Nizam Ergüden

Doğum Tarihi 17 Eylül 1918
Ölüm Tarihi 21 Nisan 1991
Doğum Yeri Afyon
Ölüm Yeri İzmir

Biyografisi

1918 yılında Afyon’da doğan Nizam Ergüden, sevimliliği ile Yeşilçam’ın unutulmayacak yüzlerinden biridir. Oyunculuğa “On Korkusuz Adam” filmi ile başlayan sanatçı, sinemaya bir çok dalda hizmet vermiş tir. Bir çok filmin set amirliğini yapmış, Cüneyt Arkın’ın “Babalık” filminin sanat yönetmenliği görevinde bulunmuştur.

“Banker Bilo” filmindeki kaçakçı tiplemesi ile mükemmel bir oyunculuk ortaya koyan Nizam Ergüden, 1970 li yıllarda Yeşilçam’ı saran erotik furyadan nasibini almış, bir çok ucuz erotik filmde sevimlilik katsın diye oynatılmış veya oynamak zorunda kalmıştır.

Sanatçı 1991 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Oyuncu (157)

Yapım Ekibi (70)

Son Yorumlar (21)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 30 Haziran 2018 13:41:01

En beğendiğim rolleri Üçkağıtçı filmindeki Sabri ve Banker Bilo'daki İbrahim karakterleridir. Yine Atla Gel Şaban'da at yarışı oynayan ve kendini yarışa kaptıran o sırada oynadığı kuponu yiyen adam rolü mükemmeldir.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 22 Şubat 2016 11:40:37

10

iyi bir oyuncu en çok tamer yiğit, kemal sunal ve ilyas salman filmlerinde seyrederdik onu. üçkağıtçıda sabri amca rolünde çok başarılıydı. banker bilo filminin ibosu. aynı zamanda biçok filmin yapım yönetmeni. göz sorunu olmasına rağmen o ekmeğini s inemadan çıkarırdı. babanın oğlu filmindeki rasim usta karakteri de unutulmaz rolleri arasındadır :)

Yeşilcamavi avatar Yeşilcamavi 28 Eylül 2014 10:14:52

Zerrin Egelilerin bir filminde üvey baba rolünde kızlarına tecavüz etmeye çalışan bir rolü vardı. Erotik furyasında da oynamamış, pornoya kayan furya da oynadı desek daha doğru olur. Kemal Sunal, İlyas Salman filmlerin de oynayan aklıma özellikle Ban ker bilo filminde kazınmıştır. Vasat bir oyuncu değildir. Aksine her rolün üstesinden gelebilirdi. Allah gani gani rahmet versin.

Yandex.Metrica