Esen Püsküllü

Gerçek Adı Esen Püsküllü
Doğum Tarihi 16 Temmuz 1946
Doğum Yeri Beşiktaş/İstanbul

Biyografisi

Türk sinema oyuncusu. İstanbul Beşiktaş'ta doğdu. Genç yaşta Ses dergisinin sinema yıldızı yarışmasında ikinciliği kazandı ve sinema oyunculuğuna başladı. 1960'lı ve 1970'li yıllarda döneminin en ünlü yıldız oyuncularından biriydi. Erol Büyükburç (Öp Beni, Berduş), Zeki Müren (Rüya Gibi) ve Sadri Alışık (Ah Müjgan Ah) ile çevirdiği filmler en çok hatırda kalanlar oldu. Sarı saçları ve yeşil-mavi gözleriyle döneminin en güzel yüzlü kadın oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir. 1975 yılında Bak Yeşil Yeşil ve Küçük Bey adlı filmlerin senaryosunu yazmıştır. 1980'li yıllarda sinemayı bıraktı.

Film yönetmeni Yücel Uçanoğlu ile evlidir, bir oğlu, bir kızı ve iki torunu bulunmaktadır. İstanbul Beşiktaş'ta emeklilik günlerini sürdürmektedir.

Senaryo (2)

Oyuncu (80)

Eser (1)

Son Yorumlar (37)

burcusara avatar burcusara 01 Nisan 2019 18:36:24

9

Sığıntı filminde çok başarılı buldum. Sadri Alışık ile olan filmleri de çok güzel. Bana sempatik gelen bir Yeşilçam oyuncusu.

gaddarmurro 12 Nisan 2018 15:02:11

esen püsküllü yeşilçamın güzel oyuncularından olup çokda iyi oyuncularından kendisine en çok nevin akkaya,handan kadıoglu ve nedret güvençin sesleri yakışıyordu

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 02 Ağustos 2017 00:41:31

Yeşilçam'ın başarılı ve güzel oyuncularından birisi olup
Kartal TİBET Sadri ALIŞIK Erol BÜYÜKBURÇ ile başrolde
oynadığı güzel filmlerin yanı sıra ikinci rol de olan azda
sayı filmleri yok değildir hani. "Sığıntı & Ah Müjgan Ah"
Evsaf filmlerde favori m olur Sağlıklı bir yaşam dilerim

Yandex.Metrica