Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altan Günbay

Altan Günbay

Doğum Yeri : Konya

Doğum Tarihi : 19 Ocak 1931

Ölüm : 2014-03-03

Eğitim : Ankara Devlet Konservatuvarı

Hakkında : Konya'da doğdu. Gazi Lisesi ve Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Almanya'da eğitim gördü. Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde çalıştı. 1963 yılında sinema oyunculuğuna başladı. Karakter oyuncusu olaak çok sayıda filmde rol aldı. İlerleyen yıllarda, bir yandan da tiyatro ve televizyon dizilerinde oynadı. Bazı filmlere fon müziği yaptı. Şarkı sözü yazdı. 1966 yılında Memduh Ün'ün isteği ile Altın Çocuk filmindeki rolü için saçlarını kazıtıp dazlak olan Altan Günbay,ardından gelen 18 yıl boyunca filmlerde dazlak kafasıyla kötü adam rollerinde oynadı.Yaşlılık yıllarında Tv dizilerinde gözüktü. Eşi ile birlikte "En Son Babalar Duyar" dizisinde rol aldı. "Çocuklar Duymasın" dizisinde oynadı.82 yaşında olan sanatçı, 3 Mart 2014 günü vefat etti. Teşvikiye Camisi'nden kaldırılan cenazesi, Büyük Çekmece Mezarlığında toprağa verildi.

İlgili FilmlerMusaKaya

14 Ocak 2021 15:56

Eşi Müveddet Günbay da Türk operasının en önemli 'koloratur soprano'larından biridir. En Son Babalar Duyar dizisinde beraber oynayıp gerçek hayatta da olduğu gibi karı-koca rollerini canlandırmışlardır. Altan Günbay, hafızalara gazino sahibi kötü adam, bir çetenin elebaşı gibi rollerle yerleşmiştir. Adı ilk sıralarda sayılacak ''kötü adam''lardandır..

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

9 Mayıs 2018 21:08

Tiyatro kökenli usta bir karakter oyuncusu olup, sinema yeşilçam filmlerini inanılmaz renk katarak oynadığı açık.

Cevap Yaz

yeşilçam1987

29 Mart 2018 02:34

uzun boyu ve düzgün fiziğiyle yeşilçamın özellikle kartal tibetin karaoğlan ve tarkan filmlerinde sert ve acımasız kötü adam rollerinde harikalar yaratarak akıllara kazınmıştır ama ben en çok müjdat gezenin başrolde olduğu pembe panter filmineki kaleci antrenörü rolünü çok seviyorum..kale arkasından müjdat gezene taktik verdiği sahneyi ne zaman seyretsem kahkaha atıyorum...gerçektende oynadığı her role yakışan ve hakkını veren dev bir oyuncuydu..allah rahmet eylesin...

Cevap Yaz

sinemaadamı

6 Ağustos 2016 18:06

altan günbayı nasıl övsem bilemiyorum. o gerçek bir kral. sinemanın en büyük oyuncularından biriydi. kötü adam deyince ben erol taş, hayati hamzaoğlu,bilal inci ,kazım kartal turgut özatay derim.bunlardan sonrada muhakkak altan günbay derim. yüzü ,boyu,kilosu herşeyiyle sanki bu iş için yaratılmış gibi.oynamadığı oyuncu nerdeyse yok cüneyt arkın, kadir inanır, yılmaz güney,ayhan ışık,tamer yiğit, behçet nacar, kartal tibet bunlar sadece benim aklıma gelenler ben onu en çok behçet nacar , kartal tibet ve yılmaz güney filmlerinden bilirim. mesela tarkan filmlerindeki ortis ve sadist vezir rolleri unutulmazlardandır. yılmaz güney filmlerinde çapkın,kötü, vicdansız rollerinde çok başarılı oynardı. adsız cengaver de cüneytin babasını oynamıştı ama gene kötü adam rolündeydi. ayrıca tarkanda zeki alasya ilede çok güzel bir uyumu vardı. yalnız adam filminde de çok küçük bir rolü vardı ama 1 2 sahnede bile dikkatlerini üstüne çekmeyi başardı. artı cemil filmindede giyim kuşamı ve rolü çok hoştu. kendisine kırmızı ceket çok yakışıyor. ayhan ışıkla oynadığı acı günler filmindeki ibo rolündede gene çok hain bir roldeydi. kötü adamlar içinde bence en uzun boylusu altan babadı. boyunun 185 den fazla olduğunu düşünüyorum. kartal ve fatma çektiği sevenler ölmezdeki gazino patronu rolünüde hiç unutmam. ayrıca hababam taburu pembe panter gibi filmlerde müjdat gezenede iyi uyum sağlamıştı. saçı olduğu halde keli oynayan adam. komedi de tarihide avantürde çok başarılı. allah rahmet eylesin. çoçuklar duymasındaki mustafa rolünü ve abidin repliğini es geçmicem tabi onun gibi oyuncular kalmadı artık. allah tan rahmet diliyorum. 83 yaşında vefat etmiş.

Cevap Yaz

sinemaagresif

14 Mayıs 2016 12:36

Sinemamızın kel kafalı kötü adamıydı. Bir zamanlar Türkiye’nin Yul Brynner’i olarak tanınmış , aslında kel olmadığı halde özellikle saçlarını kazıtmıştır. 1966 yapımı “Altın Çocuk” filminde yönetmen Memduh Ün saçlarını kazıtmasını isteyince filmden sonraki 18 yıl boyunca saçlıyken saçsız gezmiş. Sinemaya 1964 yapımı Şehrazat filmiyle adım atmıştır. Tarkan filmindeki Ortis karakteri benim için en unutulmaz rolü olmuştur. Çocuklar Duymasın dizisinde Tamer Karadağlı'nın babası Mustafa rolü ile iyi adamı canlandırmış ve Tamer'e namı diğer Haluk'a Abidinnnn diye seslenmesi de unutulmazdır. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

muslumfurkanaydogdu

3 Temmuz 2015 05:12

Abidin diye haykırışları hala kulaklarımda allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

Lalegül34

5 Mart 2014 14:09

ALLAH RAHMET EYLESİN asla unutulmayacak büyük usta

Cevap Yaz

coolgirl

5 Mart 2014 11:43

Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun...

Cevap Yaz

gemilervebiz

4 Mart 2014 20:01

Allah rahmet eylesin...

Cevap Yaz

liondaddy

4 Mart 2014 13:51

Büyük usta Altan Günbay'ı da kaybettik, Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica