Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Cezmi Baskın (Cezmi Baskın)

Cezmi Baskın

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 11 Mart 1949

Eğitim : LCC Tiyatro Okulu

Hakkında : LCC Language and Culture Center'dan eğitim aldıktan sonra, LCC'den ayrılan grupla birlikte tiyatro eğitimini geliştirmeye çalıştı. Bir süre grup oyuncularında ve Şehir Tiyatrosu'nda çalışan sanatçı, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu'nda da çalıştı. Ankara Sanat Tiyatrosu'nda zorunlu şehir değiştirmeler ve askerlik süresi hariç uzun yıllar hizmet verdi. Bu tiyatronun genç oyuncular yetiştirme çabalarına eğitmen olarak katıldı.

İzmir Devlet Tiyatrosu'nda iki sezon oynadı fakat daha sonra tekrar Ankara Sanat Tiyatrosu'na geri döndü. TRT'de köye yönelik eğitim programları çerçevesinde dramalarda oynadı, az da olsa dublaj çalışmaları yaptı. Sinema filmleri ve tiyatroyu yanyana yürütmeye çalışan Baskın, Ankara'da olduğu süre içerisinde gençlik oyunları sahneledi ve Ankara Sanat Tiyatrosu'nda birçok oyunda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.

Yurt dışında gözlem ve inceleme gezileri yaptı. Oradaki Türk ve yabancılara eğitmen olarak deneyimlerini aktarmaya çalıştı. Yurt dışında Türklerin yaptığı oyunlarda oynadı ve kendi projelerini Avrupa'nın çeşitli kentlerinde uyguladı ve oynadı.

Çark, Bizimkiler, İkinci Bahar, Cahide, Ateşten Gömlek ve Kurtuluş gibi dizi filmlerinin yanısıra Hiçbiryerde, 9, O Da Beni Seviyor, Vizontele, Derviş, Kahpe Bizans, Eylül Fırtınası, Duruşma, Sen de Gitme Triandafilis, İntikam Zamanı, Kısık Ateşte 15 Dakika, Beynelmilel gibi sinema filmlerinde rol aldı.

Kalabalıktan uzak, sakin ve özel ortam olarak değerlendirdiği Bozcaada'da evi olan olan Cezmi Baskın oyunculuktan arda kalan zamanlarda İstanbul'dan kaçıp, özenle uğraştığı üzüm bağlarıyla ve şarap üretimiyle ilgilenmektedir.


İlgili FilmlerSarpBayhan

8 Temmuz 2018 01:59

En beğendiğim rolleri Düttürü Dünya'daki yardımcı oyuncu rolü ve efsane dizi Bizimkiler'de oynadığı İbrikçi rolleridir.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

7 Temmuz 2018 04:04

Sanatçı için dört yıl öncesi yorumumda, oyuncu diyede söz etmişim. Ama bugün ise aktör diyebildiğim katagori için de yerde almakta kendisi Sanat başarısı daim olsun

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

24 Şubat 2014 23:26

Bence TV Dizi oyunu ile Sinema oyunculuğunu eşit ağırlıklı götürebilen ender oyunculardan

Cevap Yaz

portiangel

4 Mart 2012 10:03

sevgili cezmi baskın.Bulunduğunuz projeler sizin kaliteniz konusunda zaten yeterli referans.beynelmilel için hususi emeğinize sağlık demek isterim..sevgiler.

Cevap Yaz

delikadir39

20 Temmuz 2011 18:26

Elbette en iyi performansı Bizimkiler dizisinde.

Cevap Yaz

porssuk

5 Haziran 2011 20:12

Neden herkes Şener Şen'den, Haluk Bilginer'den -ki bence de şu an Türkiye'nin en efsane oyuncularındandır ikisi de- bahseder de bu adamdan bahsetmez? Cezmi Baskın neden böyle projeler seçer?

Cevap Yaz

inkisaf

25 Ocak 2011 11:57

genelde tiyatrocular filmlerde iyi oynayamazlar.ama cezmi usta tiyatroculukla sinemayı harmanlayarak o kadar güzel oyuncululkar sergiliyor,muhteşem.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

21 Mayıs 2010 13:17

Her rolün altından kalkabilecek yetenekte güçlü, usta bir oyuncu...

Cevap Yaz

bebek6

29 Ocak 2010 12:24

İyi ki varsın Cezmi Baskın.İyi ki sinemadasın.Oynadığın filmlere renk katıyorsun,keyifle izliyorum.

Cevap Yaz

bodom

27 Haziran 2009 21:07

ya bitiorum bu adama süper bi oyuncu ya çok basit rolleri bile o kadar güzel süslüoyo ki çok iyi tam bi başrol oyuncusu ama genelde 2. adam rolünde

Cevap Yaz
Yandex.Metrica