Ayhan Işık

Gerçek Adı Ayhan Işıyan
Namı Taçsız Kral
Doğum Tarihi 5 Mayıs 1929
Ölüm Tarihi 16 Haziran 1979
Doğum Yeri Konak-İzmir
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Güzel Sanatlar Resim Bölümü

Biyografisi

Yeşilçam sinemasının en başarılı aktörlerindendir. Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü mezunu olan Işık, bir süre Bab-ı Ali'de ressam olarak çalıştı. Daha sonra Yıldız Dergisi'nin açtığı yarışmayı k azanarak sinemaya geçti. Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan ilk filmidir. Daha sonra yaptığı filmlerle çok beğenilip 'Taçsız Kral' unvanını kazandı.1959 yılında Hollywood'a giderek şansını bir de orada denemek istedi. Sinema konusunda incelemelerde bulundu. Türkiye'ye dönüşüyle ardı ardına filmler çevirmeye başladı. Bu yıllarda çevirdiği Küçük Hanım seri filmleri halk tarafından oldukça beğenildi. 1970'li yıllarda yeni bir moda rüzgarıyla flm yıldızları peş peşe sahneye çıkmaya, plaklar doldurmaya başlamıştı. Ayhan Işık da bu modaya uydu ve klasik Türk müziği dalında sahneye çıktı ve plak doldurdu. 200 kadar film çevirdi. 1975'den itibaren yapımcı, yönetmen ve senarist olarak Türk sinemasına katkıda bulundu. 16 Haziran 1979 tarihinde İstanbul'da güneş çarpmasına bağlı beyin kanaması nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Yönetmen (1)

Senaryo (2)

Yapımcı (4)

Oyuncu (144)

Eser (1)

Son Yorumlar (137)

Rüyaa 20 Ekim 2017 23:48:45

10

Türk sinema tarihinin en efsanevi en muhteşem yıldızdır. Jön denilince akla ilk gelen isimdir. Hem ünvanını hem de yakışıklılığını kariyerini sürdürdüğü 25 yıllık dönem içinde korumayı başarmış ki ondan daha uzun süre koruyan yoktur. Nur içinde yat T AÇSIZ KRAL.

Hazalydn avatar Hazalydn 08 Eylül 2017 20:42:52

10

Yeşilçam benim için tv'de gördüğüm bir kaç filmden ibaretti. Yani herkes gibi bildiğimi sanır geçerdim. Taa ki bir gün tv'de Karlı Dağdaki Ateş filmine rastgelinceye kadar. Filmdeki öykünün Refik Halit Kara'ya ait olduğunu görünce bir edebiyat öğrenc isi olarak merak ettim, izledim. Ayhan ışık büyüledi beni sonrasında nesi var nesi yok araştırmaya başladım. Taçsız Kral lakabı onun için söylenmiş en doğru namdır. Değil Türk sinemasında dünya sinemasında bile ondan daha karizmatik ve perdeye daha çok yakışan bir aktör yoktur sanırım. Anısının önünde saygıyla eğiliyorum, nur içinde yatsın.

cihaan avatar cihaan 22 Haziran 2017 11:16:55

10

Zamanında yanlış yorum yaptığım daha sonra da pişman olduğum sinemamızın en önemli oyuncularımızdan olan Ayhan Işık'a rahmet diliyorum...

Yandex.Metrica