Yusuf İle Kenan

8,30

( 23 kişi yorum yaptı )

Yusuf İle Kenan

Sinema Filmi

1979

Babaları gözlerinin önünde kan davasına kurban giden iki kardeş, çareyi İstanbul’a kaçmakta bulur. Tüm aramalarına karşın koca kentte Ali Amcalarını bulamazlar. Çaresizlik ve sefalet içinde sokaklarda geçen günlerin ardından yolları bir çocuk çetesiyle kesişir. Ağabey Yusuf çete reisi Çarpık Kerem’in sağ kolu olup, yasadışı işlere karışırken, küçük Kenan dürüstlükten yanadır ve alın teriyle bir işte çalışmak için çaba gösterir.

Ödüller

En İyi Film (16. Antalya Film Şenliği-1979)

En İyi Senaryo (16. Antalya Film Şenliği-1979)

Büyük Ödül (Uluslararası Milano Film Festivali-1980)

Oynayanlar

Tamer Çeliker Tamer Çeliker Kenan
Cem Davran Cem Davran Yusuf
Hakan Tanfer Hakan Tanfer Çarpık
Şevket Avşar Şevket Avşar Çeto
Yalçın Avşar Yalçın Avşar Cenk/Böcek
Mahmut Gökgöz Mahmut Gökgöz Reis
Ehat Alinçe Ehat Alinçe Çaycı
Hakkı Kıvanç Hakkı Kıvanç Baba
Suna Selen Suna Selen Lale
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Dayı
Gülten Kaya Gülten Kaya Böcek'in Annesi
Adnan Karabacak Adnan Karabacak Falkonetti
Engin Gürmen Engin Gürmen Lale'ye Misafir Gelen Adam
Yusuf Çetin Yusuf Çetin Katil
Erdoğan Seren Erdoğan Seren Kahveci
Ahmet Koç Ahmet Koç Polis
Sabahat İzgü Sabahat İzgü
Nuri Tuğ Nuri Tuğ Gardiyan
Yılmaz Kurt Yılmaz Kurt Komiser
Güner Ümit Güner Ümit Ehat Alinçe Seslendirmesi
Sait Ergenç Sait Ergenç Seslendirme
Seden Kızıltunç Seden Kızıltunç Gülten Kaya Seslendirmesi
Osman Görgün Osman Görgün Adnan Karabacak Seslendirmesi
Osman Görgen Osman Görgen Adnan Karabacak Seslendirmesi
Erol Şen Erol Şen Böcek'e Kızan Adam
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Yılmaz Kurt Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Ömer Kavur (Kurgu)
Yapım Ekibi Ercan Tuman (Yapım Sorumlusu)
Taner Öz (Yapım Amiri)
Mustafa Buvan (Set Amiri)
Mustafa Kıtır (Set Ekibi)
İbrahim Kul (Set Ekibi)
Nejat Buvan (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Arif Erkuş (Yönetmen Yardımcısı)
Salih Ecer (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Serdar Servidal (Kamera Asistanı)
Erhan Güner (Set Fotoğrafları)
Post-Prodüksiyon Veli Akbaşlı (Altyazı Eşleme)
Işık Ekibi Rıdvan Varol (Işık Şefi)
Mehmet Varol (1. Işık Asistanı)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Kayıt)

Firmalar

Çağdaş Araştırma Grubu (Yapım)
Alfa Film (Yapım)
Yeni Stüdyo (Seslendirme)

Son Yorumlar (23)

Kleberson avatar Kleberson 24 Nisan 2015 11:59:20

9

güzel bir filmdi

sinemadelisi avatar sinemadelisi 01 Temmuz 2014 18:12:19

8

İstanbul'a gelmek zorunda kalan iki kardeşin hazin öyküsü.İbretlik bir yaşam hikayesi ve mesajlar çıkarılması gereken bir öykü.Çarpık,Yusuf,Böcek ve Kenan o kadar gerçek karakterler ki filmi bu yanı çok farklı kılıyor.Ömer Kavur sinemasının güzide re alist örneklerinden birisi.Cem Davran ve Yalçın Avşar'a ayrı parantez açmak lazım çok iyi oynamışlar gerçekten.80 darbesinde Altın Portakal ödül töreni düzenlenmediği için Cem Davran'a ödülü 30 yıl sonra verilmek zorunda kalmıştır.Puanım 8/10

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 12 Nisan 2012 17:01:04

10

Canı pahasına memleketlerinden koparak İstanbul'a gelen orda hemşehrilerini bulamayınca ziyan sefil olan. İki kardeşin yaşamını yansıtmış ibret verici dramatik bir film. "Yusuf" Cem Davran ile kardeşi "Kenan" Tamer Çeliker babalar ı "Hakkı Kıvanç"ın öldürülmesiyle. İstanbul'a kaçmış yaşam mücadelesi veren iki kardeştir. Gittikleri adreste hemşehrilerini bulamazlar sokaklara düşerler. Kimsede pek fazla yardımcıda olmaz. Tesadüfen tanıştıkları "Böcek" Yalçın Avşar ile arkadaş olurlar. Bulunduğu ortam tam bir pislik abidesidir hırsızlık,kaçakçılık,fuhuş ve sokak çocukları. Bunların yanında işçi sınıflığı torna'yı kullanan küçücük eller çalışan kişiler. Yusuf pis işlere girerek hapislerde çürür Kenan ise bir arkadaşının ona sahip çıkmasıyla torna atölyesinde çalışır ve işçi sınıflığını seçer. Son derece insanı hüzünlendiren çocuklar üzerine yapılmış bir film. Filmin sonunda jenerikte hatta böyle bir yazı bile vardı "Nazım Hikmet"ten alıntı. Filmin tek eksik yönü filmin fon müziği pek uygulanmaması onun dışında eksik bir yönünü göremedim..

Revorse avatar Revorse 23 Nisan 2011 00:18:04

Film budur denilebilecek tarzda gerçekleştirilmiş güzel bir realist sinema örneği.Ömer Kavur hep yolculuğa değinse de bu filmde tamamen sokak çocuklarının dramına odaklanmış.Bu filmi izledikçe dışardaki hayatı daha iyi anlayabiliyorsunuz.Yusuf'un,Ken an'ın,Böcek'in,Çarpık'ın ve daha nicelerinin hayatı herkese örnek teşkil etmeliki anne babanın ve sıcak yuvada olmanın önemi çocuklar tarafından anlaşılsın.Tv'ler de her daim verilen abone filmler yerine bu tip filmlerin gösterilmesi en azından insanlık adına bir yarar olacaktır.Böyle bir filmin bizim sinemamızda olması ne kadar gurur ve onur verici olsada bir o kadar da üzücüdür,ama vermek istediği mesajı vermiştir.Ne mutlu bu filmi yapana,oynayana,yönetene ve izleyenlere...

afarikan avatar afarikan 26 Mayıs 2010 16:12:05

9

Sokak çocuklarının dramını etkili bir şekilde anlatmış bir filmdir. O yıllarda şimdilerde önemli yerlere gelen Cem Davran, Yalçın Avşar, Hakan Tanfer gibi oyuncuları çocuk olarak izlemek de çok güzel. Verdiği toplumsal mesaj ve anlatım diliyle izlenm esi gereken filmler arasında kesinlikle. Siyasal olarak kardeşin alınteriyle çalışmayı seçmesi ve işçi sınıfının yanında olması çarpığın ise sağ emellere alet olması ve silah kullanmayı seçmesi gibi bir durum vardır. Bu anlamda politik bir yanı da olduğu söylenebilir. Sınıfsal çelişkileri göz önüne sermiş bir filmdir. Verdiği sosyal mesaj bakımından oldukça başarılıydı bence bazı sahne ve sözler özellikle değerlendirilmeli ve üzerinde durulmalı. Çocuklarının amcalarının eski patronunun yanına geldikleri sahne mesela sinema tarihi derslerinde üzerine önemle durulacak ve tartışılacak iyi bir sahnedir.

ali87 avatar ali87 07 Mayıs 2010 22:20:05

bu filmi ilk defa izledim sansürsüz olarak çok güzel film

Yandex.Metrica