Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İzzet Günay

İzzet Günay

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 21 Ağustos 1934

Eğitim : Lise

Hakkında : Haydar Paşa Lisesi ve Deniz Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğü'nde çalıştı. Askerlik görevi sonrası linyit ticaretiyle uğraştı. Gazete ilanı ile Dormen Tiyatrosu'na baş vurdu ve kabul edilerek "Kara ağaçlar Altında" adlı oyunda küçük bir rolle profesyonel oyunculuğa başladı. Daha sonra çeşitli oyunlarda rol aldı. Sinemaya 1958'de Kemal Film yapımı "Kırık Plak" filminde Zeki Müren'in şoförü rolüyle geçti. Bir kaç filmde ufak roller oynadıktan sonra "Varan Bir" filmiyle baş rol oyunculuğuna geçti ve sinema kariyerinde başarılı bir yol izledi. Bu arada ekonomik nedenlerle kısa bir süre klasik Türk Sanat Müziği dalında solistlik yaparak sahneye çıktı. Antikacı dükkanı işletti.

İlgili FilmlerAli_Alamuti

22 Ağustos 2019 15:59

Bir çok farklı karakteri başarı ile oynadığını düşünüyorum. Bir filmde kadroda görünce izleme ihtimalimi artıran bir oyuncu.

Cevap Yaz

burcusara

10 Ağustos 2019 04:06

Ne yalan söyleyeyim, ısınmam biraz sürdü. Herhalde başlarda hep daha çok gıcık karakterler oynadığı filmler denk gelmiş bana. Ama sonra özellikle siyah beyaz filmlerini izledikten sonra ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu fark ettim. Tiyatro kökenli olduğunu bilmiyordum, tabiki bu da onun gözlerimde değerini arttırmış oldu. Gerçektende ne kadar çapkın rolü oynamış olsada, sempatikliğinden dolayı çok kızamıyor insan :) Kendisine uzun, huzurlu ve sağlıklı ömürler dilerim.

Cevap Yaz

Arsivci86

4 Mayıs 2019 17:55

60'lı yılların Orhan Günşiray'la beraber en komik jönüdür kendisi... çok severim... Sağlık ve mutluluk dileklerimle...

Cevap Yaz

KlaraMiliç

16 Ekim 2018 03:04

Ayhan Işık'dan sonra Türk Sinemasının en yakışıklı aktörüdür kanımca. Çok iyi bir oyuncudur. Yaşayan efsanemiz, baştacımızdır. Kendisini çok seviyorum. Canım İzzet Günay, Allah sana sağlıklı ve uzun ömürler versin.

Cevap Yaz

aysenazan

20 Haziran 2018 17:18

Hüzünlü aşk filmlerine olduğu kadar; komedi filmlerine de çok yakışan bir oyuncumuz. Ayrıca gerçekten çok yakışıklı. Tophaneli Osman, Tığ Gibi Delikanlı, Kader Böyle İstedi,Vesikalı Yarim, Anneler ve Kızları, Seninle Ölmek İstiyorum aklıma gelen en güzel filmler arasında yer alıyor. Kendisinin ayrıca iyi bir koleksiyoner olduğunu duymuştum.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

8 Haziran 2017 06:06

Bence yeşilçam'ın Altın çağı (1965-1975) boyunca oyunculuğuyla öne çıkan iki jönden biridir ( diğeri Kartal TİBET). Ayrıca sevimli ve sempatik yönüyle herkezin sevgisini kazanan yegane bir aktör olarak sanatçımızı sağlık dolu bir yaşam dilerim.

Cevap Yaz

TubaArtan

1 Mart 2017 14:45

Hernekadar sıkı bir Kartal Tibet fanatiği olsam da, yeşilçamın tüm jönlerini sever, saygı duyarım. Hepsi ayrı değerdir, emektardır..bunlardan biri de İzzet Günay' dır haliyle..Kendisi ve eşiyle boğazda bir gezinti sırasında denk gelip kısa sohbetimiz de olmuştu, oldukça mütevazi bir istanbul beyfendisiydi. . Oyunculuğu da âlâ'dır..Vesikalı yarim, arşivimin top on list'inde mütemadiyen izlediklerim arasındadır..Yeşilçamın komik Jöne ihtiyacı olduğu dönem de hızır gibi yetişmiş, sinemaya hayat vermiş tiyatro kökenli iki jönden biridir.. Kendisine ömür boyu sağlık ve huzur diliyorum

Cevap Yaz

mansurx

12 Ekim 2016 08:45

Türk sinemasına tiyatrodan gelmiş yetenekli,karizmatik iyi bir oyuncuydu türkiye de çok sevilmesinin nedeni sempatik bir sanatçı olmasından kaynaklanıyor bu sayede çok kısa sürede baş role yükselmiş di hüzünlü aşk filmlerine çok yakışıyordu lütfi akad ın vesikalı yarim ve kader böyle istedi en güzel filmleridir yeniden dizi ve filmlerde görmek isteriz uzun ömürler dilerim.

Cevap Yaz

dedeefendi

1 Eylül 2016 08:43

Ayhan Işık'la İzzet Günay'a giyindikleri takım elbise çok yakışıyor. Onlar kadar yakışanını görmedim. Genellikle ince kravat takar. Saçları çok sık. Hâlâ da saçlarından bir tel dökülmemiş gibi Keyifli bir oyuncu. Anadolu Çocuğu filminde Eşref Paşalı rolünü çok beğenmiştim.

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

11 Haziran 2016 09:56

izzet günay ın tophaneli osman ve beni osman öldürdü filmlerini çok severim

Cevap Yaz
Yandex.Metrica