Kadir Kök

Doğum Tarihi 1 Ocak 1939
Doğum Yeri Lüleburgaz-Kırklareli

Biyografisi

Yeşilçam’ın emektarlarından olan oyuncu, filmlerde iyi dayak yiyen, bir çok filmde figüran rollerinde yer alan, kötü adam rollerinin ve tabi ki Yeşilçam’ın olmazsa olmazlardandı. Cüneyt Arkın’ın kavga ekibindeydi. Sinemada çok kazalar, sakatlıklar yaşadı.

Kalıbı epey gösterişli olduğu için genelde filmlerde, mafya babasının bizzat korumalığını veya birincil fedailiğini yapmıştır.

Bir dönem Seyyal Taner’in (Maksim zamanlarında) korumalığını yapan oyuncu, yazları Hatay’ın Çevlik Köy’ünde bir apart otelde çalışarak yaşamını sürdürmektedir..

İzleyicinin aklında Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı “Korkusuz Korkak” filmindeki “Gerzek Hamdi” karakteriyle kalmıştır.

Oyuncu (248)

Son Yorumlar (14)

mansurx avatar mansurx 16 Kasım 2016 10:36:51

6

Kadir gök yetenekli bir karakter oyuncusu daha çok kötü adam rollerinde oynamış 1966 da başladığı oyunculuğa günümüze kadar devam etmiştir en bilinen rolü korkusuz korkak filmindeki gerzek hamdi rolüdür yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 24 Mart 2016 12:01:27

10

filmlerde sık sık gördüğümüz bir figürandır. kendisinin cüneyt arkın ve kemal sunalla çok iyi bir uyumu vardır. en meşhur rolü oynadığı gerzek hamdi rolüdür. korkusuz korkak filmindeki sahnesi çok hoştu anlasan zaten adın gerzek hamdi olmazdı repliği turgut özatay ( ayı abbas ) ve kadir kök unutulamaz.

Ozdengurbuzerenturk avatar Ozdengurbuzerenturk 05 Nisan 2013 10:12:29

Bir donem seyyal tanerin (maksim zamanlarinda) korumaligini yapmistir..

Yandex.Metrica