Lütfü Engin

Doğum Tarihi 1 Ocak 1923
Ölüm Tarihi 1 Ocak 1987

Biyografisi

Oyuncu (198)

Son Yorumlar (13)

performer avatar performer 31 Ocak 2019 23:02:43

8

TRT arşiv web sitesinde uğur dündar'ın kendisi ile röportajı var. röportajda tek ayağı kesik halde evden çıkarak süs eşyası sattığı tezgahına gidişi ve sinema oyunculuğu hakkında konuşuyor. uğur dündar röportajda soruyor yeniden dünyaya gelseniz oyun cu olurmuydunuz diye "kesinlikle hayır limon satarım yine de yapmam" diyerek yeşilçam'a ve türk sinemasına olan tepkisini dile getiriyor.

dieFohlen avatar dieFohlen 18 Eylül 2016 02:13:16

9

Oynadığı filmlerin birçoğunda neredeyse 1-2 dakikayı geçmeyen rollerine rağmen, cüsse ve siması ile akıllarda kalan bir oyuncuydu. Allah rahmet eylesin.

FOSTERKANE avatar FOSTERKANE 01 Eylül 2011 18:54:09

lütfü engin genelde cogu filmerde kücük roller üstlenen ama damgasi vuran oyunculardan biriydi, bir filmde mesela bir kere bile görünse seyircinin aklinda kalan önemli bir sinema oyuncusu.60 li yillardan itibaren yapilan filmlerde görülmektetir, faka t son yasadigi yillar galiba kendisi icin cok kötü yillar olmali. düsman/1978 filminde bir bacagi kesilmis ama rölünün hakkin vermektedir, bu filmin ardindan ikinci bacagida kesilmis ve bu bence onun en zor yillar olmali, genelde türk sinemasinda calisan karakter oyuncular zaten maddi durumlari pek parlak degildir, bunu yillarca haberlerde veya gazetlerde ögrendik simde birde düsünün bu maddi zorluk icinde bu saglik zorunlarla nasil yasanilir, tabii ben lütfü engin in ailesi varmiydi bilmiyorum, yani en azindan o durumdayken yardim edeni varmyidi.not lütfü engin in ikinci bacaginin kesildigini atilla dorsay in düsman filmine yazdigi elestrisinden ögrendim.

Yandex.Metrica