Muzaffer Tema

Gerçek Adı Muzaffer Tema
Doğum Tarihi 15 Haziran 1919
Ölüm Tarihi 4 Ekim 2011
Doğum Yeri Beşiktaş-İstanbul
Ölüm Yeri Çeşme / İzmir
Eğitim Durumu İstanbul Belediye Konservatuarı

Biyografisi

Dallas'ta iki sene Türk-Amerikan Derneği başkanlığı yaptı.
İZMİR’in Çeşme İlçesi’ndeki evinde dün sabah 92 yaşında vefat eden Türk sinemasının unutulmaz aktörlerinden Muzaffer Tema’nın cenazesi, kılı nan cenaze namazının ardından Çeşme Yeni Mezarlık’ta gözyaşları içinde toprağa verildi.

Geçirdiği beyin enfarktüsü sonrası solumun yetmezliği nedeniyle dün saat 09.15’te Çeşme’deki evinde vefat eden Türk sinemasının unutulmaz jönü Muzaffer Tema için bugün cenaze töreni düzenlendi. Türkiye’yi Hollywood’ta temsil eden Tema’nın cenazesine, eşi İnci Tema, oğlu Alper Tema, beşinci eşi Gülay Armen, akrabaları, Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Faik Tütüncüoğlu, Kaymakam İnci Sezer Becel, Devlet Tiyatrosu Sanatçısı ve Tema’nın kayınbiraderi Erol Aksoy, MHP İlçe Başkanı Gazi Fildir, AK Parti İl Genel Meclis üyesi Arif Barata, gazeteci Yaşar Aksoy, son 5 yılını geçirdiği Çeşme Ege Kent Sitesi’ndeki dostları ve hayranları katıldı.

Sanat camiasından ise Erkin Koray, Çeşmeli TSM sanatçısı Kurtul Akın ve Yeşilçam’da yıllarca figüranlık yapmış Fuat Aykut sanatçıyı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Tema’nın cenazesi, Ilıca Zekiye Boyacı Camisi’nde öğle namazı sonrasında kılınan cenaze namazının ardından Çeşme Yeni Mezarlık’ta toprağa verildi. Sanatçının eşi İnci Tema, oğlu Alper Tema ve beşinci eşi Gülay Tema (oğlunun annesi) mezarlıkta taziyeleri kabul etti.

Yönetmen (1)

Senaryo (1)

Yapımcı (4)

Oyuncu (145)

Son Yorumlar (47)

kamilzafer 09 Mart 2016 16:36:38

10

Ücra bir köşe de dip not gibi bir yazı gördüm,okudum hemen de aktarayım.İlk filmi Çığlık-49 diye bilinirmiş lakin Çetin Karamanbey M.Tema'yı bahse konu filmden evvel bir şeker fabrikasına ait bir belge filminde oynatmış sonrasında N.Duru'ya bahsetm iş nihayetinde beğenilip Çığlık-49 da rol almış. Zafer ALGAN

sinemaagresif avatar sinemaagresif 08 Ocak 2016 15:00:31

10

Türk sinemasına damga vurmuş büyük usta 1950'li yıllarda Türkiye'deki tüm mal varlığını satıp Amerika'ya yerleşmiş ve Certain Smile ve Twelve to the Moon gibi hollywood yapımı filmlerde de rol almıştır. Kötü adam ve patron tiplemeleri Türk sinemas ında unutulmaz rolleridir. Büyük ustaya gani gani rahmet diliyorum.

kartal_tibet_1938 avatar kartal_tibet_1938 24 Ağustos 2015 11:55:18

kötü adam rollerinin unutulmaz jönü. bi dönem ayhan ışık ve feridun çölgeçen gibi şansını hollywodda denemiş fakat oda başarılı olamamış orda. 2 önemli ve unutulmaz rolü var benim için. biri balıkçı osman filmindeki zekeriya rolü diğeri macera yolu f ilmindeki sapık katil rolü. ayrıca abdurrahman palayında sesi kendisine çok yakışır. bir diğer unutulmaz rolü de cüneyt arkınla çevirdiği vazife uğruna adlı filmindeki sakat çete reisi rolüydü.

Yandex.Metrica