Natuk Baytan

Doğum Tarihi 5 Temmuz 1925
Ölüm Tarihi 5 Aralık 1986
Doğum Yeri Manisa
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü

Biyografisi

İstanbul İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden mezun oldu. 1961 yılında "Karanlıkta Yaşayanlar" filmiyle ilk yönetmenliğini yaptı. Fantastik filmlere imza atarak adını duyurdu. Hacı Mur at, Fantoma, Kara Murat, Malkocoglu gibi fantastik karakterleri sinemamıza kazandırmıştır. Bir çok Kemal Sunal filmine imza attı. Natuk Baytan'in yönettiği Kemal Sunal filmleri gerek çekim teknikleri olsun, gerek replikler olsun diğerlerinden bir adım öndedir ve Kemal Sunal karakterinin en komik olduğu döneme denk gelir. Korkusuz Korkak, Yedi Bela Hüsnü, Sakar Şakir, Atla Gel Şaban ve Sahte Kabadayı bu dönemin yapıtlarıdır. Bu filmlerin ortak özellikleri Gardrop Fuat, Gaddar Kerim, Ayı Abbas, Dikistutmaz Sabri gibi ilginç lakaplı karakterlerin olmasıdır. Özellikle Atla Gel Şaban'daki absürdlük sonradan uzun süre sadece Ferhan Şensoy ürünlerinde görülebilmiş orijinalliktedir. Korkusuz Korkak filminde Ayı Abbas adlı mafya babasının karşısında limon yenmesine dayanamaması örnek verilebilir. Kemal Sunal, Natuk Baytan'dan çok etkilenmiştir. Belki de Kemal Sunal'ın 80lerdeki çizgisini değiştiren Natuk Baytan'ın ölümü olmuştur. Onun ölümüyle Kemal Sunal biraz daha ciddi rollerde yer almaya başlayarak eski çizgisinden uzaklaşmıştır. Son dönemlerde televizyon dizileri de yöneten Natuk Baytan'ın "Duvardaki Kan" dizisi çok başarılıydı. Hayatı boyunca 81 film yönetti. Avrupa sinemalarında ismi Natuck BAITAN olarak geçmektedir.

Yönetmen (82)

Senaryo (30)

Oyuncu (33)

Son Yorumlar (26)

Mranonim 20 Mayıs 2017 23:42:16

9

Çok iyi bir yönetmen. Kemal Sunal ve Cüneyt Arkın ile başarılı filmleri var.

mansurx avatar mansurx 17 Aralık 2016 15:28:58

8

Natuk baytan yetenekli iyi bir yönetmendi hem tarihi hemde komedi filmlerinde genel seyircinin çok seveceği tarzda tempolu hareketli filmler çekmiştir kendisinin bir kaç yönetmene asistanlık yaptığı bir çok filmi tamamladığı söyleniyor ama bu filmler çöp filmler olduğu için natuk baytan ın filmoğrafisin de yer almasa da olur oda yaşasa büyük ihtimal öyle isterdi bir çok yönetmenin çekip de yayınlamadığı yada yayınlanan filmlere başka yönetmenleri yazdırdığını yada ekibinden birini yazdırdığı bilen biliyor bu konulara girersek işin içinden çıkamayız kısaca unutulmaz bir yönetmendi bu hareketli tempolu film tarzıyla amerika da bile çalışablirdi allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Göztepe avatar Göztepe 29 Mayıs 2016 23:53:32

10

Televizyon kanallarında sık sık en fazla filmleri yayınlanan absürd komedi, tarihi filmleri ve filmlerinde kullandığı hareketli kamera tekniği ile çok beğendiğim bir yönetmen. Yönetmen Yılmaz Atadeniz'in deyimiyle sinemamızda şaryo'yu en iyi kullanan yönetmen olarak bilinir. Ne zaman bir filmi internette yada tv de çok beğensem mutlaka Natuk Baytan imzası taşıyor.Gerek Kemal Sunal ile birbirinden çok iyi farklı filmler. Gerekse Cüneyt Arkın'la çektiği 30 civarı tarihi filmler ve diğer emekçiler ile çektiği filmlerin çoğunluğu hatta yarısından fazlası filmleri ve film karakterleri çok iyi. Diğer büyük yesilcam yönetmenlerimize saygısızlık gibi olmasın ama bence hem kullandığı teknik hem kolay anlaşılır ve çektiği değişik tarzı ile sinemamımızın en kaliteli yönetmenlerinden hatta en iyi yönetmeni olduğunu düşünüyorum.

Yandex.Metrica