Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sevda Aktolga (Sevda Sevil Aktolga)

Sevda Aktolga

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 24 Eylül 1957

Eğitim : Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği

Hakkında : Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümünde eğitim aldı. Türk sinemasında çeşitli sinema filmlerinde rol alan Aktolga, kariyerine 1977 yılında Cennetin Çocukları isimli filmde rol alarak başladı. Günümüzde ise Fox TV'de yayınlanan Unutma Beni isimli dizide Güler rolünde oynamıştır. En son sinema filmi Aşk Oyunu adlı filmde Münire'yi oynamıştır.

İlgili FilmlerSarpBayhan

22 Eylül 2017 21:53

Sevda Aktolga Türk sinemasının en güzel filmlerinden Hababam Sınıfı Tatilde, Şabanoğlu Şaban, Katma Değer Şaban, Gülen Gözler, Cennetin Çocukları ve Erkek Güzeli Sefil Bilo gibi değerli yapımlarda oynamıştır. Bunun yanında yapım ekibi yönetmen ekibinde olduğu filmlerde vardır. Unutma Beni isimli günlük dizide de bir dönem oynamıştır.

Cevap Yaz

ElBLanKo

5 Şubat 2016 18:20

Hababam Sınıfı, Gülen Gözler, Şaban Oğlu Şaban, Katma Değer Şaban ve Erkek Güzeli Sefil Bilo filmlerinde rollerini çok iyi oynadı. Gayet başarılı bir oyuncu.

Cevap Yaz

sinemaadamı

1 Şubat 2016 14:30

iyi bir oyuncudur sevda. hababam sınıfı filminde kemal sunaldan tokat yiyordu. katma değer şabanda kemal sunal cadılığından ötürü ona tavuk vicdanlı diyordu. ayrıca sefil bilo filminin canosudur. gülen gözlerin hikmetidir. halit ile arkadaşı ahmet arıman hep pas verip onları birbirine düşürüyordu.dokuz doğuruyor kızlar grubunun başıydı ve tam bir amir gibi davranıp filmdeki çoçuğu doğum doktoru olmuş gibi doğurtuyordu.iki tanede değişik rolü vardır biri aşk dediğin laf değildir filmindeki serpil rolü diğeri kızın dövmeyen dizini döverdeki liseli masum genç kız rolü.normalde filmlerinde bitirimdir.lafını esirgemez harbi kızdır o ama aşk dedğin laf değildir filminde tarık akana platonik bir aşk besliyor.psikolojisi hem sakat olduğundan hemde aşık olduğunda altüst olan bir genç kızı çok iyi canlandırmışt.kendisi hem komedide hem dramada hemde polisi macera filmlerinde çok başarılı buluyorum. aytaç arman ve cüneyt arkınla bile film çevirmiş. ayrıca kamera arkasındada görevler almış çok yetenekli ve kıymeti bilinmemiş oyuncularımızdandır.kendisine gülen kıpçak ve jeyan tözüm sesleri de çok yakışıyor.

Cevap Yaz

Avcı24

22 Mayıs 2014 17:01

oyunculuk ve yapımcılık yönü çok başarılı çok tatlı bir mizacı var :)

Cevap Yaz

erakman

23 Kasım 2013 12:44

Her zaman hayran olmuşumdur kendisine ve Aşk dediğin laf değildir filmi ile bir kez daha tutuldum kendisine.Çok iyi bir oyuncu

Cevap Yaz

anelka39

20 Ağustos 2012 21:14

saban oğlu şabanda oynayan o güzel selma demek unutma benide oynayan aynı kişi

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

21 Ekim 2011 04:19

Bence sinemada en azından ilk yıllarında başrollerde oynaya bilirdi. Neden oynamadı diye hayıflandığım oyunculardan biri.

Cevap Yaz

hakan samsun

10 Nisan 2011 13:24

güzel ve basarılı sanatcı begeniyorum izledigim filmlerde  neden se  beklenen yerde olamadı 2. rollerdeydi hep..

Cevap Yaz

Kalcinema

20 Mayıs 2010 02:10

Sinema emekçisi, bize sinemayı sevdiren samimi ve güzel filmlerin başarılı oyuncusu,dünya tatlısı bir insan:)

Cevap Yaz

Orhan Erim

4 Nisan 2010 17:18

Güzel bir kadın ve sevdiğim oyuncu. Sinemada oyunculuk harici her kExotic ademede bulunmuş. Exotic'in yorumunu okuyunca binbir gecede hatırladım. Yoksa tanımamıştım. Teşekkürler

Cevap Yaz
Yandex.Metrica