ahmet Sert

Gerçek Adı Ahmet Sahatlar
Doğum Tarihi 4 Şubat 1926
Ölüm Tarihi 2 Ekim 1991
Doğum Yeri Bursa
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Pirinçli Köyünde ilk kovboy kasabası kuran kişi olarak tanınır. Kurduğu kasabada “Belalılar Şehri” ve “İntikam Hırsı” adlı iki film yapmıştır. Bütün arzusu Amerikan kovboy filmlerini Türkiye’ ye getir mekti fakat büyük zorluklarla kurduğu kovboy kasabasının kısa bir süre sonra etrafındaki kişilerin kırıp, yıkması sonucu bu arzusunu gerçekleştirmemiştir. Aksesuar işinde de çok başarılı olup hamam böceğine kostüm giydirip akrep yapan ilk kişi olarak anıldı. Cüneyt Arkın ve Kartal Tibet’ in oynadığı Karaoğlan, Kara Murat ve birçok filmde kullanılan aksesuarları yapıp çok başarılı olmuştur.

Yönetmen (3)

Senaryo (3)

Yapımcı (3)

Oyuncu (111)

Eser (1)

Son Yorumlar (9)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 22 Aralık 2015 00:46:39

9

cengizhanın fedaisi ve fedai filmlerinde çok başarılıydı.

muratguler73 avatar muratguler73 01 Mayıs 2010 22:46:05

namı diyer kovboy ahmet abiyle tanışma şerefine nail olduğum için mutluyum baba  mın (tokmak mehmet ) çok iyi arkadaşı ve benim saygı değer abimdi.Nur içinde yat

Alın yazısı avatar Alın yazısı 18 Nisan 2010 22:03:04

10

Kovboy ahmet adıyla tanıdığımız ahmet sert1926 yılında bursa'da dünyaya gelmiş.Babası arabacıymış...6 yaşındayken aile bursa'dan istanbul'a göç etmiş.Ahmet sert günlerden bir gün Şehzadebaşı'nda Ali Cemali beyinmeşhur 'Milli' sinemasında ''Maskeli Sü vari'' adlı filmi seyretmiş. ve işte o zaman olmuş olanlar...iflah etmez kovboysever olmuş.Gündüz hayalinde,gece rüyasında hep kovboyolur,hayali haydutları altedermiş.Eski direklerarası ueni Şehzadebaşı kaldırımlarını dolaşırken oraları hep bir kovboy kasabası olarak düşünür,o hayalin içinde mutlu olurmuş.Bunlar çocukluk hayalleri tabii...Ahmet Sert büyüyünce kunduracı olmuş,bir tamirci tezgahı edinip Yeşilçam'a gelmiş. orada bir yandan kundura tamir eder,bir yandan da Nasıl etsem de bir kovboy filmi çevirsem diye düşünürmüş.Hikaye zaten yıllardır kafasında hazır...Sonra güç günler başlamış Ahmet Sert için...Bir ayakkabı dikmiş,kazandığı parayı elinde tutmuş,iki çivi çakmış,kazandığı parayla topu topu 50 liralık sermayesiyle türkiyede çevrilen ilk kovboy filmine başlamış.Önceleri bütün herkes onunla alay edermiş.Ama sonraları duruma bakınca anlaşılmışki  Ahmet Sert bu konuda bir dahidir.

Yandex.Metrica