Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Natuk Baytan

Natuk Baytan

Doğum Yeri : Manisa

Doğum Tarihi : 5 Temmuz 1925

Ölüm : 1986-12-05

Eğitim : İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü

Hakkında : İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden mezun oldu. 1961 yılında "Karanlıkta Yaşayanlar" filmiyle ilk yönetmenliğini yaptı. Fantastik filmlere imza atarak adını duyurdu. Hacı Murat, Fantoma, Kara Murat, Malkocoglu gibi fantastik karakterleri sinemamıza kazandırmıştır. Bir çok Kemal Sunal filmine imza attı. Natuk Baytan'in yönettiği Kemal Sunal filmleri gerek çekim teknikleri olsun, gerek replikler olsun diğerlerinden bir adım öndedir ve Kemal Sunal karakterinin en komik olduğu döneme denk gelir. Korkusuz Korkak, Yedi Bela Hüsnü, Sakar Şakir, Atla Gel Şaban ve Sahte Kabadayı bu dönemin yapıtlarıdır. Bu filmlerin ortak özellikleri Gardrop Fuat, Gaddar Kerim, Ayı Abbas, Dikistutmaz Sabri gibi ilginç lakaplı karakterlerin olmasıdır. Özellikle Atla Gel Şaban'daki absürdlük sonradan uzun süre sadece Ferhan Şensoy ürünlerinde görülebilmiş orijinalliktedir. Korkusuz Korkak filminde Ayı Abbas adlı mafya babasının karşısında limon yenmesine dayanamaması örnek verilebilir. Kemal Sunal, Natuk Baytan'dan çok etkilenmiştir. Belki de Kemal Sunal'ın 80lerdeki çizgisini değiştiren Natuk Baytan'ın ölümü olmuştur. Onun ölümüyle Kemal Sunal biraz daha ciddi rollerde yer almaya başlayarak eski çizgisinden uzaklaşmıştır. Son dönemlerde televizyon dizileri de yöneten Natuk Baytan'ın "Duvardaki Kan" dizisi çok başarılıydı. Hayatı boyunca 81 film yönetti. Avrupa sinemalarında ismi Natuck BAITAN olarak geçmektedir.

İlgili FilmlerB a r b a r o S

2 Kasım 2019 16:57

Sinemada ''Cameo'' diye bir terim vardır. Yani yönetmenin yönettiği filmin herhangi bir sahnesinde görünmesine denir. Natuk Baytan yönettiği filmlerde bunu çok kez yapmıştır şuan aklıma gelen bi kaç film sayacak olursam mesela ''Yanlız Adam'' filmi. ''Çaresizler'' filmi. ''Yedi Bela Hüsnü'' gibi bir çok film sayabiliriz belki 20-25 film vardır.

Cevap Yaz

turkcuadam

30 Haziran 2019 23:40

Şu an devam etseydi Sinema Sektörü farklı bir şekilde olabilirdi.

Cevap Yaz

Antalyalı96

17 Haziran 2019 03:36

kemal sunalı kemal sunal yapan yönetmen onun komedi fimleri acaba vefat etmeseydi 86 yılında kemal sunalın ilerleyen yaşına rağmen komedi filmleri çekmeye devam edecekmiydi tarzan rıfkı son projesi oldu...

Cevap Yaz

sadowski

13 Mayıs 2019 12:31

türk sinemasının en iyi birkaç yönetmeninden biri...özllikle 70 li yıllarda çok iyi filmler armağan etti türk sinemasına...birkaç kayıp filmi var maalesef

Cevap Yaz

Miro_Mardin

1 Aralık 2017 19:32

Sergio leone'nin clint estwood'un kariyerindeki önemi ne ise Natuk baytan'ın Kemal sunal ve Cüneyt arkın'ın kariyerlerindeki önemi odur.Türk sinemasının bu iki kalbur üstü oyuncusu Natuk baytan'a çok şey borçludur,tabii bizde. Natuk baytan sineması dört ayrı katagoriye ayrılır ; Tarihi kostüm filmler,Avantür filmler,absürt komedi filmleri ve arabesk filmler.İlk üçünde çok başarılı işlere imza atmış olsada (Genel kanı itibariyle türlerinin en iyileridir) aynı şeyi arabesk filmleri için söylemek ne yazık ki mümkün değildir.Natuk baytan ekolü diye tabir ettiğimiz evrenin en zayıf halkasını Ferdi tayfur'lu arabesk filmleri oluşturur. Çekim tekniğinin özgünlüğünden çoğu arkadaşımız bahsetmiş zaten,ben Kemal sunal'la yaptığı işlere değinmek istiyorum.Kemal sunal'ı Ertem eğilmez keşfetmiş olabilir ama asıl popülerliliğini Natuk baytan'la kazandı.İki yönetmen ikı zıt karekter.Ertem eğilmez ; sinirli,huysuz ve dediğim dedikti.Natuk baytan ise tam tersi.Ertem eğilmez komedisi sade ve basitti.Natuk baytan komedisi marjinal,absürt ve evrenseldi.yani Türkçe bilmeseniz bile "fars" güldürü temellerine dayandıkları için aynı keyfi almanız mümkündü.Ertem eğilmez'in tek bir karekteri vardı (şaban) Natuk baytan'ın bir düzüne (Babanın oğlu kemal,sakar şakir,avanak apti,bombacı mülayim,Figüran osman,üfürükçü rıfkı,7 bela hüsnü,tokatçı osman,ganyan niyazi,tarzan rıfkı) Ertem eğilmez filmlerinde Şener şen ve halit akçatepe vardır.Natuk baytan'da Ali şen,Ünal gürel.Ertem eğilmez'in Şaban karekteri saf ve salaktır.Natuk baytan karekterleri saf görünmelerine rağmen uyanık. bu örnekleri çoğaltabiliriz ama bu kadarı yeterli.Natuk baytan,Ertem eğilmez'i taklit etmek yerine kendi ekolünü yaratmış ve bugun keyifle izlediğimiz filmleri ortaya çıkarmış.Natuk baytan'ın Türk sinemasında ki yeri ayrıdır.Yeşilçam'ın orgenarel'lerinden olmasına rağmen ne yaşarken nede vefat ettikten sonra hak ettiği değeri hiçbir zaman görmemestir.Liberal sinema sektörümüzce yok sayılmıştır.Simdi sizlere sorarım ? Adına şarkılar yapılmış (Farazi V Kayra) belgeseller çekilmiş ( Bir Natuk Baytan Belgeseli) ismi parka verilmiştir ( Natuk baytan parkı) kaç yönetmen var ? Natuk babayı sevgi,saygı ve rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz

daimmünzevi

14 Ekim 2017 22:00

Suavi Sualp'ten aldığı senaryoları Kemal Sunal'a asistleyip onu gol kralı yapan kaliteli bir yönetmen.

Cevap Yaz

Mranonim

20 Mayıs 2017 23:42

Çok iyi bir yönetmen. Kemal Sunal ve Cüneyt Arkın ile başarılı filmleri var.

Cevap Yaz

mansurx

17 Aralık 2016 15:28

Natuk baytan yetenekli iyi bir yönetmendi hem tarihi hemde komedi filmlerinde genel seyircinin çok seveceği tarzda tempolu hareketli filmler çekmiştir kendisinin bir kaç yönetmene asistanlık yaptığı bir çok filmi tamamladığı söyleniyor ama bu filmler çöp filmler olduğu için natuk baytan ın filmoğrafisin de yer almasa da olur oda yaşasa büyük ihtimal öyle isterdi bir çok yönetmenin çekip de yayınlamadığı yada yayınlanan filmlere başka yönetmenleri yazdırdığını yada ekibinden birini yazdırdığı bilen biliyor bu konulara girersek işin içinden çıkamayız kısaca unutulmaz bir yönetmendi bu hareketli tempolu film tarzıyla amerika da bile çalışablirdi allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

Göztepe

29 Mayıs 2016 23:53

Televizyon kanallarında sık sık en fazla filmleri yayınlanan absürd komedi, tarihi filmleri ve filmlerinde kullandığı hareketli kamera tekniği ile çok beğendiğim bir yönetmen. Yönetmen Yılmaz Atadeniz'in deyimiyle sinemamızda şaryo'yu en iyi kullanan yönetmen olarak bilinir. Ne zaman bir filmi internette yada tv de çok beğensem mutlaka Natuk Baytan imzası taşıyor.Gerek Kemal Sunal ile birbirinden çok iyi farklı filmler. Gerekse Cüneyt Arkın'la çektiği 30 civarı tarihi filmler ve diğer emekçiler ile çektiği filmlerin çoğunluğu hatta yarısından fazlası filmleri ve film karakterleri çok iyi. Diğer büyük yesilcam yönetmenlerimize saygısızlık gibi olmasın ama bence hem kullandığı teknik hem kolay anlaşılır ve çektiği değişik tarzı ile sinemamımızın en kaliteli yönetmenlerinden hatta en iyi yönetmeni olduğunu düşünüyorum.

Cevap Yaz

AlınYazısı

23 Mayıs 2016 10:39

Çaresizler Kin Yalnız adam Soysuzlar Akrep yuvası Battal Serisi Kara Murat Serisi Babacan Üçkağıtçılar Hınç Hakanlar Çarpışıyor Kılıç Bey. Bunlar Natuk Baytan’ın yönetmenliğindeki birkaç Muhteşem Film Özellikle Battal Serisi, Hınç, Çaresizler, Soysuzlar ve Yalnız Adam. Cüneyt Arkın gibi bir oyuncunun stiliyle Natuk Baytan’ın ustalığı bir araya gelince ortaya Müthiş bir şey çıkmış. Natuk Baytan’a has bir şekilde Çevrilen bu filmler Onu Yeşilçam filmlerindeki ayrı bir ustalığını meydana getirmiş. Her konunun yönetmeniydiI O , Kemal Sunal ile komedi, Cüneyt Arkın ile Tarihi Dram Ve komedi. Ferdi Tayfur ile Arabesk filmleri ve fazlası Onun ismi Unutulmaz Ruhu Şad Olsun. Usta

Cevap Yaz
Yandex.Metrica