İzzet Günay

Doğum Tarihi 21 Ağustos 1934
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Lise

Biyografisi

Haydar Paşa Lisesi ve Deniz Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğü'nde çalıştı. Askerlik görevi sonrası linyit ticaretiyle uğraştı. Gazete ilanı ile Dormen Tiyatrosu'na baş vurdu ve kab ul edilerek "Kara ağaçlar Altında" adlı oyunda küçük bir rolle profesyonel oyunculuğa başladı. Daha sonra çeşitli oyunlarda rol aldı. Sinemaya 1958'de Kemal Film yapımı "Kırık Plak" filminde Zeki Müren'in şoförü rolüyle geçti. Bir kaç filmde ufak roller oynadıktan sonra "Varan Bir" filmiyle baş rol oyunculuğuna geçti ve sinema kariyerinde başarılı bir yol izledi. Bu arada ekonomik nedenlerle kısa bir süre klasik Türk Sanat Müziği dalında solistlik yaparak sahneye çıktı. Antikacı dükkanı işletti.

Oyuncu (128)

Son Yorumlar (67)

Arsivci86 avatar Arsivci86 04 Mayıs 2019 17:55:44

10

60'lı yılların Orhan Günşiray'la beraber en komik jönüdür kendisi... çok severim... Sağlık ve mutluluk dileklerimle...

KlaraMiliç avatar KlaraMiliç 16 Ekim 2018 03:04:20

10

Ayhan Işık'dan sonra Türk Sinemasının en yakışıklı aktörüdür kanımca. Çok iyi bir oyuncudur. Yaşayan efsanemiz, baştacımızdır. Kendisini çok seviyorum. Canım İzzet Günay, Allah sana sağlıklı ve uzun ömürler versin.

aysenazan avatar aysenazan 20 Haziran 2018 17:18:52

7

Hüzünlü aşk filmlerine olduğu kadar; komedi filmlerine de çok yakışan bir oyuncumuz. Ayrıca gerçekten çok yakışıklı. Tophaneli Osman, Tığ Gibi Delikanlı, Kader Böyle İstedi,Vesikalı Yarim, Anneler ve Kızları, Seninle Ölmek İstiyorum aklıma gelen en güzel filmler arasında yer alıyor. Kendisinin ayrıca iyi bir koleksiyoner olduğunu duymuştum.

Yandex.Metrica