İzzet Günay

Doğum Tarihi 21 Ağustos 1934
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Lise

Biyografisi

Haydar Paşa Lisesi ve Deniz Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğü'nde çalıştı. Askerlik görevi sonrası linyit ticaretiyle uğraştı. Gazete ilanı ile Dormen Tiyatrosu'na baş vurdu ve kab ul edilerek "Kara ağaçlar Altında" adlı oyunda küçük bir rolle profesyonel oyunculuğa başladı. Daha sonra çeşitli oyunlarda rol aldı. Sinemaya 1958'de Kemal Film yapımı "Kırık Plak" filminde Zeki Müren'in şoförü rolüyle geçti. Bir kaç filmde ufak roller oynadıktan sonra "Varan Bir" filmiyle baş rol oyunculuğuna geçti ve sinema kariyerinde başarılı bir yol izledi. Bu arada ekonomik nedenlerle kısa bir süre klasik Türk Sanat Müziği dalında solistlik yaparak sahneye çıktı. Antikacı dükkanı işletti.

Oyuncu (128)

Son Yorumlar (65)

aysenazan avatar aysenazan 20 Haziran 2018 17:18:52

7

Hüzünlü aşk filmlerine olduğu kadar; komedi filmlerine de çok yakışan bir oyuncumuz. Ayrıca gerçekten çok yakışıklı. Tophaneli Osman, Tığ Gibi Delikanlı, Kader Böyle İstedi,Vesikalı Yarim, Anneler ve Kızları, Seninle Ölmek İstiyorum aklıma gelen en güzel filmler arasında yer alıyor. Kendisinin ayrıca iyi bir koleksiyoner olduğunu duymuştum.

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 08 Haziran 2017 06:06:27

Bence yeşilçam'ın Altın çağı (1965-1975) boyunca oyunculuğuyla öne çıkan iki jönden biridir ( diğeri Kartal TİBET). Ayrıca sevimli ve sempatik yönüyle herkezin sevgisini kazanan yegane bir aktör olarak sanatçımızı sağlık dolu bir yaşam dilerim.

TubaArtan avatar TubaArtan 01 Mart 2017 14:45:08

10

Hernekadar sıkı bir Kartal Tibet fanatiği olsam da, yeşilçamın tüm jönlerini sever, saygı duyarım. Hepsi ayrı değerdir, emektardır..bunlardan biri de İzzet Günay' dır haliyle..Kendisi ve eşiyle boğazda bir gezinti sırasında denk gelip kısa sohbetimiz de olmuştu, oldukça mütevazi bir istanbul beyfendisiydi. . Oyunculuğu da âlâ'dır..Vesikalı yarim, arşivimin top on list'inde mütemadiyen izlediklerim arasındadır..Yeşilçamın komik Jöne ihtiyacı olduğu dönem de hızır gibi yetişmiş, sinemaya hayat vermiş tiyatro kökenli iki jönden biridir.. Kendisine ömür boyu sağlık ve huzur diliyorum

Yandex.Metrica