Yılmaz Atadeniz

Gerçek Adı R. Yılmaz Atadeniz
Doğum Tarihi 1 Şubat 1932
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Kabataş Lisesi

Biyografisi

İlk ve orta öğrenimini Bebek ve Gazi Osman Paşa okullarında tamamladı.  İstanbul Kabataş Lisesi'ni bitirdikten sonra 1951de ağabeyi Orhan Atadeniz'in teşvikiyle tekniker olarak sinemaya girdi. Kurgucu olarak mesleğinde büyük başarı sağladı. Faruk Kenç, Atıf Yılmaz, Nejat Saydam ve Sırrı Gültekin'le çalıştı. 1963'de "Yedi Kocalı Hürmüz" filmiyle yönetmenliğe başladı. Amerikan serüvenleri türünde ucuz bütçeli filmlerin yapımını üstlendi. Sine-İş Sendikası başkanlığını yaptı. 1967 yılında "Atadeniz Film" şirketini kurup yapımcılığa başladı. "İstanbul Göklerde", "Türk Hava Meydanları" ve "Telgrafçılar" adlı belgeselleri çekti. 1992'de "Polis" ve Lazaryum" adlı TV dizilerini yönetti. 1963 - 1994 yılları arasında çevirdiği film saysı 92 dir.  Yalçın Özgül

Yönetmen (116)

Senaryo (35)

Yapımcı (16)

Oyuncu (5)

Son Yorumlar (14)

Sinemakralı1 avatar Sinemakralı1 02 Mart 2020 06:17:09

6

Yılmaz atadeniz ilk yorumumda hiç iyi filmi yok yazmışım haksızlık etmeyelim bu filmi nedense aklıma gelmedi yönetmen olarak 1989 yapımı şah mat intiharın bedeli en iyi filmidir.

Tamer.Yiğit avatar Tamer.Yiğit 12 Aralık 2019 01:34:09

10

Her tarzda filmi var. Ama en çok avantür dalında başarılı genel olarak filmlerini vasat bulurum o cok yonlu bir yonetmen oluşu avantur macera tarzi filmler yonetişi her zaman ilgimi cektiği icin bi çok filmini izlemekten kaçınamadım.Yılmaz Güney Tame r Yiğit Behçet Nacar ve İrfan Atasoyda en sevdim oyuncular arasındadir ve onlarin filmlerini de çok yönetmiştir gelde bu adamı izleme Azrail pesimizde Zalim Çirkin Kral Kader Arkadaşı Dört hergele Talihsizler ikizler Komando Behçet en sevdim filmlerindendir.hepsi de arşivde mevcut.

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 25 Aralık 2018 03:13:21

Çok yönlü bir sinema adamı daha çok fantastik macera
film yönetmeni Ben Kartal TİBET'in oynadığı ÇAKIRCALI
MEHMET EFE adlı filmle Yılmaz GÜNEY Yıldırım GENCER
Tamer YİĞİT İrfan ATASOY Tanju KOREL Tugay TOKSÖZ
Fikret HAKAN Cüneyt ARKIN filmlerini daha çok izlerim
birde hiçbir güzel filmi yok gibi "sav"da bence haksızlık.

Yandex.Metrica