Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gazanfer Özcan (Saim Gazanfer Özcan)

Gazanfer Özcan

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 27 Ocak 1931

Ölüm : 2009-02-17

Eğitim : İlkokulu Cihangir Firuzağa, Beyoğlu Ortaokulu, Vefa Lisesi

Hakkında : İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu'nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi Beyoğlu Taksim Erkek Lisesi'nde tamamladı. Lisedeyken oynadığı "Hisse-i Şayia" adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın Çocuk Bölümü'ne katıldı. 1955 yılında Komedi Tiyatrosu'nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap'ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi. 1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı. 1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nu kurdu. 50'li 60'lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000yılında çevrilen Komiser Şekspir filmi ile sinemaya döndü. Pek çok dizide de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı dizideki Hüsnü Kuruntu rolü ile tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. Avrupa Yakası adlı dizideki Tahsin Bey rolü ile de "baba" rolünü sürdürdü.1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

İlgili FilmlerAli_Alamuti

28 Ağustos 2019 19:40

Kuruntu ailesi diye boşuna dememiş, endişeli karakterlerle aklımda kaldı.

Cevap Yaz

kamaro88

9 Şubat 2013 16:48

muazzam bi sanatci,diziden taniniyo ama cok fazla taninmis yesilcam filminde sesi duyulmustur,ve süper seslendirme ustasi

Cevap Yaz

segal844

1 Haziran 2010 00:34

Büyük bir usta, sanatçı, duayen, üstat ona sanatla ilgili her türlü ünvan takılabilecek mukaddes bir insandı. Tiyatro ve sinema oyunculuğu ile birlikte dublaj sanatçılığını da unutmadan ifade etmek yerinde ve anlamlı olur.

Sanatçılığı ve oyunculuk kariyerine bakıldığında geçmişten gelen kök salma günümüze kadar hızlı bir şekilde ilerlemiştir. Plato Film yani Sinan Çetin'in yapımcılığını Gülse Birsel'in de senaryosunu kaleme aldığı Avrupa Yakası adlı dizi de 5 yıl boyunca Tahsin Sütçüoğlu karakterini sevilerek ve beğenilerek canlandırmıştır.Son yılların en popüler, kaliteli, seviyeli ve komedi dizilerinden biri olmasında sevgili Gazanfer ustanında büyük katkısı olmuştur.Böyle sanatçıların hiçbir zaman hakkı ödenmez.Buna bağlı olarak maalesef değeri ve kıymeti de bilinmiyor. 

Her yönüyle örnek bir sanatçıydı zaten bunu da en iyi yakın çevresi göstermiştir. Gazanfer Özcan'ın 1987 tarihli Sabah Gazetesinin bastığı "Fıkralar" adlı ince kitapçığı önceden elime geçti ve okudum.Her fıkra aynı güzellikte mizah tadında ve de güzel espriler içeriyor. Belki daha başka yazmış olduğu kitapları v.s. olmasına karşın sadece bir tanesini okudum eğer farklı bişeyler bulursam onları da okuyup Özcan ustanın mizahsel fıkralarıyla kendisini anma fırsatı bulucam.

Yaptığım yorumu bitirirken sevgili Gazanfer ÖZCAN hakkında onu iyi düşünerek hatırlamak ve anmak işin güzel tarafı olmasına karşın hayata veda etmek yönünden hiç de iç açıcı olmayan gelişmeleri ben de yinelemek istiyorum. Bu ülkede tiyatrocu, sinemacı, dublaj sanatçısı veya başka bir sanat kolunda hizmet eden hiçbir sanatçıya yeteri kadar değer verilmediği, sahip çıkılmadığı, önemsenmediği ve onların gerçekten kültürel- sanatsal yönlerden topluma ve seyirciye birçok şeyler kazandırdığını farketmeden, anlamadan onların yok sayıldığı ve yüz çevrildiği istenmeyen durumlar olmakta ve de açıkça o insanları sanki başka bir dünyada yaşıyorlar konumuna sokulduğu görülüyor. Sahip çıkma ve değer verme adına dişe dokunur birşey yapmamakla birlikte üstüne bir de mali borç, vergi borcu gibi klasik ve bir o kadar da komik mazaretler gösterilip daha güç durumlara itilmesine sebep olmak ne kadar acı birşey. Hal böyle olunca kıymetli sanatçılarımızın hiç umulmadık hastalıklarla boğuştuğunu, yaşam mücadelesi verdiklerini duyuyor o tip haberleri merakla takip ediyoruz. Sonuç olarak da temel taşların ve üstatların ani veya beklenen ölümlerini duyarak hüzne boğuluyoruz. 7 yıldan beri AKP hükümetinin iktidarda olup kendilerine göre icraatlarını izliyoruz. Sayın Başbakan daha önceden olduğu gibi şimdi ve bundan sonrası için parti bazında sanata ve sanatçıya değer verdiğini göstermesi gerekiyor.Hiçbir şey göstermelik olmaz.İktidardaki parti madem hak ederek zirvede bunun hakkını versin; ülke karışık, sorun çok, yapılması gereken projeler de çok çözüm bulacakları konular ve hususlar içerisinde tiyatroları da sanatçıları da düşünüp çözüm bulsunlar.İlgilenmek, değer vermek sadece yine ünlü bir tiyatrocuyu hastaneye giderek ziyaret etmek sözde alakadar olmak anlamına gelmediğini çok iyi bilmesi gerekir AK Parti genel başkanının. Umarım bu uzun yorumum bir şekilde gitmesi gereken yere ulaşır.

Gazanfer ÖZCAN'a Allah rahmet eylesin tekrardan sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum..

Cevap Yaz

MGUNAY

24 Aralık 2009 14:20

rollerinde başarılı bir oyuncuydu ben onun kuruntu ailesi dizisine bakarak büyüdüm aynı zamanda dublaj sanatcısıdır. hababam sınıfında oynayan Akir hocayı oynayan sanatcıyı seslendirmiştir. Allah rahmet eylesin. 

Cevap Yaz

DarkSlayerTR

14 Nisan 2009 22:25

Ruhu şad olsun.Kendisini Avrupa Yakası dizisi ile tanımıştım daha sonra birkaç filmini izlemiştim.Türk Tiyatrosu ve Sineması için önemli isimlerdendi.

Cevap Yaz

leon jean reno

13 Mart 2009 18:30

Duyduğumda sanki bir akrabamızı kaybetmiş gibi oldum ,nur içinde yatsın O ,bizim Gazanfer Amcamız .Mecidiyeköy deki Gönül Ülkü ,Gazanfer Özcan tiyatrosunun önünden geçerken eskiden gülümseyerek selamlardım ,şimdi ise içim sızlıyor .Sağlığında duyamadığımız sorunlarla boğuşmasından ayrıca üzüntü duyuyorum ....

Cevap Yaz

enigmacuture

13 Mart 2009 17:50

çok özleyeceğiz

Cevap Yaz

cerenn

25 Şubat 2009 00:14

Basimiz sagolsun boyle degerli bi insani kaybettik :'(  avrupa yakasi yetim kaldi. onu coooooooooookkk seviyorum .Mekani cennet olsun:'(

Cevap Yaz

zoran

23 Şubat 2009 01:02

başta kültür ve turizm bakanımız olmak üzere ülkenin bazı önemli bürokratları ve devlet adamları adam olsada gazanfer özcanın vergi borçlarını af etse.adamcagız dertli gitti ama ülkeyi soyanlar ,vergi kaçıranlar,yolsuzluk yapanlar gül gibi yaşıyor...

Cevap Yaz

Loverman

22 Şubat 2009 13:14

biraz geç kalınmış bir yorum fakat bir ay kadar sitede aktif değildim. gerçekten çok değerli bir sanatçı idi. avrupa yakasında da çok başarılı idi. dankek reklamını da çok beğeniyordum. Bilindiği gibi sinema emekçileri yeni yapımlarda figüranlaştırılıyor. bu haksızlıkta o tutunabildi. Ama hatırlandığı bir anda aramızdan ayrıldı. Kendisine Allah tan rahmet diliyorum. 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica