Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yılmaz Atadeniz (R. Yılmaz Atadeniz)

Yılmaz Atadeniz

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Şubat 1932

Eğitim : Kabataş Lisesi

Hakkında : İlk ve orta öğrenimini Bebek ve Gazi Osman Paşa okullarında tamamladı.  İstanbul Kabataş Lisesi'ni bitirdikten sonra 1951de ağabeyi Orhan Atadeniz'in teşvikiyle tekniker olarak sinemaya girdi. Kurgucu olarak mesleğinde büyük başarı sağladı. Faruk Kenç, Atıf Yılmaz, Nejat Saydam ve Sırrı Gültekin'le çalıştı. 1963'de "Yedi Kocalı Hürmüz" filmiyle yönetmenliğe başladı. Amerikan serüvenleri türünde ucuz bütçeli filmlerin yapımını üstlendi. Sine-İş Sendikası başkanlığını yaptı. 1967 yılında "Atadeniz Film" şirketini kurup yapımcılığa başladı. "İstanbul Göklerde", "Türk Hava Meydanları" ve "Telgrafçılar" adlı belgeselleri çekti. 1992'de "Polis" ve Lazaryum" adlı TV dizilerini yönetti. 1963 - 1994 yılları arasında çevirdiği film saysı 92 dir.  Yalçın Özgül

İlgili Filmler

ResimlerSinemakralı1

2 Mart 2020 06:17

Yılmaz atadeniz ilk yorumumda hiç iyi filmi yok yazmışım haksızlık etmeyelim bu filmi nedense aklıma gelmedi yönetmen olarak 1989 yapımı şah mat intiharın bedeli en iyi filmidir.

Cevap Yaz

Tamer.Yiğit

12 Aralık 2019 01:34

Her tarzda filmi var. Ama en çok avantür dalında başarılı genel olarak filmlerini vasat bulurum o cok yonlu bir yonetmen oluşu avantur macera tarzi filmler yonetişi her zaman ilgimi cektiği icin bi çok filmini izlemekten kaçınamadım.Yılmaz Güney Tamer Yiğit Behçet Nacar ve İrfan Atasoyda en sevdim oyuncular arasındadir ve onlarin filmlerini de çok yönetmiştir gelde bu adamı izleme Azrail pesimizde Zalim Çirkin Kral Kader Arkadaşı Dört hergele Talihsizler ikizler Komando Behçet en sevdim filmlerindendir.hepsi de arşivde mevcut.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

25 Aralık 2018 03:13

Çok yönlü bir sinema adamı daha çok fantastik macera film yönetmeni Ben Kartal TİBET'in oynadığı ÇAKIRCALI MEHMET EFE adlı filmle Yılmaz GÜNEY Yıldırım GENCER Tamer YİĞİT İrfan ATASOY Tanju KOREL Tugay TOKSÖZ Fikret HAKAN Cüneyt ARKIN filmlerini daha çok izlerim birde hiçbir güzel filmi yok gibi "sav"da bence haksızlık.

Cevap Yaz

murat1984

9 Ocak 2017 10:49

Asıl adı Ragıp Yılmaz Atadeniz olan genellikle fantastik filmler ve kovboy filmlerinin aranan yönetmeni olan,filmleri yurtdışında da bilinen bir yönetmendir.

Cevap Yaz

mansurx

16 Aralık 2016 10:14

Yılmaz atadeniz yönetmen olarak daha çok avantür filmlerde başarılıydı neredeyse her türde film çevirmiştir buna rağmen 1 tane bile iyi denilebilecek filmi yoktur senarist,kurgucu ve yapımcı olarak yeşilçama hizmet etmiştir son döneme kadar film,tv filmi ve dizi çevirmesi takdir edilecek bir şeydir.

Cevap Yaz

muslumfurkanaydogdu

7 Haziran 2015 02:53

yeşilçamdaki güzel fantastik filmleri bu adam yapmış eline sağlık

Cevap Yaz

delikadir39

12 Nisan 2012 22:49

Fantastik ve vurdulu kırdılı filmleri çok güzel.Tarihi filmler de yönetmiştir.Ara sıra televizyonda programlara katılıyor.Sağlıklı bir ömür dilerim.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

29 Mart 2011 18:18

Bence, çok yönlü bir sinema adamı, genellikle macera filmleri ile en önde gelen yönetmenler içinde yer alır.. filmografisinde 104 tane filmi kayıtlı 90 tanesi normal macera olup 14 tanesi hafiften erotik sayılır nitelikte. Bende onun en çok ÇAKIRCALI MEHMET EFE başta olmak üzere;Yılmaz Güney, İrfan ATASOY, Yıldırım GENCER, Tamer YİĞİT, Tugay TOKSÖZ, Tanju KOREL, Behçet NACAR, Cüneyt ARKIN, Fikret HAKAN'IN olduğu filmlere zevkle izlerim. 'Şu malum erotik vari, filmler olmasa eğer (5) verirdim ama.. yine de, 4 puan verdim kendisine.'

Cevap Yaz

selahatk

8 Şubat 2010 21:54

her dönem film çeken yönetmenlerimizden.Özellikle avantür filmlerde boy göstermiştir.Ama çektiği bazı filmleri seyretme imkanım olmadı.1960 yıllarda çektiği meşhur kilink serisine 1 film daha akler.Kendinise uzun ömürler diliyorum.

Cevap Yaz

isocum

17 Haziran 2009 22:27

Kendisini tanımaktan çok memnun olduğum ve mütevazi anlayışlı kişiliğiyle takdir ettiğim çok başarılı bir yönetmenimize Allahtan uzun ömürler ve her şeyin gönlüne göre vermesi dileklerimle saygılar sunuyorum.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica