Esen Püsküllü

Gerçek Adı Esen Püsküllü
Doğum Tarihi 16 Temmuz 1946
Doğum Yeri Beşiktaş/İstanbul

Biyografisi

Türk sinema oyuncusu. İstanbul Beşiktaş'ta doğdu. Genç yaşta Ses dergisinin sinema yıldızı yarışmasında ikinciliği kazandı ve sinema oyunculuğuna başladı. 1960'lı ve 1970'li yıllarda döneminin en ünlü yıldız oyuncularından biriydi. Erol Büyükburç (Öp Beni, Berduş), Zeki Müren (Rüya Gibi) ve Sadri Alışık (Ah Müjgan Ah) ile çevirdiği filmler en çok hatırda kalanlar oldu. Sarı saçları ve yeşil-mavi gözleriyle döneminin en güzel yüzlü kadın oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir. 1975 yılında Bak Yeşil Yeşil ve Küçük Bey adlı filmlerin senaryosunu yazmıştır. 1980'li yıllarda sinemayı bıraktı.

Film yönetmeni Yücel Uçanoğlu ile evlidir, bir oğlu, bir kızı ve iki torunu bulunmaktadır. İstanbul Beşiktaş'ta emeklilik günlerini sürdürmektedir.

Senaryo (2)

Oyuncu (80)

Eser (1)

Son Yorumlar (35)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 02 Ağustos 2017 00:41:31

Yeşilçam'ın başarılı ve güzel oyuncularından birisi olup
Kartal TİBET Sadri ALIŞIK Erol BÜYÜKBURÇ ile başrolde
oynadığı güzel filmlerin yanı sıra ikinci rol de olan azda
sayı filmleri yok değildir hani. "Sığıntı & Ah Müjgan Ah"
Evsaf filmlerde favori m olur Sağlıklı bir yaşam dilerim

MAVİ GÖZ avatar MAVİ GÖZ 11 Haziran 2016 12:15:18

10

güzel filmleri var başarılı oyunculardan

sinemaagresif avatar sinemaagresif 27 Kasım 2015 12:44:43

8

gençliğinde çok güzel bir kadındı. hatta yabancı aktristlere benzetirim gençliğini biraz türk sinemasında sevgili rolleriyle sıkça karşımıza çıkar siyah beyaz dönem de ise daha çok zengin şımarık kız rollerinde oynardı en beğendiğim rollerinden bir i ah müjgan ah filmindeki müjgan rolüydü. çok beğendiğim ve takdir ettiğim bir sanatçıdır.

Yandex.Metrica