Ahmet Mekin

Gerçek Adı Ahmet Kurteli
Doğum Tarihi 6 Ağustos 1932
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

Ahmet Mekin, 6 Ağustos 1932 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Karslı olan Ahmet Mekin’in esas adı Ahmet Kurtdereli’dir.

Arkadaşları uzun boyundan dolayı “Filiz Ahmet” derlermiş. İş hayatına man ifaturacılıkla başlamıştır. Bir ara güreş sporuna da başlamıştı, tam usta olduğu sırada kaburga kemiklerini kırıp, bırakmıştır. Sonra kayağa el attı, beli incinince, onu da bıraktı. Bakırköyspor’da oynarken büyük bir futbol takımına transfer olacaktı. Deneneceği gün ayağından sakatlandı. Ve böylece spor yaşantısı bitti. Bir süre Bakırköy Halkevi’nde amatör tiyatro oyunculuğu yaptı. “İttihat ve Terakki” oyununda oynadı. Sonunda, yine başka bir Bakırköylü olan Kenan Pars’ın aracılığıyla, 1957 yılında “Mahşere Kadar” adlı filmiyle sinemaya geçti.

Ahmet Mekin, Selvi Boylum, Al Yazmalım filmiyle Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında yer aldı. “Mahşere Kadar”, “Kavanozdaki Adam”, “Bir Yudum Su”, “Bugünün Saraylısı”, “Vurun Kahpeye”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Ezo Gelin”, “Çiçek Abbas” gibi önemli filmlerin unutulmaz aktörüdür.

1978’den sonra ‘Denizin Kanı’, ‘Bağrıyanık Ömer ile Gütelevizyon filminde oynadı.

Sinemaya adım attığı 1956 yılından bu yana yaklaşık 200 filmde rol alan Ahmet Mekin, 1975 yılına kadar “jön” oynayıp, karakter oyunculuğuna kendi isteğiyle geçmiştir.

Kendisi gibi oyuncu olan Şükran Sabuncu‘yla evli olan Ahmet Mekin, 1998 yılından bu yana Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar beldesinde sakin ve mütevazı bir hayat yaşıyor. Zeynep ve Kezban adında iki kızı vardır.

Ödülleri :
1961’de İzmir Fuar Festivali’nde ‘En Başarılı Erkek Oyuncu’ ödülünü aldı.
2011 yılında oynadığı “Görünmeyen” adlı film ile 30.İstanbul Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.

Senaryo (1)

Oyuncu (194)

Son Yorumlar (53)

@CNN avatar @CNN 15 Mayıs 2017 23:18:02

Her basarili erkeğin yaninda bir kadin vardir.Ahmet - sukran Mekin sizleri seviyorum

vatansever10 avatar vatansever10 06 Kasım 2016 21:20:45

10

Manyas'ta Göçlerin Gölü isimli belgesel çekimi için bulunan büyük usta,bugün bandırmada bir açılışa katıldı..Giderken seslendim ve beni kırmayarak yanıma geldi fotoğraf çekindik.
Filmlerde gördüğüm o naif insanı yanımda görünce mutlu oldum.Kendisine sağlıklı uzun ömürler dilerim.

Kaptan34 avatar Kaptan34 20 Temmuz 2016 11:17:10

10

Çok,çok, değerli bir oyuncumuz

Yandex.Metrica