Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Morgan Freeman (Morgan Porterfield Freeman, Jr.)

Morgan Freeman

Doğum Yeri : Memphis - ABD

Doğum Tarihi : 1 Haziran 1937

Eğitim : Jackson State University

Hakkında : Akademi ödüllü Amerika'lı aktör, yönetmen, pilot ve seslendirme sanatçısıdır. Morgan Freeman [Street Smart, Driving Miss Daisy, The Shawshank Redemption ve Invictus filmlerindeki performansları ile Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş ve 2005 yılında Million Dollar Baby filmi ile bu ödülü kazanmıştır. Aynı zamanda Altın Küre ve Sinema Oyuncuları Derneği Ödüllerine sahiptir. Freeman ayrıca aralarında Unforgiven, Glory, Seven, Deep Impact, The Sum of All Fears, Bruce Almighty, Batman Begins, March of the Penguins, The Bucket List, Wanted, The Dark Knight ve RED’in bulunduğu birçok gişe filminde boy göstermiştir. Tennessee'de bir öğretmen olan annesi Mayme Edna ve 27 Nisan 1961 yılında sirozdan ölecek olan berber babası Morgan Porterfield Freeman ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendinden büyük üç kardeşi vardı. Çocukken babaannesinin yanına, Charleston, Missisipi’ye gönderildi. Çocukken ailesi sıklıkla taşınırdı ve Greenwood, Missisiği; Gary, Indiana; ve son olarak Chicago, Illinois. Freeman ilk sahneye çıkışını 9 yaşında, bir okul müsamelesinde başrol oynarak gerçekleştirdi. Daha sonra Broad Street Lisesine kaydoldu. 12 yaşında Broad Street Lisesine devam ederken eyalet çapında bir drama yarışmasını kazandı. Nashville,Tennessee’de geçen bir radyo şovunda rol aldı. 1955 yılında Broad Street lisesinden mezun oldu fakat Jackson Eyalet Üniversitesinden gelen kısmi burslu drama eğitimi teklifini Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetlerinde çalışmak üzere geri çevirdi Freeman 1960ların başında Los Angeles’a taşındı ve Los Angeles Halk Üniversitesinde yazman olarak çalışmaya başladı. Aynı dönemde New York’da 1964 Dünya Dans Festivaline dansçı olarak katıldı ve San Francisco’da Opera Ring müzik grubunun bir üyesi olarak yaşadı. Freeman gezici bir tur grubunda The Royal Hunt of the Sun adlı tiyatro eserinin bir uyarlamasında rol aldı. Aynı zamanda 1965 yapımı The Pawnbroker filminde figüran olarak rol aldı. İlk off-Broadway yapımını, 1968’de Pearl Bailey ve Cab Calloway ile rol aldığı Brodway yapımı olan Hello, Dolly!’nin siyahi versiyonundan önce 1967’de Viveca Lindfors ile karşılıklı rol aldığı The Nigger Lovers eseri ile gerçekleştirdi.

İlgili FilmlerRonaldinho.Gaucho

15 Haziran 2018 20:09

Yaşayan bir efsane...

Cevap Yaz

black_eagle_09

17 Şubat 2014 21:00

Esaretin Bedeli ve Yedi filmlerindeki performansı harikaydı. Ayrıca Milyonluk Bebek ve Kır Zincirlerini filmlerinde yardımcı oyuncu olmasına rağmen baş roller kadar iyi oynadı.

Cevap Yaz

Kpax08

16 Eylül 2013 13:44

İzlediğim filmlerde olmazsa olmaz dediğim nadir adamlardan. Yardımcı rollerde dünya çapında ilk beşe girebilecek çapta büyük bir oyuncu.

Cevap Yaz

StormkadiR

12 Ağustos 2013 14:02

Hollywood'un Münir Özkulu.

Cevap Yaz

gıgax

7 Haziran 2012 21:34

Ne denir ki adam aşmış kendini çehresiyle bilhassa burnuyla akıllarda yer etmiş, Sel filmiyle ''vay be kardeşim ne oyuncular var'' dedirten büyük usta...Ve gülmek ona çok yakışıyor.

Cevap Yaz

balbal

6 Mart 2011 15:54

Gerçekten mükemmel bir rol adamı. Büyük usta.

Cevap Yaz

MGUNAY

20 Mayıs 2010 13:42

kötü rollerde oynayıp sonunda iyi role dönen oyuncu sel filminde gibi mükelmel bir insan

Cevap Yaz

Loverman

25 Ağustos 2009 16:33

Başarılı bir oyuncu. birçok filmde görev yapmış. Kısacası amerikalıların münir özkulu, nubar terziyanı ya da hulusi kentmeni diyebiliriz

Cevap Yaz

marwin

18 Ağustos 2009 12:39

çok usta bir isim pek çok filmi alıp götürebilecek bir aktör

Cevap Yaz

bodom

2 Haziran 2009 17:47

süper bi oyuncu hiç duymadığım filmleri sırf morgan freeman için alıp izliorum hepsi de çok güzel filmler oluyo bu adamın hiç mi kötü filmi yok =)

Cevap Yaz
Yandex.Metrica