Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Temel Gürsu (Temel Pulat Gürsu)

Temel Gürsu

Doğum Yeri : Trabzon

Doğum Tarihi : 31 Ocak 1945

Eğitim : Bakırköy Lisesi

Hakkında : BABASININ MEMURİYETİ DOLAYISIYLA İLK VE ORTAOKULLARI ANADOLUNUN MUHTELİF ŞEHİRLERİNDE OKUDU.BAKIRKÖY LİSESİNDEN SONRA ACAR FİLM STÜDYOLARINDA MONTAJ,SENKRON,NEGATİF MONTAJ,LABORATUAR ÜNİTELERİNDE EĞİTİM YAPTI.DAHA SONRA SÜREYYA DURU,ORHAN ELMAS,ÜLKÜ ERAKALIN,TUNÇ BAŞARAN,ORHAN AKSOY,YÜCEL HEKİMOĞLU,SIRRI GÜLTEKİN,ARAM GÜLYÜZ,NEJAT SAYDAM, ERTEM EĞİLMEZ GİBİ ÜNLÜ YÖNETMENLERLE ASİSTAN OLARAK ÇALIŞTI. AKTÖR TANJU GÜRSU’NUN KARDEŞİ OLAN TEMEL GÜRSU,SİNEMA OYUNCUSU CANAN PERVER’LE EVLİDİR VE İKİ ERKEK ÇOCUK BABASIDIR.

İlgili Filmler

ResimlerYesilcamFanatizm

2 Mayıs 2018 00:41

Temel Gürsu bence çok başarılı bir Yönetmen ve çok başarılı Filmlere imza atmış. Bunlardan bazıları: Baldız, Çeşme, Derbeder, İlişki, Nikah Masası ve Temel Gürsü daha çok Arabesk Filmleri çekmiş. En çok Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses, Gökhan Güney, Banu Alkan ve küçük Emrah ile çalışmış. Bence Filmleri çok kaliteli ve kendisi iyi bir yönetmen. Ve Temel Gürsu ayrıca rahmeti Tanju Gürsunun kardeşi. Ve Temel Bey usta oyuncumuz Canan Perver ile evli. İkisinede Allah uzun ömürler versin.

Cevap Yaz

murat1984

21 Mart 2017 17:57

Türk Sineması'nın en iyi ve en çok film çeken yönetmenlerindendir. Arabeskçilerle en çok film çeken yönetmendir.Kötü filmi çok azdır.Ayrıca Berivan dizisinin 34.bölümünden finali olan 64.bölüme kadar yönetmenliğini yapmıştır.

Cevap Yaz

mansurx

16 Aralık 2016 05:14

Temel gürsu yönetmen olarak neredeyse her türde film çekmiştir 70 furyasında da aktif olarak yer almıştır canavar cafer vs. gibi ilginç filmleri de vardır ortalama bir yönetmendir ama günümüze kadar yönetmenlik yapması da takdir edilecek bir şeydir ayrıca senarist,oyuncu ve reji ekibi olarak da yeşilçama kakı sağlamış son dönemlerinde tv filmi ve tv dizileride çekmiştir rahmetli ünlü oyuncu tanju gürsu nun da kardeşidir yeni dizi ve filmlerde yönetmen olarak görmek isteriz.

Cevap Yaz

yesilcam6761

1 Nisan 2016 00:52

Baldiz ve cesme haric filmlerini vasat buldum. Batan Günes filminde sahtekar rolünde cok basariliydi zaten öyle bi tipide var.Allah uzun ömürler versin.

Cevap Yaz

portiangel

8 Mart 2013 14:44

Türk sinemasının en emektar yönetmeni.sonsuz saygılar.

Cevap Yaz

erakman

27 Eylül 2012 07:07

Başarısız yapımların yönetmeni.Bunu anlamak için sadece son 15 senesine bakmak yeterlidir.Orhan Elman-Atıf Yılmaz-Tunc Basaran gıbı ısımlerle kıyaslasnamaz.Tek düze filmlerin sıradan yönetmeni.

Cevap Yaz

Ciggarette44

10 Ocak 2012 10:55

temel gürsu yıllardır bir filmin bir senaryoyu başka filme taşımaktan bıkmsı.ibrahim tatlıses ferdi tayfu emrah orhan gencebay filmlerine tşımaktan usanmadı hatırlarsanız ibrahim erkalın canısı ve sırıksıkalm vb genelde yeteneksiz bir yönetmen

Cevap Yaz

FOSTERKANE

29 Ekim 2011 18:00

temel gürsu bugün arabesk filmlerinin yönetmeni olarak hatirlanir (yaptigi arabesk filmler gisede cok basarili olmus) ama aslinda ilk zaman elestirmenler tarafindan ümit veren bir yönetmen olarak görülmüstür, ilk yaptigi film dikkat kan araniyor/1970 elestirmenler tarafinda iyi not almistir bu da bir yönetmenin ilk filmi icin cok önlemdir. 1975 de kadar yaptigi filmlerin bence en ilginc yani türk sinemasinda farkli konulardan filmler yönetmesi, örnegin (ilk filmi de bunun icinde) teslim ol baba/1973, kolsuz kahrmanin kolu/1973, hostes/1974 bunlar yabanci filmlerden alinan konularmi bilmiyorum ama öyle olsa bile yinede gürsu cesaretli davrandigini kabul etmek gerekir. 1975 senesinde eline büyük bir firsat gecirir, güney filme (yilmaz güney hapishanedeyken) güney in kendi yazdigi bir senaryoyu cekme imkani bulur izin/1975, sonunda güney filmden hic memmun kalmaz ama elestirmenler güney in senaryosundan cok gürsu nun calismasini begeniler.

gürsu nun kariyeni degistiren yapimci güney degil hulki saner olur, ferdi tayfur la cesme/1976  filmini ceker, bu film o yillarda kriz yasanan sinemada hasilat rekorlari  kirar, basari o kadar büyük olur ki sinemada bir arabesk filmler dönemi baslar, gürsu bu filmin ardindan tayfur bir kac film daha, müslüm gürses, ibrahim tatlises gibi arabesk sanatcilarinla filmler yapar. bu filmler begenilsin veya begenilmesin gürsu nun en basarili dönemi olur. 80 li yillardada arabesk filmleri yapmaya devam eder bunun yaninda ask filmleri, komedi filmleri, avantür filmler, 80 li yillardada cok calisan yönetmenlerden biri olur.

90 li yillarda sinema ve video dönemi bitince cogu eski yesilcam yönetmenleri artik film yapmaya imkan bulamazken gürsu ibrahim erkal gibi  oyunculuktan hic anlamayan bir sarkiciyla yaptigi canisi/1997 tv filmi reyting rekorlari kirar ve ardindan ayni adli bir dizide yapilir, eski yesilcam konulariyla gürsu nun uzun soluklu bir calismasi olur bu.

gürsu nun cogu ünlü yönetmenlerden daha iyi film yapmasinin bence nedeni oyunculardan iyi oyun almasidir, yilmaz güney onu bir film icin secmesi ve hulki saner in ferdi tayfur yapacagi filmleri kendi yapmayipta gürsu ya yaptirmasi bosa degildir onlarda gürsu bu yentenigi görmüs olduklari belli. gürsu nun bazi filmleri cok kötü bir senaryo yapildi diyenlere bende hak veriyorum ama gürsunun yetenegi olmasaydi bence bu filmler daha da kötü olurdu sonradan yönetmen koltuguna gecen ibrahim tatlises ve ferdi tayfurun kendi yönetigi filmleri gürsu nun filmleriyle kiyaslarsak bu acikca görülülmektedir, digerleri daha iyi veya daha saglam bir senaryoyla calisca bile gürsu nun bir oyuncudan aldigi oyunu hic bir zaman alamamislar bu kücük bir ayrinti gibi görünsede sonunda film ortaya cikinca birden önemli hatta cok önemli bir ayrinti olup karsimizda cikyor yoksa her senaryo yazari kendi yazdigi senaryoyu kendi ceker. bunu yaparken oyunculari diktatör gibi mi yönetiyor (otto preminger icin bunu derler) yoksa tatlilikla mi hal ettiyor onunda bilmiyorum. özel hayatindan bildigim sinema oyuncusu tanju gürsu nun kardesi ve canan perver evli oldugu.

Cevap Yaz

delikadir39

13 Eylül 2011 18:26

İyi filmleri var ama birçok filmi de başka filmlerin ikinci çevrimi.

Cevap Yaz

ozkaracam

10 Ocak 2011 13:58

Sinema tekniğini çok iyi bilen bir yönetmen. Filmografisine bakıldığında çok çeşitli türlerde eser verdiğini görüyoruz. Ayrıca Yılmaz Güney hapisteyken onun bir senaryosunu filme çekmişliği de vardır (İzin-1975).

Cevap Yaz
Yandex.Metrica