Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ertem Göreç

Ertem Göreç

Doğum Yeri : Bursa

Doğum Tarihi : 4 Aralık 1931

Eğitim : Ortaokul

Hakkında : Milli basketbolcudur. Sinemamıza kurguculuk ve asistanlık yaparak giren sanatçı,1959 da 'Kanlı Sevda' ile yönetmenliğe başlamıştır.İşçi sorunları ve grev üzerine yapılmış ilk filmimiz olan 'karanlıkta Uyananlar' ve toplumsal gerçekçi 'Otobüs Yolcuları' gibi filmleri Yeşilçama kazandırdıktan sonra her türlü konuda film yapmıştır.Ayrıca 'Pamuk Prenses ve 7 Cüceler' fantastik sinemamızın ilk örneği sayılmaktadır.(yazan:yasa)

İlgili FilmlerToqqLe

4 Mayıs 2020 11:24

Yeşilçama bir çok dalda emek vermiş değerli bir yönetmen şu an yaşam evinde kalıyor.

Cevap Yaz

KlaraMiliç

13 Aralık 2018 18:21

Bir Yeşilçam efsanesi olmasının yanında, son derece mütevazı bir insan, katıldığı davetlere ellerinde çiçeklerle gelen bir İstanbul beyefendisi. Bir sinemasever olarak emekleri ve güzel filmleri için kendisine teşekkür ediyor, Allah'dan sağlıklı, uzun bir ömür diliyorum.

Cevap Yaz

murat1984

21 Ağustos 2018 11:19

Sinemamızın en iyi yönetmenlerindendir.Hemen her türde film çekmiştir.Kötü filmi yoktur.80 'li yıllardaki filmleri(Sevda Ateşi hariç) vasattır.Sağlıklı uzun ömürler diliyorum kendisine.

Cevap Yaz

vatansever10

15 Eylül 2015 15:50

Kendisini hep otobüste şabana kızan adam olarak hatırlarım.Uzun ömürler dilerim kendisine..

Cevap Yaz

dikişsizsabri

19 Ekim 2014 14:41

muhteşem bir sinema adamı.

Cevap Yaz

Yuxel1907

14 Haziran 2014 13:15

Ertem Göreç; A Milli takımda basketbol oynamış ve sinemaya Orhan Atadeniz'in (Yılmaz Atadeniz'in ağabeyi) yanında montajcı olarak başlamıştır. Sosyal sinemanın önemli örneklerini unmasına rağmen, piyasa filmleri de yapmıştır..

Cevap Yaz

FOSTERKANE

22 Eylül 2011 23:23

ilk basta iddali filmler yönetmis sonraden yesilcam kaliplardan cikamayan filmlerin yönetmeni olmus, ne yazik ki

ismi türk sinemasinda ilk olarak basarli bir kurgucu olarak duyurmus (galiba ustasi orhan atadeniz mis), lütfu akad ona bir filmini (kara talih/1957) kurgulatmis, bu görec in kurgucu olarak ne kadar basarli oldugunu gösterir bence, memduh ün ün yaninda yönetmen yardimcisi olarak calismis ve yönetmenligi ögrenmis. ugur filme/memduh un ilk yönetigi ilk filminden memun olmayinca kendisine sinemada baska yollar, baska yapimcilar aramaya baslamis. suphi kaner in yönetigi üsküda iskelesi/1960 filminde calisirken vedat türkali yi tanimis ve onun yazdigi senaryolarla film yapmayi kafasina koymus. türkali nin ve görec in ilk iddali filmleri  ötöbüs yolculari/1961 olmus ve film basarlida olunca ikinci film karanliklar uyananlar/1964 i yapmislar (bu film alisik olunan türk sinema kliselerinden arinmis bir filmdir).bu iki filmin disinda birde kizgin delikanli/1964 (türkali nin iddali oldugu bir film) degisik bir filmi yapmislar. ama görec nedense bu filmden sonra  ayni yolda devam etmez ve o da sinemanin o günkü kurallarina göre filmler yapmaya baslar, kendince haklida olabilir cünkü bu sosyal icerikli filmlere yapimci bulunmasi soradan sansürden gecilmesi elbette zor ve yorucudur, belki maddi olarak pek parlak degildir.bu kadar cefa cekmeye belkide degmiyordu.1964 itibaren alisik oldugumuz türk filmleri yapmaya baslar, genelde senaryo sefa önal a ait olur, zaten sezer filmde bir kadro olusur senaryo sefa önal, görüntü yönetmeni nejat okcujil ve yönetmen ertem görec (bu kadroda bazen yönetmen degisir, görec in yerine o. nuri ergün yer alir).

70 lerdede pek bir degislik olmaz, görec ayni yolu izler, 70 lerin ikinci yarisinda sinemada bir sol görüs, bir degislik olurken görec de bir degisim görülmez (mesela bir remzi jöntürk ün o yillarda yaptigi filmleri görecin filmlerinle kiyaslarsak bu daha iyi görülür). görec bir memur yönetmen olmustur filmlerinde bir yönetmen imzasi görülmez elbette herkes bildigi gibi yapar ve illede iddali bir yönetmen olmak zorunda degil ama görec in ilk yaptigi filmlere bakilinca sahidende yazik olmus demekten insan kendini alamiyor. ama illede her yaptigi filmede kötü denilmez tabii ki iclerinde iyi filmlerde var (hala ekranlarda oynayan ve reyting alan filmleri vardir).

bir zaman sonra sinemaya birakir ve almanyada tenis hocasi olarak calismaya baslar ve belkide almanyada yasamasi gurbetci saban/1985 filminde teknik yönetmen ve oyuncu olarak calismasina vesile olumustur.80 lerin ikinci yarisinda birkac film daha yapar ama ne yazik ki pek iyi filmler olmaz bunlar (mesela ben güldürme beni/1986 filmini izledim, müdjat gezen ve perran kutman iklisi olmasina ragmen kötü bir film olmus).

Cevap Yaz

delikadir39

23 Ocak 2011 16:34

adaşı gibi başarılı bir yönetmen.Uzun ömürler ve başarılarının devamını diliyorum.

Cevap Yaz

nedim yıldız

14 Aralık 2006 13:15

türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden birisi...özellikle otobüs yolcuları,karanlıkta uyananlar filmleri sinemamızın kilometre taşlarıdır...zaman zaman filmlerdede oynamış,kemal sunallı gurbetçi şabanda unutulmaz bir oyun çıkarmıştır.uğur ve sezer filmde çalışmalarını sürdürmüştür...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica