Yüksel Gözen

Doğum Tarihi 5 Nisan 1938
Ölüm Tarihi 14 Mayıs 1991
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi


Türk sinema oyuncusu. Kemal Sunal komedilerinin vazgeçilmez oyuncusu. 01 Mayıs 1991 yılında İstanbul'da filmografisine tam 216 film sığdırarak aramızdan ayrılan sanatçı, Sekreter filminde sapık patr onu, Garip filminde madur bakkalı, Pirtik ve Astronot Fehmi - O, Kadın Hamlet, Hüdaverdi rolleri ile bilinen bir aktör oldu.

Oyuncu (246)

Son Yorumlar (19)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 02 Eylül 2017 03:48:57

Ne acı ki rahmetli 1991 yılında Ölürayak isimli filmde oynamış ve o yıl ölmüş. Sanki ölmeden önce ölürayak bu filmde oynamış gibi. Yüksel Gözen için sinemaseverlerin genelde Kemal Sunalın filmlerinden hatırladığı bir oyuncu demek doğru olur sanırım. Atla Gel Şaban'da dedikoducu kocakarı, Sahte Kabadayı'da parayı yiyen adam, Kapıcılar Kralında müdür gibi rollerden hatırladığımız usta oyuncu aynı zamanda Küçük EV ve Hayat Bayram Olsa gibi filmlerde de oynamıştır. Hayat Bayram Olsa'da Kutsi Dede rolünde oynadığını ben SinemaTÜRK sayesinde öğrendim. Rahmetle anıyorum.

Kleberson avatar Kleberson 26 Ocak 2016 18:46:09

10

cok basarili buldugum bir oyuncuydu allah rahmet eylesin nur icinde yatsin yesilcam oyunculari gibisi yok.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 12 Ocak 2016 19:11:15

10

on numara bir oyuncuydu.yaşından daha büyük gösterirdi 70 lerde 50 yaşlarında gibi durmasına rağmen 38 doğumlu olduğu burda yazılıyor şaşırdım yani oda kartal tibet kadarmış. ama çok iyi bir oyuncu. kendisine zafer önen, sadettin erbil, timuçin cayma z ,agah gün sesleri çok yakışır. sahte kabadayıdaki garson rolü, cemil de komiser rolleri, filmlerdeki papaz,uşak, esnaf rolleri kendisine çok yakışıyor her karakteri başarıyla canlandıran bir karakter oyuncusu. erotik filmlerde oynaması doğru bi seçim olmamış zaten ne fizik olarak nede oyuncu olarak yakışmıyor tamam zampara rollerindede çok boy göstermiş ama erotizm başka. çırılçıplak olduğu filmleri bile var ben yüksel gözene yakıştırmıyorum. mesela sekreter filminde röngenci patronu oynuyordu hülyayı soyunup giyinirken bol bol seyrediyor,dikizliyordu ama o farklı komik bi rol olmuştu. adalet filmindeki rolündede çok başarılıydı. zaten cüneyt arkınlada iyi bir uyumu var,adalet,cemil,cemil dönüyor,kin, baba ocağı vs daha bi sürü filmde cüneyt babayla iyi bir uyum sağlamışlardı. allah rahmet eylesin 53 yaşındada vefat etmiş. allah gani gani rahmet etsin yüksel babaya.

Yandex.Metrica