Vatandaş Rıza

8,68

( 32 kişi yorum yaptı )

Vatandaş Rıza

Sinema Filmi

1979

Film, gecekondusunu yıkan bir milyonerle başa çıkmaya çalışan bir adamın yaşadıklarını konu edinir. Zanaatkârlık yaparak geçinen Rıza, fakir bir yaşam sürmektedir. Bununla birlikte karısı ve çocuğuyla birlikte mutludur. Rıza’nın tek isteği gecekondusunu onarmaktır. Günün birinde bu mutlulukları bir darbeyle bozulur. Zengin bir işadamının oğlu olan Cengiz, arabasıyla Rıza’nın gecekondusuna girer ve evi yerle bir eder. Üstelik bunu sadece zevk için yapar. Rıza önceleri bu haksızlığa karşı koymaya karar verir. Ancak zamanla karşısında büyük bir para babasının bulunduğunu fark edecektir.

Oynayanlar

Cüneyt Arkın Cüneyt Arkın Rıza
Betül Arkın Betül Arkın Zehra
Murat Arkın Murat Arkın Murat
Osman F. Seden Osman F. Seden Necdet Çelikel
Sümer Tilmaç Sümer Tilmaç Cengiz Çelikel
Kadir Savun Kadir Savun Kahveci Feyzullah
Hüseyin Peyda Hüseyin Peyda Arabacı Rıfkı
Nejat Özbek Nejat Özbek Muhsin
Gürel Ünlüsoy Gürel Ünlüsoy Gazete Sahibi
Mehmed Kemal Mehmed Kemal Cumhuriyet Gazetesi Yetkilisi
Nejat Gürçen Nejat Gürçen Necdet'i Tehdit Eden Adam
Hüseyin Kutman Hüseyin Kutman Danışman
Tevfik Şen Tevfik Şen Manav Hüseyin
Renan Fosforoğlu Renan Fosforoğlu Köfteci İsmail
Orhan Alkan Orhan Alkan Polis
Ahmet Açan Ahmet Açan Avukat
Ali Demirel Ali Demirel İcra Memuru
Nilgün Kasapbaşoğlu Nilgün Kasapbaşoğlu Murat Arkın Seslendirmesi
Sait Ergenç Sait Ergenç Kadir Savun Seslendirmesi
Yaşar Şener Yaşar Şener Gazeteci
Sönmez Yıkılmaz Sönmez Yıkılmaz Necdetin Adamı
Bahri Ateş Bahri Ateş Vatandaş
Yusuf Çetin Yusuf Çetin Necdetin Adamı
Yılmaz Kurt Yılmaz Kurt Necdetin Adamı
Ali Demir Ali Demir Zengin Vatandaş
Sıdıka Duruer Sıdıka Duruer Kahveci Feyzullahın Karısı
Sabahat İzgü Sabahat İzgü Vatandaş
Niyazi Gökdere Niyazi Gökdere Keskin Nişancı
Seyfettin Karadayı Seyfettin Karadayı Doktor
O. Nuri Ergün O. Nuri Ergün Tevfik Şen Seslendirmesi
Mehmet Aslan Mehmet Aslan Rıza'ya Parayı Eksik Veren Adam
Saltuk Kaplangı Saltuk Kaplangı Ali Demir Seslendirmesi
İbrahim Uğurlu İbrahim Uğurlu Necdet'in Adamı
Zafer Önen Zafer Önen Hüseyin Peyda Seslendirmesi
Ünal Gürel Ünal Gürel Hüseyin Kutman Seslendirmesi
Metin Serezli Metin Serezli Ahmet Açan Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Renan Fosforoğlu Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Betül Arkın Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Cüneyt Arkın Seslendirmesi
Esen Günay Esen Günay Sümer Tilmaç Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Osman F. Seden Seslendirmesi
Erhan Yazıcıoğlu Erhan Yazıcıoğlu Nejat Özbek Seslendirmesi

Ekip

Yapımcı Nurettin Erişen (Yapım Yönetmeni)
Yapım Ekibi Sonay Kanat (Set Ekibi)
İbrahim Uğurlu (Set Ekibi)
Kemal Kundak (Set Ekibi)
İbrahim Önen (Set Ekibi)
Post-Prodüksiyon İsmet Tomaçgil (Laboratuar)
Hayrettin Çakmak (Laboratuar)
Mahmut Doğan (Laboratuar)
Kamil Kutay (Laboratuar)
Hasan Örnek (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Ömer Ekmekçi (Işık Şefi)
Dursun Ayyıldız (Işık Asistanı)
İlhami Ekmekçioğlu (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Mühendisi)

Firmalar

Arkın Film (Yapım)
Yeni Stüdyo (Seslendirme)
1. Ticaretim (Yapım)
Yeni Stüdyo (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (32)

Sinecan06 avatar Sinecan06 23 Mayıs 2018 15:03:41

Film bilhassa finali müthişti. Yalnız Cüneyt Arkın'ın kibarlığı elden düşürmediği sahnelere anlam veremedim. Oysa dayak sahnesinde fedailere söyledikleri yerli yerinde.

AlınYazısı avatar AlınYazısı 28 Ocak 2017 11:42:58

10

Kalk vatandaş rıza kalk vatandaş rıza, kalk vatandaş rıza.
Kalk doğru dur dimdik eğilmeden boyun bükmeden ve yenilmeden. İnadına KALK... İşte müthiş bir sahne ve harika bir anlatım tarzı. Yönetmen ve Yapımcı, Cüneyt ARKIN.
Emek alınteri yaşama sava şı ve Doğruluk.
Vatandaş Rıza ve onun gibilerin tepedeki insanlara karşı dik duruşunun öyküsü...
Sinek gibi bir adam beni ezmeye kalkıyor sen yatıyorsun. Kalkk ulan kalkkk. Oyunun sonuna geldiğini anlayan Necdet Çelikel’in haykırışıydı bunlar. Büyük mevkide dostları’nın olduğunu söylerdi hep, ve onun gibi kirli bir çarkın içinde tepeden insanlara bakıp hor görenlerin, zevki ve sefası uğruna ayaklarının altında ezilmeye muhtaç gördüğü insanlar’ın feryatlarından zevk alan Necdet Çelikel ve onun gibiler!
Rıza el emeği göz nuru ile dişinden tırnağından biriktirdiğiyle yaptığı gece kondusu’nun bir karış bahçesinde oğlu ve eşiyle çayını yudumlarken, Alın teri’nin verdiği o helal lokma ve değerin mutluluğuyla huzur bulur.
Yarınlar onun için umut vericidir. Daha bahçesine ekeceği maydanoz ve nane’nin hesabını yapıp ümitlenirken.
Çığrından çıkmış ve şimdiye kadar hep güle, gülen insanların içinde gülmekten eğlenmekten bıkan İnsan müsvettleri’nin hakimiyetinden bihaberdir. Sabah Kalvaltısın’da portakal suyunu yudumlayan Cengiz Çelikel’in mutluluğunu gören
Necdet Çelikel : Çok Neşelisin Maşallah.
Cengiz : Çok keyifliyim baba yıllardır hiç bu kadar eğlenmemiştim.
Yeni boyanmış, süslü püslü bir gecekondu gördüm. Arabayla bi daldım içeri duvarları, çatısı bacası hepsi birbirine girdi. Evett Ana oğul ikiside çılgına döndüler. Perişan oldular. Nasıl ağlaştıkları görülecek şeydi.Ölümden kaçışırken, Ürkütülmüş tavuklara benziyorlardı. Diyerek kahkahalara boğulup mutluluktan çılgına döner.
Necdet Çelikel : Yahu derdin ne senin be oğlum.
Cengiz Çelikel : Çocukluğumdan beri çevremde hep neşeli güler yüzlü insanlar görmekten bıktım.
Canım bide acı çeken, ağlayan yüzler görmek istedi. Gördüm de deyip varlık, bolluk ve insanların tepesine
basıp hakimiyet kuran kesimlerin sadistliği göze çarpar.
Rızayı satın almak için gelen, o sadist insanların savunuculuğunu yapan mesleğinin kutsallığını paraya satan insanlara karşı,
Rıza : Avukat bey ben o parayı alırsam, evimi yıkanlara benzememmi? Oğlum bana ne der biliyormusunuz. Yüzüne nasıl bakarım. Mahkemeye çıkmaktan başka çarem yok. Derken adaletin tecelli edeceğine canı gönülden inanmış birisidir.
Peki ya Adaleti tecelli edecek insanları satın alan paraya karşı nasıl bir savaş açacaktır Rıza?
Vatandaş. ben Rıza Aksoy sizin gibi alelade bir vatandaşım ben.
Ünlü iş adamı Necdet Çelikel’in oğlu Cengiz Çelikel Özel otosuyla sırf keyfi için, zevki için el emeği göz nuru ile yaptığım gece kondumu yıktı. Mahkemeye verdim. Olayı görmüş olan şahitlerimde onlardan yana konuştu. Mahkemeyi kaybettim ama davayı kaybetmicem. Suçlu olan suçlu olduğunu söyleyecek. Haklı olduğum bu davayı sonuna kadar sürdürücem. Bunu bütük kamu oyunun bilmesini istiyorum. Bugün bana Vatandaş Rıza’ya yapılan yarın sizinde başınıza gelebilir. Bize yada çevremize işlenen suça beraberce karşı koymalıyız .
Evet Suçlu olan suçlu olduğunu söyleyecek. Vatandaş Rıza’nın tek umudu kalmıştı oda halkın desteğini almak ve Suçlu olanı adaletin önüne çıkarmak. Toplumda derin bir infial yaratan Vatandaş Rıza’nın Olayı Kamuoyunu sarsacaktır. Kimdir bu Yiğit Adam. Tek göz bir gece kondu için değeri’nin yüz mislini alacakken neden hala direniyordur. İşte Filmin Mesajı burda. Cüneyt Arkın’ eşi ve Oğluyla oynamış olduğu bu filmdeki anlatılmak istenlerı bu derece şahane bir oyunculukla ve görsellikle süslemektedir.
Cengiz Çelikel yıkmış olduğu bir yuvanın zevkini sürüp pişmanlıktan uzak yaşar, At arabasına çarpıp Atını Öldürdüğü Arabacı’Rıfkının yüzüne tomar tomar paraları vururken, Ehhhh alt tarafı bir hayvan yenisini alırsın derken , O İnsanın yüzündeki muhtaçlık ve çaresizlikten ve yaşamış olduğu acıyı görüp zevkine zevk katar.
Afedersin beyim kusura bakma boş bulundum. Diyen Arabacı Rıfkı. Rıza’nın Galibiyetinde almış olduğu bu rüşvetin vermiş olduğu vicdan azabıyla kıvranacak, pişmanlık girdabında gözyaşlarını kalbine akıtacaktır.

Kim yaşamicaktır ki bu vicdan azabını
- El oğlu gökdelen dikiyor sen kıçı kırık gecekondun için nerdeyse açılış merasimi yapacaksın deyip, bir minübüse şerefini satan Muhsin mi
-Üç tekerlekli arabasıyla kuş kuşmaz kervan geçmez bir yere belediye tarafından sürgün edilmiş bi kaç ekmek köfte satabilmek için sabahtan akşama kadar didinen ve ve bi kaç kuruş para için çocuklarının kursağına haram lokma koyan Köfteci İsmail mi.
Hepsi ve bütün halk Medya, basın kamuoyu herkes Rıza’nın Adalet Galibiyetinde arkasında dimdik duracak ve beraber yarınlar için gerçek bir adalet için başı dik yürüyeceklerdir.
Necdet Çelikel’in İplerini elinde tutan perde arkasındaki halkın katilleri, Necdet Çelikel’in o çok güvendiği mevki makam sahibi kişiler
‘’ Yalnız ben değil bizleriz. Bizim düzenimizin çıkarı Vatandaş Rıza yaratmamaktır. Sen Yanlışlıklarınla bir Vatandaş Rıza yarattın. Rıza tek değil artık. 11 oldu yarın 100, 1000, 10 binler olabilir.
O zaman mahfoluruz. Kafanı kullan bu hepimizin sonu olur. Seni ancak Vatandaş Rıza kurtarabilir.
Ne yapıcağını sen bilirsin’’ deyip kurulu kara düzenleri’nin yıkılmaması için,Necdet Çelikel ve Oğlu’nun imparatorluklarını yok etmekten de kaçınmayacaklardır.
Rıza, Yılan’ın başını tam ezmese bile doğacak olan yarınlarla ve halkın desteğiyle birlikte , o kara düzeni kuranların tahtını yıkacak ve bataklığı tamamen kurutmak için savaşacaktır.
Necdet Çelikel için yolu son görünmüştür kan ter içinde feryat eder şekilde, Oğlunu tatlı uykusundan bir hışımla uyandırıp, Ayaklarıyla o çok sevdiği oğlu’nun suratına tekmelerini indirirken
-Namussuz tembel. Baba parası’nın şımarık köpeği, beni ancak o kurtarabilir. Sen hüküm giyince kurtulucam.
Söylee söylee Mahkemeyi…Mahkemeyi Aldattıııım. Şahitleri satın aldımmm Suçluyuuumm Suçluuuyuum. Diyerek Rıza’nın savaşında mağlubiletini kabul edecektir. Bu Müthiş senaryo ve filmdeki oyunculuk ile birlikte anlatılanlar. Gerçek yaşanmış ve yaşanıyor olan olaylardır.Vatandaş Rızalar hep olacaktır. Olmalıdır. Osman Fahri Seden’in ve Sümer Tilmaç’ın Müthiş oyun gücüyle birlikte bu filmi mutlaka izlemeniz gerekir.

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 19 Mayıs 2014 13:36:54

9

Sağ tandanslı Cüneyt Arkın'ın sol tandanslı bir film.. Bu filmi bugün seyrettiğimizde çok da ideolojik görülmeyip sosyal bir film olarak görülse de o dönemlerdeki söylemler, kıyfetler, bıyıkların şekiller göze alındığında sizin kimliğinizi öne çıkarı rdı. Yine sol tandasnlı Tarik Akan da, o dönemler Memleketim filmiyle sağ tandanslı birCüneyt Arkın, sağ tandanslı filmlere de imza atmıştır.

kral_affetmez avatar kral_affetmez 08 Kasım 2013 11:29:29

en iyi sosyal içerikli filmlerden birisi.

jeremiekhan 04 Ağustos 2013 01:31:14

5

daha iyi bir film bekliyordum açıkçası ama sosyal içerikli mesajı olan bir yapım en azından saçma sapan aksiyonlardan iyi ama betül arkın çok vasat

liondaddy avatar liondaddy 10 Mayıs 2013 19:33:54

10

Cüneyt Arkının politik olarak çektiği güzel bir film. Kendi eşi ve çocuğu kendisine bu filmde eşlik etmiş, Zengin ve Fakir kavramı her zaman olduğu gibi bu filmde de geçiyor. Tabiri caizse Ezilenin, ezenden hakkını almasını konu alıyor bu film.

Yandex.Metrica