Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Halil Ergün

Halil Ergün

Doğum Yeri : Bursa-İznik

Doğum Tarihi : 8 Eylül 1946

Eğitim : Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi

Hakkında : İlk ve ortaokulu İznik''te okudu. Haydarpaşa Pertevniyal Lisesinden sonra Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudu. Halk oyuncularında "Teneke" adlı oyunla profesyonel oldu. Vasıf Öngören, Mustafa Alabora, Erdoğan Akduman ile "Ankara Birlik Sahnesi"ni kurdu. 1974 yılında Yılmaz Güney''in senaryosu olan "İzin" filmiyle sinemaya başladı.

İlgili FilmlerAlpatros1905

3 Ocak 2017 13:29

Halil ergün çok usta bir oyuncu Yeşilçam döneminde genelde yardımcı oyuncu rolünde oynardı 90 yıllarda bazı film ve dizlerle başarılı oldu piyasa isim sahibi oldu başarıların devamını dilerim büyük ustaya

Cevap Yaz

sinemaadamı

12 Şubat 2016 16:12

tek kelimeyle dev bir oyuncu.

Cevap Yaz

istanbullu_1980

20 Nisan 2013 00:38

Birçok filmini ve dizisini izlediğim,beğendiğim ustalardan birisidir kendisi.Özellikle Büyük Yalan ve Yaprak Dökümü dizileri beni ekrana kilitliyordu.Bir gün kendisiyle tanışmayı ve karşılıklı sohbet etmeyi çok isterim.

Cevap Yaz

Hakan_Irızak

18 Aralık 2012 02:30

Beğenmiyorum,bana hitap etmeyen,zevkimle örtüşmeyen bir oyuncu

Cevap Yaz

orhanorhan

3 Aralık 2012 21:57

Halil beyi beğenerek izliyorum.Bence de oynadığı filmlere farklı bir atmosfer katıyor.Çok doğal bir insan .Yapmacık bulmuyorum. Fırsatım olsaydı tanışmak isterdim .Başarıların devamı dileğiyle!!!

Cevap Yaz

kariz_ma_35

4 Temmuz 2012 21:05

Benden önce yorum yapan Loverman ve MGUNAY ile aynı fikirdeyim. Bazı sanatçılar vardır oyunculuğu iyidir yada iyi sayılabilir. Ama imajındanmıdır  duruşundanmıdır nedir anlatılamayacak şekilde soğuk sevimsiz bir tarafı vardır. Halil Ergün'de o kategoriye koyabileceğim bir aktör. Ayrıca mimiksiz bir oyuncu genel anlamda rol aldığı filmler isim yapmıştır. Bencede bu yönüyle Halil Ergün isim yaptı tanındı pek ısınamasamda uzun ömürler ve başarılar diliyorum..

Cevap Yaz

Loverman

31 Mayıs 2012 16:23

genel anlamda açıklamak gerekirse kaliteli klasik sayılabilecek filmlerde yer alması halil ergünün isim yapmasına sebep olmuştur. oyunculuk düzeyi iyidir. yapmacıkllık göremeyiz. lakin kendisinin olduğu fimleri pek severek izleyemem. sebep halil ergün mü yoksa oynadığı filmler mi onu da tam bilemiyorum.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

15 Aralık 2009 12:00

Sinemadaki usta oyuncu Halil ERGÜN'e evet, TV'de baba Halil ERGÜN'e hayır diyenlerdenim. Sinemada artık, Halil ERGÜN ekolüne bir hayli uzak. Eh bu işte hazanı ermekte var, nede olsa!..

Cevap Yaz

fdts

18 Temmuz 2009 23:26

türk sinemasının ustalarından birisi bir çok öenmli sinema filminde büyük roller üstlenmiştir.

Cevap Yaz

mimarsinan

27 Mayıs 2009 19:31

Halil Ergün deyince akla hemen çalışkan, iz bırakan ve istikrar abidesi olmuş sanatçı gelmektedir. Onun, öylesine çevirdiği bir filmine, kabul görmeyen dizi çalışmasına rastlayamazsınız. Başarıları ve ödülleri tesadüfi değildir. Magazin medyası dahi onu (botoks konusu) yıpratamamıştır. Çünkü, o reklama değil kendi ustalığına, ahlakına ve kalitesine güvenmektedir. Halil Ergün, yaptığı çok akılcı ve profesyonel çalışmaları ile hemen herkesin takdirini toplamıştır. Yeşilçam günlerinden gelen kaç sanatçımız onun kadar gündemdeki dizilerde oynamaktadır. Maalesef söz konusu bu kıymetlerimiz, bayan-erkek sanki miadlarını doldurmuş gibiler. Belki de miadı dolan, sinema sistemindeki olağanüstü değişimlerdir. Halil Ergün ise giderek artan temposu ile başarı grafiğini her zaman yükseltmiştir. Maden, Küçük Ağa, Bugünün Saraylısı,Kiraz Çiçek Açıyor, Kırlangıç Fırtınası, 72.Koğuş, Pembe Patikler ,Yaprak Dökümü vb.  konulu filmlere, dizilere neler kattığını görmezden gelemeyiz. Kadir İnanır ile oynamış olduğu filmlerde en az Kadir İnanır kadar performans sergilediğini, Türk Sinemasına gerçekten nice övgülere layık katkılarda bulunduğunu, sanatı sanat için yaparken topluma dünya kadar mesajlar verdiğini görmeli; hayatında hiç sallanmamış, zaafa uğramamış değerli sanatçımızı takdirden geri durmamalıyız.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica