Ayhan Işık

Gerçek Adı Ayhan Işıyan
Namı Taçsız Kral
Doğum Tarihi 5 Mayıs 1929
Ölüm Tarihi 16 Haziran 1979
Doğum Yeri Konak-İzmir
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Güzel Sanatlar Resim Bölümü

Biyografisi

Yeşilçam sinemasının en başarılı aktörlerindendir. Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü mezunu olan Işık, bir süre Bab-ı Ali'de ressam olarak çalıştı. Daha sonra Yıldız Dergisi'nin açtığı yarışmayı k azanarak sinemaya geçti. Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan ilk filmidir. Daha sonra yaptığı filmlerle çok beğenilip 'Taçsız Kral' unvanını kazandı.1959 yılında Hollywood'a giderek şansını bir de orada denemek istedi. Sinema konusunda incelemelerde bulundu. Türkiye'ye dönüşüyle ardı ardına filmler çevirmeye başladı. Bu yıllarda çevirdiği Küçük Hanım seri filmleri halk tarafından oldukça beğenildi. 1970'li yıllarda yeni bir moda rüzgarıyla flm yıldızları peş peşe sahneye çıkmaya, plaklar doldurmaya başlamıştı. Ayhan Işık da bu modaya uydu ve klasik Türk müziği dalında sahneye çıktı ve plak doldurdu. 200 kadar film çevirdi. 1975'den itibaren yapımcı, yönetmen ve senarist olarak Türk sinemasına katkıda bulundu. 16 Haziran 1979 tarihinde İstanbul'da güneş çarpmasına bağlı beyin kanaması nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Yönetmen (1)

Senaryo (2)

Yapımcı (4)

Oyuncu (144)

Eser (1)

Son Yorumlar (133)

TubaArtan avatar TubaArtan 28 Şubat 2017 22:35:53

10

Nerdeyse tüm filmlerine sahip olduğum ve arşivlediğim tek oyuncu. Filmlerini bir kez izlendiğinizde kendisine neden KRAL dendiği çok rahat anlaşılır. Gerçekten Kraldır ve hala öyle anılır, anılacaktır. İnce bıyık bir ona bir de Sadri baba' ya çok yak ışır :) zamanında sanırım çok kişilerce tarzı örnek alınmıştır. Kısacası; İz bırakan efsane oyunculardandır..Ruhu şad, mekanı cennet olsun..

hasankef avatar hasankef 29 Ocak 2017 00:49:59

siyah beyaz dönemin en iyi jönü diyebilirim.

mansurx avatar mansurx 17 Aralık 2016 15:08:11

8

Ayhan ışık yetenekli,yakışıklı karizmatik bir oyuncuydu belki yılmaz güneyden bu özelikleri ile ayrılır ama her döneminde piyasa işi işlerde yer almıştır hiç sanatsal kaliteli filmleri yoktur yılmaz güney son döneminde sadece sanatsal filmler yapıyor du ayhan ışık ın oynadığı filmler genelikle aynı seviyedeydi kendisini pek riske atmadı yönetmenliği de başarısızdı yinede severim ayhan ışıkı kendisin seside güzeldi ayrıca ressamdı allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Yandex.Metrica