Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Osman Çağlar

Osman Çağlar

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 18 Şubat 1950

Ölüm : 2010-06-05

Hakkında : Sinema sanatçısı, yazar ve araştırmacı. 18 Şubat 1950'de İstanbul'un Ayazpaşa semtinde dünyaya geldi, 4 Haziran 2010 tarihinde, evinde geçirdiği ağır bir kalp krizi soncu öldü.Osman Çağlar daha 15 yaşındayken sinemayla tanışmıştı. 1965 yılında Feyzi Tuna'nın yönettiği 'Yasak Sokaklar' adlı siyah beyaz filmde ilk rolünü oynadı. Bu tarih Onun sinemaya adım atışı olduysa da, sonrasında uzun bir süre filmlerde görülmedi ve 1967 yılından itibaren daha çok tiyatro oyunlarında sahneye çıktı. Ömer Kavur'un yönettiği, 1974 tarihli 'Yatık Emine' adlı filmle yeniden beyaz perdede görüldü. Bu film, Çağlar'ın sinema yaşamında sürekliliğe yol açan önemli bir aşama oldu. Süreç içinde pek çok yapımda ikinci üçüncü derece rollerde yer aldı. Birbirinden farklı rollerde kendini gösteren Osman Çağlar, gür bıyıkları, sempatik yüzü ve babacan tavırlarıyla genellikle sevilen ve iyimser kahramanları canlandırdı. Yayınlandıkları dönemde ilgiyle izlenen 'Hesabım Bitmedi', 'Üvey Baba' ve 'Gece Sesleri' adlı popüler diziler bunlar arasında sayılabilir.  Uzun yıllar sinema tiyatro dünyasında kendini gösteren Osman Çağlar, ölümünden önceki son 10 yıl boyunca farklı alanlarda ilgisini yoğunlaştırmış ve daha çok tarih araştırmalarına yönelmişti. Bu doğrultuda yaptığı derinlikli araştırmalar sonucunda belgelere dayalı iki önemli eser kaleme aldı. Tarihsel roman türündeki ilk çalışması olan 'Anastasia - Megali Yeya',  Kurtuluş Savaşı sırasında ve önceki dönemlerde yaşanan zorunlu göçleri konu alan ilgi çekici bir kitap olarak okurların beğenisini kazandı. Bu çalışma 2004 yılında Kekeme Yayınları tarafından yayınlanmıştı. Çağlar, ikinci eserini de yine tarihsel kaynaklara dayalı olarak hazırladı. 'Karadeniz'de Üç Liman: Temmuz, Ağustos, Sinop - Milli Mücadelede Bir Destan'  kitabı, Kurtuluş Savaşı sırasında Alemdar gemisinin işgal altındaki İstanbul?dan Karadeniz?e kaçırılma öyküsünü anlatan dikkat çekici bir eser olarak büyük ilgi topladı. Bu çalışma, 2007'de Doğan Kitap tarafından yayınlandı.  Çağlar son birkaç yıldır Türk futbol tarihi konusunda da derin bir araştırma içindeydi. Günlerinin çoğunu bu uğurda kütüphane arşivlerinde geçiren Çağlar, Osmanlı döneminden bu yana Türk futbolunun evrelerini ve özellikle de 'Üç Büyükler'in tarihini tüm yönleriyle ele alan kapsamlı bir eser hazırlıyordu. Binlerce görsel ve yazılı doküman ışığında, Galatasaray - Fenerbahçe rekabetinin tarihsel boyutunu, detaylarını ve sosyal yansımalarını içeren araştırmasını dosya haline getirdiyse de bu önemli çalışmayı kitap olarak yayınlatma olanağı bulamadı.

ResimlerKralAkrep07

7 Eylül 2019 22:55

Levent kırca ya benzetirdim...

Cevap Yaz

SarpBayhan

23 Ağustos 2017 06:10

Davaro'da çoban, Doktor Civanım'da davulcu olarak hatırladığım bir oyuncu. Kendisini Rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz

ElBLanKo

5 Şubat 2016 16:15

Davaro filminde cok başarılıydı.

Cevap Yaz

sinemaadamı

21 Ocak 2016 15:30

çok iyi bir oyuncuydu. her gönülde bir aslan yatar, sınıfta şenlik var, güler misin ağlar mısın,davaro,doktor civanım filmlerinde harikaydı. şener şen ve rıza pekkutsal sesleri kendisine çok yakışıyor.

Cevap Yaz

performer

9 Kasım 2014 23:35

kesinlikle tip olarakta oyunculuk olarakta iyi bir aktördü. keşke daha fazla filmde oynasaymış... mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

MGUNAY

11 Ağustos 2010 10:40

aslında iyi oyuncu ama yıldızı bir türlü parlamadı  ne yazıkki

Cevap Yaz

capone

5 Ekim 2008 16:28

Ağır Roman filminde Kolera Canavarını oynamıştır

Cevap Yaz

emrahcakmak

27 Ağustos 2007 08:55

yazdigi ilk roman olan anastasia megali yeya adli kitapla adini duydum. megersem hem ayazpasli imis hem de tiyatrocu imiş ayrica, anayurt oteli, ah guzel istanbul gibi bircok filmde ve dizide oynamis.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica