Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İzzet Akay

İzzet Akay

Doğum Yeri : Kayseri

Doğum Tarihi : 9 Eylül 1949

Ölüm : 2002-01-14

Hakkında : Sinemaya Ali Uğur ve Mengü Yeğinin yanında asistanı olarak başladı. Türk sinemasının önemli birçok filmine görüntü yönetmenliği yapan Akay, Almanyada yaşadığı sürelerde birçok belgesele de imza attı.

İlgili Filmler

Resimlermansurx

30 Ağustos 2016 16:49

İzzet akay 79 film de görüntü yönetmenliği yapmış filmleri sevgili performer in dediği gibi sehpa kullanmadan omuzunda çekmesiyle meşhur bir görüntü yönetmeniydi 70 yıllar furyasında da yer almıştır allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

performer

21 Ağustos 2007 06:24

çok fazla tripod kullanmadan çekerdi görüntülerini, çekimlerinin çoğunluğu apartmanda geçen kemal sunal'ın "kapıcılar kralı" filminde, kıvrak kamera hareketleri ile yarattığı görüntüler inanılmaz, filmde kemal sunal apartmanın kapıcısı olduğundan merdivenleri hızla çıkmak zorundadır ve tabiki görüntü yönetmenimiz izzet akay'da peşindedir.

Cevap Yaz

turgut1975

30 Temmuz 2007 11:21

izzet akay çok iyi bir görüntü yönetmeniydi çok iyi ustalarla çalıştı aramızdan erken ayrıldi mekani cenet olsun burda on yıldız olsa on yıldız verdim ayrıca çok iyi insandi izzet akayla çok iyi filimler çekdik senin arkadaşın mesektaşın ışık şefi turgut köse

Cevap Yaz

performer

22 Nisan 2007 06:38

uzun yıllar beyin tümöründen bitkisel hayatta kaldı ve sonunda ne yazık ki en verimli döneminde hayata veda etti, filmlerini izlerseniz kamera'ya sehpa kullanmadan omuzunda aktüel çekim yaptığını görebilirsiniz.

Cevap Yaz

akay

28 Ocak 2007 21:24

gerçekten sinemamızın bileği kuvvetli, korkusuz,mesleğine aşık ve sadık iyi görüntü yönetmenlerinden bir tanesi idi.dayısının vesilesiyle çocuk yaşta girdiği yeşilçamda ustalarla büyüdü.ona güvenenleri mahcup etmedi1980 li yıllarda almanya ya yerleşmese idi belki türk sinemasına daha da faydalı olacak ve gelen nesil onu iyi tanıyacaktı. umarım yaptığı filmlerdeki başarıları takdir ediliyor vede edilecektir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica