Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Özdemir Han (Özdemir Han Sağırosmanoğlu)

Özdemir Han

Doğum Yeri : Amasra-Bartın

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1932

Ölüm : 1997-11-25

Eğitim : Hukukçu

Hakkında : 1962 den sonra ilk önce Haldun Dormende sonra Şehir Tiyatrosunda çalışmaya başlamıştır. 35 yılını doldurduğu 65 yaşında emekli olduğu sene dünyaya gözlerini kapamıştır. 1997 de son yolculuğuna 35 yıl sahneye çıktığı Harbiye Şehir Tiyatrosunda yapılan törenle Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir. Eski dostu Sadettin Erbil'in komşusu olarak ebedi uykusundadır.

İlgili Filmler

ResimlerTamer.Yiğit

27 Ekim 2019 20:58

Bu adamı zaten oyuncu olarak severdim ama dublajcı olarak adeta kendisine hayran oldum.özellikle Turgut Özatayı kavga filminde çok güzel seslendirmiş. Özatay yaşayarak oynamış Özdemir sanki kendi oynuyormuş gibi seslendirmeyi yapmış. Kavgada Cüneytin haraç almayı geldiği sahnede replikler aynen şöyle Özatayın eşsiz oyunundan Özdemirin enterasan sesinden. buranın haracını almak için bilek gerek yürek gerek dost gerek akıl gerek ... Vay be ne şahane olmuştu. İkiside nur içinde yatsın.

Cevap Yaz

mansurx

30 Kasım 2016 16:15

Özdemir han yetenekli iyi bir oyuncuydu her rolde oynayabilen bir oyuncuydu kötü adam rollerine yakışıyordu ayrıca dublaj sanatçısı olarak da başarılıydı allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

silvester

11 Eylül 2014 12:47

Seslendirme ağırlıklı ve tiyatro sanatçısı olan Özdemir Han ı sadece,Bir içim su filminde izleme olanağı buldum . Çok güzel projelerde yer alan bu sanatçımızı erken denebilecek bir yaşta kaybettik.Mevlam rahmet eylesin......Silvester.

Cevap Yaz

segal844

5 Ekim 2010 12:38

Tiyatro ve sinema oyunculuğu yapmış usta bir sanatçıydı. Eski dönemlerden tanıyanlar öncelikle Haldun Dormen tiyatrosu ile başlayıp sonra çeşitli tiyatrolarda da oyunculuğunu devam ettirdiğini bilir.Bunların arasında kendi tiyatrosunu da kurmuştur.

Sinema da ise karakter oyuncusuydu.Genel olarak kötü adamı canlandırmıştır. Bunun yanı sıra birçok oyuncunun dublajını da yaparak güçlü sesiyle damga vurmuştur. Çok fazla film de oynamasa da yine belli oranda filmde rol almıştır. Yönetmen ekibinde ve seslendirme yönetmenliği de yapmıştır.

Usta tiyatro ve sinema oyuncusunu saygıyla anıyorum..

Cevap Yaz

Loverman

23 Mayıs 2010 23:53

iyi bir oyuncu ve dublaj sanatçısı. şeytan omerro karakteri unutulmaz. Allah rahmet eylesin. 

Cevap Yaz

MGUNAY

15 Şubat 2010 16:46

başarılı dublaj sanatcısı sarhoş cemili güzel seslendirirdi cafer diye bağırmasına biterdim.

Cevap Yaz

denizguneyli

24 Eylül 2009 03:08

Amasra / Bartın'da doğdu.Tam adı Özdemir Han Sağırosmanoğlu'dur.Hukuk Fakültesi mezunu olan Özdemir Han, sanat hayatına 1962 yılında Dormen Tiyatrosu'nda başladı. Daha sonra Şehir Tiyatroları kadrolarına katıldı.Siyah beyaz dönemde sinemaya da Han, daha çok sevgilileri ayırmak için entrikalar çeviren 'kötü adam'ı oynadı.İlerleyen yaşlarında daha çok seslendirmeye ağırlık verdi'Bizimkiler' dizisindeki Uğurtan Sayıner (Sarhoş Cemil) dahil birçok oyuncuyu seslendirdi.Şehir Tiyatroları'ndan emekli olduğu 1997 yılının 25 Kasım günü yaşama veda etti.35 yıl sahneye çıkarak birçok oyunda rol aldığı Harbiye Şehir Tiyatrosunda yapılan törenden sonra Zincirlikuyu Mezarlığın'da toprağa verildi.

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

15 Eylül 2009 04:08

Özdemir Han'ın oyunculuğunu filmlerde izleyerek beğenerek severdim, bazı dialoglu yüz mimik halli tavırlı sahnelerinde de güzel rol yapıyor idi..Kendisinin iyi bir yüzü vardı. Oyunculuğunun haricinde diğer yaptığı dublaj vs gibi sinemaya dizilere katkıları içinde kendisini kutladım..Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

karmel5

16 Aralık 2008 09:26

Dizide Baba Kız olmuştuk Özdemir Amcam yattığın yer nurla dolsun,,nasihatlarını ve sevgidolu gözlerinle verdiğin o güzel enerjin kalbimin bi köşesinde,,

   REYHAN KARAÇAM 

Cevap Yaz

performer

3 Ağustos 2008 17:57

kendisi yoğun olarak seslendirme yapmıştır.

bizimkiler dizisinde ilk başladığı bölümlerden itibaren dizide sarhoş rolündeki cemil karakterini uzunca bir süre özdemir han seslendirmiştir. sonra cemil kendi sesi ile oynamaya başlamıştır. büyük olasılıkla özdemir bey'in vefatından sonra uğurtan sayıner(cemil) kendisini konuşmak zorunda kaldı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica